banner406
banner396
  Bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları  Yöneticileri  Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğini   tekrar değerlendirmesi gerekir. Bazı yenilikleri getirmeleri sevindirici  ve bunun yanında  bazı olumlu yanlarının da olduğu aşikar  fakat bu yönetmelikte olmazsa olmazı diyebileceğimiz bazı hususlar var ki eklenmemiş.
  Olmazsa olmaz eklenmesi gereken maddeler:
      1)   Eğitim kurumları yöneticilerine (müdür,müdür baş yrd,müdür yrd.)İller arası tayin isteklerine yer verilmemiş.
      2)    Eski siteme göre İlköğretim müdürlerine,4+4+4 eğitim sistemi gelmesinden  ötürü ilkokul yada ortaokul eğitim kurumu tiplerine  seçme imkanı  verilmemiş.

  Konuları açacak olursak;
 
1)  İdareciler çakılı bekleyen hazır asker mi demeden kendimi alamayacağım! Belki de yönetmelikteki en büyük eksiklik bence idareci arkadaşlarımıza iller arası   yer değiştirmelerine olanak vermemesidir.Bu arkadaşlar yönetici oldukları ilde mi yaşayıp ölecekler.Bakanlığın bu şekilde bir eksikliği hala gidermemiş olması bu   fikre yakın olması anlamına geliyor fakat bu durumun 3 farklı olumsuz yansıması var.
 
a)      Öncelikle eğitim öğretim yönetiminin temeli olan okulları idare eden yöneticilerin hep aynı yerleşim yerinde görev yapma dayatması aşk ve şevklerini kırmaktadır buda eğitim-öğretim işlerini her ne kadar kabul etsek te etmesek te aksatmaktadır.Nasıl ki öğretmenlerin iller arasında sirkülasyonu sağlanarak bir nebze eğitim öğretimin yenilenmesine olanak sağlanıyorsa eğitim kurumlarını yöneten arkadaşlara da bu yer değiştirme imkanı verilmelidir.
 
 
b)      Ayrıca idareciler ömürleri boyunca bekar kalmıyorlar ,onlarda birçok meslek grubu ile evliler.Eşleri de her zaman yanında kalamıyor veya başka yerleşim yerinde görev yapıyor olabiliyor.Bundan ötürü eşlerinin yanına tayin isteme ihtiyacını da duyuyorlar.Sadece bununla da kalmıyor onlar da insan ve hastalanabiliyorlar ,benim bildiğim gecen sene Ceylanpınar ilçesinde bir müdür yardımcısı kansere yakalandı ve tedavisi başka ilde olmak zorunda idi,yine bir müdür yardımcısı eşi başka ile tayin olunca kendisi de normal öğretmen olarak yanına gitmek zorunda kaldı ki bu azimli ve çalışkan müdür yardımcısının enerjisinden bakanlığın yararlanamamış olması gerçekten eğitim camiası için büyük kayıp.Yani konuyu açacak olursa uzar ama işin özü bu.İdarecilere hem iller arası yer değiştirme hakkı hem de özür durumu yer değiştirme hakkı verilmemiş olması hem idareci arkadaşlarımızı kazanılmış hak bakımından mağdur etmektedir hem de bakanlığın idareci arkadaşlardan faydalanmasına engel olunmaktadır.
 
 
c)       Diğer önemli bir husus da bulundukları yerlerde menfaat  oluşturan idareciler .Bu sadece maddi olarak değil menfi de olabilmektedir ,bunların sayısı o kadar da yok diyebilirsiniz ama böyle idarecilere de yapılanmalarına izin verilmemelidir.Böyle kendilerine fırsat doğmasının sebeplerinden biri hatta temeli de,orda nerdeyse kök salma durumuna gelen idarecilikleridir.Bazı idareci arkadaşlar bulundukları yerde  kendilerini yıllar geçtikçe artık oranın sahibi olarak görebiliyorlar ve kimi zaman bu  durum beraberinde  usulsüzlük veya menfaat oluşturma yolunu hak olarak görmelerini sağlayabiliyor.Bana bu yazdığımdan ötürü kızacak idarecilerde olacak fakat bunların hepsine şahit olmuş bir öğretmen olarak bunları yazıyorum ,zaten yarası olmayan idareci arkadaşımız kendisinden emin olduğu için de bu duruma sinirlenmemesi lazım,yalnız dediğim gibi bakanlığın bu usulsüz yapılanmalara izin vermemek için iller arası yer değiştirme işlemlerini yönetmeliğe acilen eklemeleri gerekir.
 
