banner406
banner396
03 Eylül 2013 Salı 20:12
Bu Kurumlara Yapılacak Atamalar Sorun Olabilir
 Bu Kurumlara Yapılacak Atamalar Sorun Olabilir Valiliklerce illerde müdür atama süreci başlatıldı. Bazı illerde merkez teşkilatına bağlı hizmet içi eğitim enstitülerine, kız teknik olgunlaşma enstitülerine, akşam sanat okullarına atama duyurusu yapıldı. Örneğin Yalova Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü müdürlüğünü Yalova valiliği duyuruya çıkardı. Valiliğin bu kuruma müdür atama yetkisi var mı?
 Yönetmeliğin “Merkez teşkilata bağlı eğitim kurumları” başlıklı 15. Maddesinin birici fıkrasında “Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı; hizmet içi eğitim enstitüleri, kız teknik olgunlaşma enstitüleri, akşam sanat okulları, öğretmen evleri ile yaygın eğitim kurumları ve diğer kurumların yöneticiliklerine yapılacak atamalarda sözlü sınav ve değerlendirme, eğitim kurumunun bulunduğu ilde kurulan Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılır. Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından adayların atanacakları eğitim kurumları; yapacakları tercihler ve atanma puanı üstünlüğüne göre belirlenir. Eğitim kurumu yöneticileri, il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanır.” denilmektedir. Bu hükümden anlaşıldığı üzere hizmet içi eğitim enstitüleri, kız teknik olgunlaşma enstitüleri, akşam sanat okulları, öğretmen evleri ile yaygın eğitim kurumları ve diğer kurumların yöneticilikleri için sınav puanı en fazla olan adaylar arasında duyuru yapılarak atama yapılır. Bizce bu madde göre atma yapılamaz.Çünkü burada iki önemli sorun vardır.

Birincisi bu maddede mülakata çağrılacaklar için eğitim kurumlarının müdürleri değil yöneticileri denilmiştir. Dolayısı ile madde müdür, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarını kapsamaktadır. Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının ataması mülakatla olursa yönetmeliğin diğer hükümleri ile çelişmiş olmuyor mu?

 İkincisi merkez teşkilatına bağlı eğitim kurumları başlığı ile ifade edilen bu maddeyi irdelediğimizde öğretmenevleri merkez taşra teşkilatına bağlı, hizmet içi eğitim enstitüleri ise merkez teşkilatına bağlı, valiliklere bağlı olmayan sadece coğrafik olarak o il sınırları için olan bir eğitim kurumunun müdürlüğüne atama yapılması yetki yönüyle sorunludur. Bir il valisi kendisine bağlı olmayan merkez teşkilatına bağlı bir kuruma atama yapacaktır.

Ayrıca edindiğimiz bilgiye göre, söz konusu kurumların MEBBİS’te görünmemesi, bu duruma bağlı olarak adayların tercih edememe ihtimali ve dolayısıyla atanmalarına ilişkin problemler de devam ediyor. Bazı İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne MEBBİS’te bu kurumlara ilişkin bilgilerin yel almasına yönelik talebinin, bu kadar kısa sürede sistemde bu değişikliğin yapılmasının mümkün olmadığı yönde cevap verdiği ve il Milli Eğitim Müdürlükleri’nin de bu sebepten dolayı Bakanlığa Bağlı Bu kurumlara atama yapmaktan vazgeçtiği iddia ediliyor.

Anlaşılan, yönetmeliğin 15. Maddesinin uygulanmasına ilişkin ciddi tereddütler ve kafa karışıklıkları var. Bu madde kapsamında yapılacak atamalar diğer atamalar ile birlikte yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. 15 madde mutlaka yeniden düzenlemelidir. 

Değerlendirmemiz devam edecektir. Selametle kalın…. 

Muhammed    GÖL

Eğitimci-Hukukçu/Gazetekamu
Son Güncelleme: 03.09.2013 20:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.