banner406
banner396
26 Ekim 2015 Pazartesi 13:51
2. Şube Müdürü Atamasında Şube Müdürü Adayların Tamamına Başvuru Hakkı Verilerek Gönülleri Alınabilir

   Şube müdürü atamalarının sadece mülakata dayalı yapılması beraberinde sakıncaları da getirmiş hatta Danıştay bu şekilde atamaya izin veren yasal hükmü iptal etmişti.Konuyla ilgili olarak Danıştay kararı sonrası ölü doğmuş kanun hükmü olduğunu hatırlatarak 1709 şube müdürünün atamalarının iptal edilmesi gerektiğini defalarca dile getirmiştim.Uzun zamandan beri ise bu konu hakkında yazı yazmayı bırakmıştım çünkü iptal edilmesi gerektiğini söyledikçe bu yönde bir idari tasaruf gerçekleşmiyordu.Fakat süreç içerisinde aldıkları mülakat puanlarına itiraz eden ve mahkemeye taşıyan yüzlerce şube müdürü adayı kazandıkları mahkeme kararı sonrası Milli Eğitim Bakanlığınca tekrar mülakata alınarak yeniden puan elde ettiler.Kazandıkları yeni mülakat puanlarına göre yeniden atama  tahsis edilmesi gerekiyordu ki yeni atama şekli ise Danıştay kararı sonrası yeniden düzenlenen MEB görevde yükselme yönetmeliğinin en son haline uygun şekilde,yani aritmetik ortalama puanlarına (%50 yazılı+sözlü % 50) göre yapılması söz konusu oldu.Dolayısıyla MEB 21­-27  Ekim 2015 tarihleri arasında mahkemeyi ve akabindeki mülakattan geçer not alanlara dönük 2. Atama başvurularını almaya başladı.


   Öncelikle bu mahkeme kararlarını uygulayarak tekrar mülakat yapan  Bakanlığımızı tebrik etmek gerekir Fakat burada eksik kalan önemli bir hususu da söylemeden geçemeyiz.Şöyle ki zaten nisan 2014 tarihinde yapılan  1709 şube müdürü alımlarında mağdur olan şube müdürü adaylarının ikinci defa yapılan bu şube müdürü atamalarında da atama haklarından mahrum bırakılması ayrıca bir üzüntüye ve haksızlık duygusuna sevk edecektir.Kendimizi bu arkadaşların yerine koyduğumuzda nasılda büyük bir üzüntü içerisinde olacağımızı söylememe bile gerek yok sanırım.

    Bu arkadaşlar zaten o kadar öğretmen/eğitimci arasından sınava girerek 70 puan barajını geçerek şube müdürlüğü liyakatındaki durumlarını objektif ölçme ve değerlendirme esası ile göstermişlerdi(ispatlamışlarıd).Bakanlığımızın elinde hali hazırda yönetim görevine talip başarısı sınavla da tescillenmiş yaklaşık 4000 bin şube müdürü adayı bulunmaktadır.Birçok il ve ilçelerde münhal bulunan şube müdürlüğü kadrosuna görevlendirme yolu ile baktırıldığı ve işlerin yönetilmeye çalışıldığını düşünecek olursak bu kadroları haklarını kazanmış ve görev yeterlilikleri olarak kendilerini ispatlamış kişilerin gelmesine olanak sağlamak hem bakanlığımızın taşradaki yönetimsel işlerinde elini güçlendirecek hemde kamuyararını da beraberinde getirecektir.

   İşin özü ortada şube müdürü yazılı sınavını kazanmış ve mülakat puanlarıyla beraber atamaya esas aritmetik puanları ile atanabilecek yüzlerce şube müdürü adayı var bir o kadar da boş münhal kadrolar var.Geçmişte yaşanılan sadece mülakat puanına dayalı atamalardaki mağduriyetin giderilmesi adına şu anda bekleyen şube müdürü adayların tamamına 2. Şube müdürü atamalarında başvuru ve atanabilme haklarının verilmesi bakanlığımız açısından önemli ve güzel bir adımı olarak hafızalara kaydedilecek ve bir nebzede olsa şube müdürlerinin gönülleri de alınmış olacak.Bu adım Bakanlığımıza bir şey kaybettirmeyecek aksine kazanım olarak geri dönecektir.

Not:Nisan 2014 tarihinde yapılan 1709 şube müdürünün atamalarındaki gerek hukuki gerek hakkaniyet olarak düşüncelerimde herhangi bir değişiklik yoktur.

Saygılar
Sedat DEGER

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 26.10.2015 12:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adil 2015-10-26 16:51:18

iki yanlış bir doğru etmez yanlışın neresinden dönersen kardasın

Avatar
hak 2015-10-26 17:53:27

Allah razı olsun hakkın sesine kulak verenlerden meb i yönetenler rabbim sizin müstehakınızı versin.

Avatar
vay 2015-10-26 18:07:22

dünyada 2 yol var dostlar biri hakkın yolu ikincisi şeytanın yolu.hak yolda haksızlık usulsüzlük adam kayırmaca kibir ... yoktur şeytanın yolu ise her türlü melanetle doludur. bu meb i yönetenlerin yolu hangi yoldur varın siz değerlendirin.

Avatar
Gönül 2015-10-26 19:03:36

Gönül yapmak Halil'im Kabe Bünyad etmekten yeğdir... Gönlü gönül ehli yapar

Avatar
yılmaz ka 2015-10-26 21:18:16

sen nerenin hüsamettinisin sedos

Avatar
Hakikat 2015-10-26 21:31:09

Teşekkürler Sedat bey. Bu yanlıştan dönülmezse hakkımızı helal etmiyoruz.

Avatar
ali 2015-10-26 22:32:03

Teşekkürler bizim derdimiz bizden iyi anlatmisın ama anlayan varmı

Avatar
öğretmenim 2015-10-26 23:51:48

Mahkeme kararlarını uygulamayan meb î kınıyoruz,Sedat Beye de şube müdürlüğü konusundaki hassasiyetleri için teşekkürler