banner406
banner396
 Yönetici Atama Yönetmeliği taslağının yayınlanıp katılım modülü ile öğretmenlerin ve idarecilerin görüşlerinin alınması sevindirici;fakat katılım modülündeki görüşler ne kadar önemsenir bilinmez.Eğer önemsenecek olursa taslak aynen bu şekilde yürürlüğe girmemeli çünkü bir çok idarecinin talebini karşılar nitelikte bir yönetmelik değil.

1)  Öncelikle tüm idareci arkadaşlarımızın tek bir vücut halinde karşı oldukları bir mevzu var ki o da taslağın 4. maddesinin C bendindeki "Atama puanı: Eğitim kurumu müdürlüğüne yapılacak atamalarda, yazılı sınav puanının %50’si, sözlü sınav puanının %30’u ve Ek 1 Yönetici Değerlendirme Formunun %20’si esas alınarak hesaplanan puanı; eğitim kurumu müdür yardımcılığına yapılacak atamalarda ise yazılı sınav puanının %70’i ve Ek 1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın %30’u esas alınarak hesaplanan puanı," Hükmüdür.Bu madde ile torpilli atamaların yaygınlaşacağı aşikardır.21. yüzyıl Türkiyesine yakışmayan bu  maddenin bir an evvel Milli eğitim Bakanlığınca geri çekilmesi gerekir.

 2) Taslakta İller arası yönetici atama maddesinin olmayışı bir çok il dışına atanmak isteyen idareci arkadaşlarımı üzmektedir.Bir idareci sınav ile müdür veya müdür yardımcısı oluyorsa bu kazanılmış hakkının saklı kalması gerekir bu da ancak mevcut taslağa "iller arası yöneteci atama" ibaresinin eklenmesi ile olur,çünkü herhangi bir sebepten dolayı başka bir ile yer değiştirmek isteyen idareci "iller arası yönetici atama" maddesi olmadığından dolayı normal bir öğretmen gibi yer değiştirmek zorunda kalacak ve kazanmış olduğu müdürlük veya müdür yardımcılığı haklarını bırakmak zorunda kalmış olacaktır.Diğer memurlukları da göz önünde bulundurduğumuzda anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık olduğu sonucuna da varabiliriz;çünkü bir doktor ,bir polis,bir asker kazanmış olduğu ünvan ile il dışına yer değiştirmek istediğinde yine aynı ünvan ile atanabilmekte iken bu durum MEB'de söz konusu bile değil.Olası mağduriyetlerin önüne geçmek için taslağa dediğim gibi "iller arası zorunlu ve isteğe bağlı yer değiştirme" maddesi eklenmeli ve idareci sirkülasyonuda sağlanmalıdır.Böylelikle eğitimde verimliliğin de arttığını hep birlikte göreceğiz.

3)
Diğer bir önemli husus,OKUL YÖNETİCİLERİNİN ATANACAĞI OKULDA GİREBİLECEĞİ DERSİN OLMASI İLE İLİŞKİLENDİRİLEREK ATAMA YAPILMASI.Okul yöneticilerinin bu şekilde bir kısıtlama ile okul yöneticiliğine atanmaları yine kazanmış oldukları ünvanın tam kullanılamamasına neden olmaktadır.İdareciler sınava girdiklerinde sadece okutabileceği ders karşılığındaki okul türüne göre sorular ile muhattab olmadılar aksine her okul türündeki yöneticilik vasfına sahip olabilecek sorulara yanıt vererek sınavlardan geçmişlerdir.Ayrıca Bir idarecinin derslere vakit ayıramadığı herkesce bilinen bir gerçek olmasına rağmen bu ibarede hala ısrar edilmekte.Bu ısrarın faturası kesinlikle öğrencilere çıkmakta ve derslerden geri kalmaktadırlar.Bir müdür veya müdür yardımcısı girmek zorunda olduğu derse girmemektedir zaten kağıt üstünde bu şekilde planlama olsa da ya o anda idare konusuyla ilgili bir işi olur veya milli eğitim ile ilgili işleri olur.Boşa geçen dersler göz ardı edildikçe okullardaki eğitim aksamaları devam edecektir.Bu yüzden müdür/müdür yardımcılığı/baş müdür yardımcılıkların eğitim-öğretim sınıfından çıkarılarak Genel İdare Hizmetlerine alınması gerekir. Böylelikle okullarda uygulanamayan idarecilerin derse girme zorunluluğu devre dışı bırakılıp boş geçen derslerin önüne geçilmiş olur,idareci arkadaşların yerine de mevcut öğrtetmenlerin derse girmeleri sağlanır ve mevcut öğretmen normların yetmediği yerde ilk atama yoluyla okulların öğretmen ihtiyacı giderilebilir.

