banner406
             Milli Eğitim Bakanlığının şu anki durumu tam bir kriz ortamı. Sadece idareciler için değil tüm personel için. Çünkü okullarda ve diğer kurumlarda çalışan personel, önümüzdeki yıl çalışacağı yöneticilerini bilemediği için gelecek döneme ait plan da yapamıyor. İdarecilerin durumunu söylemeye bile gerek yok.Heyecan ve isteklerini kaybetmiş durumdalar. Görevlerine istemeyerek gidiyorlar.

Hükümeti, çıkarmış olduğu bu kanun dolayısıyla suçlayanlardan olmadığım gibi birçok açıdan da destekliyorum. Hükümet Milli Eğitim’e önemli ölçüde bütçeler ayırmış; bu bütçelerle çok büyük yatırımlar yapmıştır. 80 yılda yapılmış olan derslikten daha  fazla derslik yapılmış; bu kısa süre içerisinde de öğretmen sayısı 2 katına çıkarılmıştır. Bu kadar büyük yatırımlar yapılmasına rağmen istenilen verim bir türlü alınamamıştır.

Hükümet, hiç kimsenin cesaret edemeyeceği bir kanun çıkarmıştır. Artık yeni bir başlangıç zamanıdır. Bu kanun bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. ‘’BİR OKUL MÜDÜRÜ KADAR OKULDUR.’’ sözünden yola çıkılarak yöneticiler LİYAKAT başta olmak üzere dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Görevlendirmeler yapılırken şunlara dikkat edilmelidir:

1.Mevcut idarecilerin tamamının tasfiyesi hiç mantıklı olmadığı gibi mümkün de değildir. Çünkü yöneticilikte tecrübe önemlidir. Bu kadar tecrübeli yöneticiyi görevden alıp yerlerine tecrübesiz kadroların atanması, tüm sistemin çökmesi demektir.Bunun yanında mevcut idarecilerin önemli bir kısmının da tasfiye edilmesi gerekmektedir.Çalıştığı kurumda bir başarı gösteremeyen,bir farklılık ortaya koyamayan,okul kültürü oluşturamayan,bilimsel ve sosyal faaliyetlerden haberi hiç olmayan idareciler tasfiye edilmelidir.Emekli olmak akıllarına  gelmeyen,koltuğa yapışan bu yöneticiler tasfiye edilmelidir.Ayıca bu kişilerin öğretmenliğe de dönmesi sakıncalıdır.Yıllarca yöneticilik yapmış,emeklilik süresi çoktan dolmuş bu kişilerin emekli olması için,emeklilik cazip hale getirilmelidir.Malumunuz bizim ülkemizde koltuğu bırakıp gitmek adetten değildir.

2.Yöneticiliğe talip mevcut yönetici ve öğretmenlerden öncelikle tercih yapmaları istenmelidir. Tercih yaptıkları okullarla ilgili olarak 4 yıllık bir stratejik plan hazırlamaları istenmelidir. Görevlendirme için hazırlanan bu planla yetinilmemeli; mevcut yöneticilerle ilgili olarak çalıştığı kurumdaki personele anket yapılmalı ve bu görüşlere de önem verilmelidir. Çünkü bu yöneticilerin geçmiş performansı onun gelecekte neler yapabileceği ile ilgili bize önemli fikirler verecektir.Vaatlerle dolu 4 yıllık planla o yöneticiyi değerlendirmek için sağlıklı bir sonuca ulaştırmaz.Bu kriterler sonucunda görevlendirmeler yapılmalı;her yıl belirlenen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığı tespit edilip yöneticilerin başarı grafiği çıkarılmalıdır.Hedeflerden uzak kalan yöneticilerin görevlendirmeleri iptal edilmelidir.

               3.Görevlendirilen müdürlere yardımcıların seçme hakkı verilmelidir. Kendi ekibini kuramayan, çalıştığı kişilerle uyum sorunu yaşayan bir müdürden başarılı olması beklenmemelidir.Madem görevlendirmeler 4 yıl süreli olacak,bu süre sonunda başarılı olamayan yöneticilerin görevi sona erecekse, ekibini kurma hakkı da verilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali ARIK 2014-04-22 10:47:08

şu anki durumu anlatan güzel bir yazi olmuş

Avatar
layla 2014-04-22 11:59:02

çok doğru katılıyorum

Avatar
ksry 2014-04-22 12:27:19

bunun tam tersi ise;müdür yardımcısı çok çalışkan hem yönetici hem de lider özellliğinde olup çalıştığı müdür de bir o kadar suya sabuna dokunmak istemeyen hatta sen kural koyucu o cici müdür olan insanlarda kendine göre yardımcı seçerse ne olacak......daha bunun ucu açıkkk

Avatar
arşiv21 2014-04-22 13:21:42

ben de çok beğendim.

Avatar
Okul Personeli 2014-04-22 13:42:47

bence tercih olmamalıdır. mevzuat,yönetmelik ve yönerge konularında sınav yapılabilir. personel anketi bence mantıklı.

Avatar
boş içerik 2014-04-22 13:43:20

kendin çal kendin oyna hüseyin koltuk gidiyor merak etme

Avatar
ali 2014-04-22 13:44:37

müdürlük senaryolarına devam...

Avatar
suat 2014-04-22 13:45:14

Kalemine kuvvet dostum....