banner406
banner396
Uzun zamandır meb yönetici atama konusunda bir netlik sağlayabilmiş değil. Yapılan atamalar sürekli yargıya takılıyor ve atamalar iptal edilerek atanan pek çok eğitim yöneticisi mağdur ediliyor. Bu durum eğitim yöneticilerinde tükenmişliğe sebep olurken, bakanlığa olan güven her geçen gün azalıyor.

Yönetici atamalarında yaşanan olumsuzlukların başlıca nedenleri:

*Yönetmeliğin sık sık değişmesi ve ihtiyaca cevap verememesi.

*4+4+4 eğitim sisteminin getirmiş olduğu sıkıntılar.

*Dönüşen okullar sonrasında ilkokulların öğrenci sayısının 150'nin altında kalmasıyla sınıf öğretmeni olan idarecinin norm kadro fazlası durumuna düşmesi.

*Norm kadro yönetmeliği değişikliğinin halen yapılmamış olması.

*Yönetmelikler hazırlanırken alana inilmemesi ve eğitimcilerin görüşlerinin alınmaması, kararların tepeden inme, masa başında alınması.

*Eğitim yöneticiliğinin bir meslek değil, ikincil görev olması.

*Mevcut yönetmeliği uygulama konusunda Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin yanlış uygulamaları.


Yukarıda yazdığım değerlendirmeler dikkate alınarak, gerçekten ihtiyaca hizmet edecek mantıklı ve tutarlı bir yönetici atama yönetmeliği yayınlanmadıkça bu sorunlar devam edecektir. bazı illerde yapılan atamalar defalarca mahkeme tarafından iptal edilmiştir. Bu da göstermektedir ki acilen MEB bu konuda tedbir almalıdır. Aksi halde bu davalar uzayıp gidecektir.

Kangren olma yolunda ilerleyen yönetici atamalarına MEB bir an önce önlem almalıdır...


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hacı 2014-01-22 18:19:49

sınava dayalı atamalarda hiç bir sorun yok iken bu sorunu mahkemeler çıkardı. terel idari mahkemelerin yönetmelik üzerinde iyi inceleme yapmadığı kanısındayım. atama il yer değiştirme kavramlarını birbirine karıştırdılar. norm fazlası idareci halihazırda ikinci görev olarak idarecilik görevini yerine getirmektedir. bu kişilerin tekrardan ataması olmaz. olacak olan yer değiştirmedir. yönetmeliğin 5. bölümü yer değiştirmeleri içine alır. 4. bölüm ise atamaları. bakınız. norm fazlası idareci hangi bölümde yer alıyor bakınız. yönetmeliğin geçici 2 maddesinin 2 bendi. bu yönetmelik kapsamındaki atamaları 2 ay içinde yapın der. atama ve yer değiştirmeleri yapın demez. atama da kasıt ilk atamadır. geçici madde ise esas madde olan 22 maddeden önce uygulanır bu bir zorunluluktur. işte bu nedenlerden kayseri bölge idare mahkemesi de sınava dayalı atamalarda haksızlık yoktur dedi.

Avatar
recep 2014-01-22 20:27:02

yan alan, bu olumsuz tablonun tek çıkış yoluydu. ama meb, yan alanı es geçiyor. bunun yerine kurs açarak alan değişikliği vaat ediyor. eee... be meb, o halde yan alana da sınav veya kurs aç da yan alan değişikliğini uygula... millet kıvranmasın...

Avatar
hakan @recep 2014-01-22 21:26:32

ne eğitim gördün de yan alana geçmek istiyorsun eğitimin kalitesi yerlerde daha yan alandan bahsediyorsunuz. işinize nasıl gelirse öyle istiyorsunuz. sen üniversitede o yan alan dersini alırken sana branş değiştirip istersen yan alanına mı geçeceğin söylendi ki çözüm falan deyip birde kendi çıkarın için yalan söylüyorsun

Avatar
HAK 2014-01-23 16:39:40

yeniden atama verilmemesi tecrübenin ve birkimin yok sayilmasidir

Avatar
murat 2014-01-24 08:26:22

yeniden atanma hakkı acilen verilmelidir.

Avatar
melda 2014-01-24 08:33:11

yeniden atama emek ve alın teridir.yönetici atama yönetmeliğine hemen eklenmelidir

Avatar
aydın 2014-01-24 08:39:43

16 yıl emek ver. yok sayılsın hakkımı helal etmiyeceğim. yeniden atama hakkımı istiyorum

Avatar
hak gaspı 2014-01-24 13:53:41

yeniden atama konusunda ben yaptım oldu mantığı adaletsizlik hak gaspıdır...insaf edin yahu...20 yıl sonra sınıfa dönemiyoruz.....:((((