banner406
banner396
20 Kasım 2013 Çarşamba 15:35
Çok Büyük Eksiklik Yeniden Atama

 Yönetici atama yönetmeliğinde yeniden atamanın olmaması büyük bir eksikliktir. Yıllarca müdürlük yapan idareciler herhangi bir nedenle ayrıldığında tekrar en başa döndüreceksiniz. Diyelim ki idareci arkadaş il dışına özür durumundan ya da isteğe bağlı olarak tayin isteyerek gitmek zorunda kaldı, ya da herhangi bir nedenle idarecilikten ayrıldı. Siz, 10-20 yıllık bir müdürün yada müdür yardımcısının çalıştığı yılların tecrübesini hiçe sayarak yeniden başa dön diyeceksiniz. Yeniden sınava girdirip mülakat yapacaksınız. Sen bıraktın idareciliği böylece bütün yeterliliğini kaybettin diyeceksiniz. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyor, yeniden atamanın yönetmeliğe sadece unutularak yazılmadığını düşünmek istiyoruz.

 
Bu konuda sendikalarda yeterince uğraş vermiyorlar. Sendikalar da bu mağduriyetin önlenmesi konusunda üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. Görevinden ayrılan yöneticilerle ilgili aşağıdaki bölüm yönetmeliğe dâhil edilerek bu sorun bir an önce çözülmelidir.
 
Eğitim kurumu yöneticileri, yöneticilik görevlerinden ayrılma isteğinde bulunabilirler.
 
Yöneticilik görevlerinden kendi isteği ile ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda branşlarında/alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; istememeleri ya da açık norm kadro bulunmaması durumunda ise durumlarına uygun ihtiyaç bulunan bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanırlar.
 
Yöneticilik görevlerinden;
 
a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,
 
b) Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,
 
c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,
 
d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nede ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar.
 
Ayrıca yöneticilerin iller arası yer değiştirme ile ilgili 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte bulunan 33. madde tekrar yönetmeliğe dahil edilerek yöneticilere iller arası yer değiştirme hakkı tanınmalıdır.
 
Yöneticilerin neden özür grubundan il içi yada il dışı yer değiştirme isteğinde bulunamadığını anlayabilmişte değilim. Öğretmen olarak başvurabiliyorsun idareci olarak başvuramıyorsun. Boş kadro varsa neden il içinde ve iller arasında özür durumundan yer değiştirme olmasın. Neden iller arası isteğe bağlı başvurular olmasın. Yada aynı kadrodaki yöneticiler için neden becayiş yok. İsterlerse karşılıklı olarak neden yer değiştiremiyorlar. Bu sorunların da zamanla çözüleceğine inanıyor saygılarımı sunuyorum.
Son Güncelleme: 20.11.2013 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AAAA 2013-11-20 17:01:30

sınava dayalı olarak 5 yıl md.yrd. ve 1,5 yıl müdürlük yaptım. eğt ynt tezli̇ yüksek li̇sans yatim. ve memleketi̇me i̇ldişi tayi̇n olarak döndüm... bakanliğim bi̇randa bana yaptiği yatirimi ve beni̇m emekleri̇mi̇ boşa çokartti...

Avatar
Sadık KASACI 2013-11-20 18:58:45

sitenize teşekkürü bir borç biliriz

Avatar
BORAN ALİ 2013-11-20 19:13:43

Yeniden atama konusundaki haksızlığın bitmesini istiyoruz!

Avatar
izmir 2013-11-20 19:33:38

meb,etme eyleme kul hakkına giriyorsunuz.

Avatar
YENİDEN ATAMA 2013-11-20 22:28:49

yeniden atama mağduru arkadaşlar bunu sayın bakana ve müsteşara nasıl duyurabiliriz.nasıl bir araya gelebiliriz ve sesimizi duyurabiliriz.

Avatar
Yönetmelik Mağduru 2013-11-25 11:59:55

halâ inanamıyorum, su kadarına da pes artik.

Avatar
mağdur meb 2013-11-25 21:50:33

yönetmelik "yeniden atamayı" bilmeyenlere yazdırılırsa böyle olur. mağdur mebin mağduruda çok olur.