  Bu Taslak ile ilgili bir idareci arkadaşımızın mantıklı tepkisini de sizinle paylaşmak istiyorum ve bu durumun kamoyunca da kavranarak bir an evvel Yönetici Atama Yönetmeliği Taslağının yukarda belirttiğim konular göz önünde bulundurularak  değiştirilip yürürlüğe girmesi gerekir.

"Yıllardır beklediğimiz daha önceki yönetmelikte yer verilipte , bir ümit  bu yönetmelikte uygulanır diye beklediğimiz iller arası yönetici atama maddesinin olmaması benim gibi il dışına gitmek isteyipte , yöneticilik hakının kaybolmasını istemeyen yönetici arkadaşlarımızı üzmüştür..çünkü bir doktor , bir asker vb. kamu personeli  uzman yada diğer ünvanları hakettikten sonra il dışına aynı unvanla atanabiliyor da , biz okul müdür yada müdür yardımcıları neden atanamıyoruz?

MÜDÜRLÜK YADA MÜDÜR YARDIMCILIĞI EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFINDAN ÇIKARTILIP GENEL İDARE HİZMETLERİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMELİ..OKUL YÖNETİCİLERİNİN ATANACAĞI OKULDA GİREBİLECEĞİ DERSİN OLMASI İLE İLİŞKİLENDİRİLEREK ATAMA YAPILMASI DOĞRU DEĞİL ..ÖRNEĞİN BİR İLKOKUL YADA ORTAOKUL MÜDÜRÜNÜ ELE ALALIM..4+4+4 SİSTEMİNE GEÇMEDEN ÖNCE İLKÖĞRETİM İKEN ORTAOKUL YADA İLKOKUL İŞLERİNİ YAPAN KURUM YÖNETİCİLERİNİN ŞİMDİ SİSTEM DEĞİŞTİ ARTIK SİZ BU İŞİ YAPAMAZSINIZ DENİLİYOR.. BİZLER SINAVLA GELDİK.. ÜSTELİK BU SINAVLARDA HER KURUMA (ANAOKULU, İLKOKUL, ORTAOKUL, REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİ, HALK EĞİTİM , ORTAÖĞRETİM KURUMLARININ MEVZUATLARINA İLİŞKİN )AİT SORULARI YANITLADIK..

İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE DİYE SINIRLANDIRILACAKTIK NEDEN BU SORULARI YANITLADIK ?

MADEM BAŞARILIYIZ VE BU İŞİ 4+4+4 SİSTEMİNE KADAR BİZLER YAPTIK HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMAMASI  VE 4+4+4 SİSTEMİ ÖNCESİ SINAV KAZANMIŞ YÖNETİCİ ADAYLARININ İLKOKUL, ORTAOKUL İSTEDİĞİ KURUMA ATANABİLMESİ GEREKMEKTEDİR"


Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Kezbonita_86@hotmail.com
Mebpersonel.com

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin algül 2013-06-24 14:45:44

bu çıkan yönetici atama taslağında iki unsur önemlidir.
1-sözlü sınav barajının kaldırılması gerekir.mülakat olsun ama baraj olmaz zaten yazılı sınavda bu barajı geçen adaylar müracaat yapacak.burada bir tezatlık var.
2-yer değiştirme temmuz-ağustos aylarında yapılır denilmektedir.3 yıl süre neden haziran olarak hesaplansın?o zaman süre 4 yıl olur.1 eylül veya 30 eylül ideal olandır.

