banner406
banner396
03 Temmuz 2016 Pazar 17:41
Başarısız memurlar işten atılacak!
 Hükümet, kamuda “performans sistemini” yaşama geçirmek için düğmeye bastı.
Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan “Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı” görüşe açıldı.

Memura ‘başarı puanı’ verilecek. Memur ‘başarılı’ bulunursa ücreti artacak. Yurtdışına bile gönderilecek. Ancak başarısız bulunursa görevi ya da görev yeri değiştirilecek.

Eğer memur sözleşmeliyse ve “başarısız” bulunursa cezası daha da ağır olacak. Sözleşmesi fesh edilerek işten atılacak. “Vatandaş memnuniyeti” değerlendirmelerde yüzde 5 etki yapacak.

Değerlendirmeler 6 aylık ya da 1 yıllık olarak gerçekleştirilecek. Bu değerlendirmelerde memurlara 100 üzerinden puan verilecek. 0-59 arası D düzeyi, 60-75 arası C düzeyi, 76-89 arası B düzeyi, 90-100 arası da A düzeyi olacak.

AMİRLER İZLEYECEK

Bu değerlendirmeyi memurun amiri, iş arkadaşları, en yakın astları ve hizmetten yararlananlar yapacak. Yeni sistem kapsamında amirler, memurları sürekli izleyecek.

Personel hakkında, olay veya davranışlardan yola çıkarak olumlu ya da olumsuz izlenimlerini forma dolduracak. Değerlendirme sonucunda “başarı değerlendirme formu” düzenlenecek.

Personel 2 gün içerisinde puana itiraz edebilecek. İtirazı "bir üst amir" değerlendirecek. Üst amir itirazı reddederse sonuç kesinleşecek. İtirazı ciddi bulursa “en yakın amirden” yeniden değerlendirme isteyecek. Bu amirin vereceği karar kesin olacak. İtiraz da edilemeyecek.

TERFİ İÇİN KRİTER

Üç dönem başarı puanı A ve B düzeyinde yer alan personelin bu durumu görevde yükselmelerinde, yer değiştirmede, yurt dışı görevlendirmelerde ve insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında dikkate alınacak.

Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara ‘başarı ücreti’ ödenecek. Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek.

Eğer memur sözleşmeliyse ‘temel ücretle’ başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme de yapılacak. Eğer 6 ay sonunda sicil ve başarısı D düzeyindeyse sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.

GİZLİLİK HASSASİYETİ

Memurların değerlendirilmesinde, disiplin kurallarına uyup uymadığı, etik davranış ilkelerine uygun hareket edip etmediği dikkate alınacak.

Görevlerini yerine getirirken muhataplarının din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi görüş veya dış görünüş gibi farklılıklarını dikkate almaksızın; yaş, gelenek, örf veya engelli olma gibi farklılıklarını ise dikkate alarak hareket edip etmediğine de bakılacak.

Sorumluluğu altında bulunan evrak ve bilgilerin güvenliğini gözetip gözetmediği, gizlilik gerektiren iş ve işlemlerde gerekli hassasiyeti gösterip göstermediği de dikkate alınacak.

İş arkadaşları da memuru değerlendirirken, gerek tutum ve davranışlarıyla, gerekse kılık ve kıyafetiyle mesleğinin gerektirdiği saygınlık ve ciddiyeti yansıtacak şekilde devleti ve kurumunu temsil edip etmediğine bakacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Can 2016-07-03 18:07:16

Suriyeli leri yapın memur artik

Misafir Avatar
erkan 2016-07-03 21:14:58 @Can

vatandaşlık veriyolar nasıl olsa, sırada da memurluk var.

Beğenmedim! (0)
Avatar
sema 2016-07-03 18:50:08

yağcılık yapmayan yalaka olmayan onlardan olmayan işini iyi yapanı başarısız kabul edecekler belli oldu bu seneki rezilliği herkes gördü 4 dörtlük işini yapan öğretmenin hakkını yiyip 72 puan verdiler yazıklar olsun adalet nerde

Avatar
Gokalp arslan 2016-07-03 18:55:46

Sozlesmeli kolelikte gelinen son nokta

Avatar
sema 2016-07-03 19:00:45

yağcılık yapmayanı yalaka olmayanı onlardan olmayanı işini iyi yapanı başarısız kabul edecekler belli oldu bu seneki rezilliği herkes gördü 4 dörtlük işini yapan öğretmenin hakkını yiyip 72 puan verdiler yazıklar olsun adalet nerde

Avatar
Hiç sorma kardeşim 2016-07-03 20:28:12

La arkadaş adamlar suriyelilere TC vatandaşlığı veriyor.... Bu nasıl iş ya???
Hani bunlar mülteci idi hani bunlar misafir idi??? Ya dünyanın enayisi biz miyiz??? Ota b.. Ka zam yapın onları besleyin büyütün... Vergilerimiz nereye gidiyor...

Avatar
Demek deniz bitti 2016-07-04 00:03:02

Doğru dürüst işe gelmeyen ,işe gelse bile akşama bulmaca çözüp siyaset yapan okullardaki teknisyenlerin vay haline

Avatar
nurgül 2016-07-04 06:33:11

Amirler ve hizmet alanlar dosdoğru değerlendirebilecek mi acaba? Yalakalık yapanlara fazla puan, hakkını arayan memurlara az puan verecek.nereye varılmaya çalışılıyor acaba.