2)  Gelelim Eğitim kurumlarını seçme hakkına ,eğitim kurumları yöneticileri eski eğitim sistemimizde iken müdür olma tiplerine bakmaksızın hem ilkokul hemde ortaokul kısımlarına birlikte müdürlük vazifesi yapabiliyordu hatta hala bile  birbirinden fiziki olarak ayrışamayan okullarda bu görevlerini hem ilkokul hemde ortaokul olarak  devam ettirmektedirler.Bu vazifeleri ama zor ama kolay yerine getirdiler,şimdi sırf eğitim sistemi değişiyor diye böyle bir haktan mahrum bırakılmaları kabul edilemez.Böylelikle idareciler kullanıldıklarını hissedebilirler çünkü 4+4+4 eğitim sistemi gelene kadar siz hem ilkokula hemde ortaokula bakın deniyor sistem değişince de sizinle işimiz bitti denip idarecilik vazifeleri kısıtlanmaktadır.Zaten idareciler girdikleri sınav icabıyla her türlü okul türünde görev yapabilme kabiliyetine sahip olmuş oluyorlar ,her türlü okul müdürlük tiplerine atama tercihleri alacaklarken bu şekilde anlamsızca ilkokul veya ortaokul tipini seçme hakkı verilmemiş olması çok büyük bir eksikliktir.
  son olarak İdareci Bir Arkadaşımızın Yönetmelikte Olmasını İstediği maddeleri de sizle paylaşmak istiyorum :
Aşağıdaki istekler aslında herşeyi özetler nitelikte ve bakanlığın bu isteklere kulak vermesi lazım ne de olsa bu yönetmelik onların hayatlarını etkileyen bir yönetmelik
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04 AĞUSTOS 2013 TARİH VE  28728 SAYILI YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNİNDEĞERLENDİRİLMESİ
 
1-MADDE-5/C :dönüştürülen okul müdürlerine bir hak verilerek ilkokul yada ortaokul müdürlüğü tercihlerinin  yaptırılması..çünkü bu müdürler ilköğretim iken hem ilkokul hem de ortaokulun tüm işlerini eksiksiz yapmışlardır..
Ayrıca daha önceki sınavlarda tüm kurumların mevzuatlarından sorular sorulmuş(ilköğretim, ortaöğretim. Halk eğitim, özel eğitim..)ve bu soruları yanıtlamışlardır ve başarılı olup atanmışlardır.
2-MADDE-8:Yönetici atama yazılı sınavı yeterli olup, sözlü sınavların iptal edilmesi.. sözlü sınav=siyaset demektir.
3-MADDE-12 ve 18:yönetici atama için çalışma süresinin 30Eylül olarak belirlenmesi hak kaybına engel olmayacaktır.
4-İL LER ARASI YÖNETİCİ ATAMALARININ TAMAMEN KALDIRILMASI YILLARCA BU DURUMDAN MAĞDUR OLUP,  BULUNDUKLARI İLDEN DIŞARI ÇIKAMAYAN İDARECİLERİ ÇOK BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR..
BİR DOKTOR UZMANLIK SINAVINI KAZANIP ÜNVANI ALDIKTAN SONRA HER YERE UZMAN ÜNVANIYLA GİDİYOR DA BİZ MEB YÖNETİCİLERİ NEDEN MÜDÜR YADA MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK İL DIŞINA ÇIKAMIYORUZ?
NEDEN BU HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALIN MIŞTIR.
5- YÖNETİCİ ATAMA DEĞERLENDİRME FORMUNDA UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN ÜNVANI ALMIŞ OLANLARA VERİLEN PUNLARIN KALDIRILMASI.. ÇÜNKÜ BU SINAV BİR DEFA YAPILDI VE BİR DAHA TEKRARLANMADI…
 
Bir Okul Müdürü
 
 
 

          SEDATDEGER
     
   Kezbonita_86@hotmail.com
            @sedatdeger09
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf GEL 2013-08-06 22:52:28

yeniden atama hakkının geri verilmeside bir gerekliliktir. insanlar istifa etseler bile geri dönüş hakları onlar için bir güvencedir bu hak her idareciye verilmelidir.