Avatar
Fazı ETİKE 2013-06-24 14:55:00

Müdür Yetkililik çalışma koşulları sorumluluk ve yapılan işler bakımından Okul Müdürlüğünden pek farklılığı olmadığı ( Diğer okul müdürlüğünün modelidir) MÜDÜRLÜK kapsamında değerlendirilmesini,

Uzman öğretmenliğinde sınav yapılmamasının bu hakkı kazanmış olanların kusuru olmadığından değerlendirmeye alınmasını

Avatar
zeki 2013-06-24 16:37:51

kardeşim ağzına sağlık allah razı olsun ben müdür yardımcısıyım tam hislerime tercüman olmuşsun

Avatar
MUHO 2013-06-24 16:57:48

yönetici atama önerisi
1-) Atama Puanı bölümünde Ek 1´in %20 sinin alınması kişinin eğitimi, başarısı, hizmet yılı vs.nin önemini azaltmakta , kişinin çalışma ,kendini geliştirme ve azmini kırmaktadır. Ek 1´in puanlamaya etkisi en az %30´dan fazla olmalı veya Sınav Puanı üzerine EK 1´ den alınan puanlar eskisi gibi aynen sınav puanın üzerine eklenmelidir.
2-) Madde 13 ´ün 2. maddesinde kurucu müdürlerin 19uncu madde kapsamında başka kurumlara asaleten atanmasını yapılması. Hak ,adalet ve liyakate aykırıdır. Adamı olan kurucu müdür olur ve 19. maddeye göre istediği yere müdür atanır. Bu maddenin kaldırılmaması haksızlıklara neden olacaktır.
3-) Müdürlükte mülakat mümkünse tümden kaldırılmalıdır. Bu mümkün değilse mülakatta 70 barajı kaldırılmalı kişi mülakattan kaç puan aldıysa onun puanı eklenmelidir.
Mülakatın %30 alınması fazladır. Mülakatın en fazla %20 si katılmalıdır. Eğer mülakat yapılacaksa bir geçme barajı konmamalı müdür yardımcılığın dada mülakat yapılmalı ancak 70 gibi baraj olmamalı kişinin aldığı puanın %20 si katılmadır.
4-) Müdür, Müdür yardımcılığı sınavında yeteri kadar mevzuat sorusu sorulduğundan dolayı mülakatta mevzuattan soru sorulmamalı ; temsil kabiliyeti, idarecilik becerileri ,yönetme gücü test edilmelidir.
5-) Müdür yetkililik müdür görevini yaptığı halde kurucu müdürler verilen hak müdür yetkililiğe verilmemiştir. Müdür yetkililik müdürlükten sayılmalıdır.
6-) Yeniden atanmaya bir süre kısıtlamaması getirilmemelidir.
7-) İller arası tayin hakkı verilmelidir.
8-) Tayinlerin Temmuz, Ağustos aylarında yapıldığından dolayı çalışma süresinin 30 Haziran olması kişilerin 1 yıl kaybına neden olacaktır. Bu nedenle çalışma süresinin hesabı 1 Eylüle çekilmelidir.
9-) Bütün kurumlara idareci olarak atanmada kişinin branşına bakılmamalı herkes istediği kuruma atanmalı ve idarecilerin derse girme olayı tamamen kaldırılmalıdır. İdareci sadece idare ile ile ilgili görevlerini yapmalıdır. Aksi takdirde idari görevler aksamakta ve öğrenciler öğretmenden yeterince yararlanamamaktadır.
10-) Müdür baş yardımcılığı kadrosu tamamen kaldırılmalıdır.

Avatar
adam 2013-06-24 21:29:56

yapacak birşey yok, çünkü tanrı dediğini yapar. bunlar da ülkemizin küçük tanrıcıkları. ama zulmün bitieceği gün gelince padişahlar gibi bu ülkeden gidemiyecekler....

Avatar
müdür yetkiliik 2013-06-24 21:40:05

müdür yetkiliik yoneticilikten sayılmazsa ve kimse müdür yetkilik yapmazsa nasıl olcak

Avatar
Harika Selen 2013-06-24 22:50:04

ek-1 olmamalı puan verilen şeylerin çoğunu haksız alan insanlar çok fazla..

Avatar
hakan 2013-06-25 08:58:30

Sınıf öğretmeni idarecileri mağdur etmemek gerekir.Kapatılan, dönüştürülen ve birleştirilen okullardaki yöneticiler alanlarına bakılmadan norm kadrolarla ilişkilendirilerek kendi okullarında alan değişikliği hakkı verilmesi daha hakkaniyetli olur.