banner406
banner396
25 Ocak 2015 Pazar 01:26
Boş şube müdürü kadrolarına atama yapılabilir mi?
 Bilindiği üzere, Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Milli eğitimdeki 1709 şube müdürü atamasıyla ilgili olarak idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararını bozmuştur.
Bu gelişme karşısında, bazı sendika yöneticileri, yedek durumdaki şube müdürlerinin boş şube müdürü kadrolarına atanmasını istemiştir.

MEB Görevde Yükselme Yönetmeliğinde, yedeklere ilişkin bir madde yer almaktadır. Genel çerçeve yönetmeliğinde ise "asıl aday sayısı" kadar kişinin yedek olarak belirlenebileceği hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan, MEB yönetmeliğinde göre, boş olan şube müdürü kadrolarına direkt atama yapılmamaktadır. Sadece duyurulan kadrolardan boşalan kadrolara, yedekler arasından atama yapılabilir. Yani atanan 1709 şube müdüründen göreve başlamayana, naklen giden, vefat eden varsa, bunlardan dolayı oluşan boş şube müdürü kadrolarına yedekler arasından atama yapılabilir.

MEB Görevde Yükselme Yönetmeliğinin ilgili hükmü şu şekildedir:

"Madde 21 - (1) (Değişik fıkra: 10.12.2014 - 29201 s. R.G. Yön./10. md.) Bu Yönetmelikte belirtilen görevlere ilişkin boş kadrolara; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürleri bakımından yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması ile tercihler, diğer görevler bakımından ise yazılı sınav sonuçları ile tercihler esas alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Başarı puanlarının eşitliği halinde, sırasıyla; hizmet süresi fazla olanlara, daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara, üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara öncelik verilmek suretiyle, en yüksek puandan başlamak üzere başarı sıralaması belirlenir.
(2) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanların görevde yükselme suretiyle atanabilmeleri için, bu Yönetmelikte öngörülen usul ve esaslar çerçevesinde görevde yükselme sınavına yeniden girmeleri ve başarılı olmaları gerekir.
(3) Duyurulan kadrolardan;
a) Atama şartlarını taşımadıkları için sınavların geçersiz sayılması veya bu sebeple atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,
b) Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadrolara ya da başka bir kuruma naklen atanma
sebepleriyle boşalan kadrolara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına ilişkin başarı listesinin kesinleştiği tarihten itibaren altı aylık süreyi aşmamak üzere başarı listesindeki sıralamaya göre atama yapılabilir."

Kaynak: www.memurlar.net

Son Güncelleme: 25.01.2015 01:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şükrü 2015-01-25 12:03:53

bütün boş kadroların açıklanıp 2. atamanın yapılmasını bekliyoruz. bu rezilliği madem savundular üstünü örttüler. hiç olmazsa bütün kadroları açıklayıp 1 tane bile görevlendirme bırakmadan kadroların tamamına atama yapılsın..

Avatar
Tolga 2015-01-25 14:10:08

artık atı alan Üsküdarı geçti,boşuna umutlanıp da atama beklemeyin..

Avatar
akp 2015-01-25 15:15:28

Sube müdürlüğünde mülakatla atama iptal olmazsa bi daha AKP te oy vermem.

Avatar
alp @akp 2015-01-25 23:33:16

çoktaa tınnnnn

Avatar
hak 2015-01-28 17:50:40

2. atama beklentimizdir.........