banner406
banner396
20 Ağustos 2014 Çarşamba 15:47
Din Kültürü Öğretmenleri İHL'de Yöneticilik Hakkı İstiyor

Mebpersonel.com  olarak sitemize bir okurumuz tarafından gönderilen  " Din Kültürü Öğretmenleri İHL'de Yöneticilik Hakkı İstiyor" yazısını sizler ile paylaşıyoruz

1993. Konya İlahiyat Fakültesi mezunuyum.2005 yılında MEB. Tarafından mecburi olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşına geçirildim.2010 yılında ……………Anadolu İmam Hatip Lisesine Okul Müdürü olarak atamam yapıldı. Halen bu okulda görevime devam etmekteyim. Yeni çıkarılan MEB. Yönetici Görevlendirme yönetmeliği 5.madde c fıkrasında  "Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak "ifadesi ile bizlerin tekrar çok sevdiğimiz imam hatip liselerinde görev yapmamız engelleniyor. Halbuki 1993 yılında İlahiyat Fakültelerinden hem din kültürü hem de imam hatip meslek dersleri öğretmeni olarak mezun olduk. Aynı dersleri gördük aynı sıralarda oturduk bir kısmımız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşına geçirildi, bir kısmımızda İmam Hatip Meslek Dersleri branşına geçirildi. Şimdi bu iki branş arasında ayrım yapılmaktadır. Çıkan yeni yönetmelik kadrolu yönetici atama değil GÖREVLENDİRME Yönetmeliği olmasına rağmen böyle bir görevlendirme de öğretmen olarak atanabilme şartı getirilmesi kabul edilebilir değil. Konuyla ilgili gerekli hassasiyetin gösterilip atama takvimi bitmeden mağduriyetimizin düzeltilmesini talep ediyoruz. Eğer bu olmayacaksa branş değiştirebilme şansı verilebilmelidir.

 Madde mevcut haliyle uygulanırsa hiçbir Din Kültürü öğretmeni İmam Hatip Liselerinde yönetici (Müdür - Müdür Yrd.) olamaz, yine aynı şekilde İmam Hatip Meslek Dersleri Öğretmenleri de İmam Hatip Orta Okullarında hiçbir lise ve ortaokullarda yönetici olamazlar. Süreç bitmeden bu sorunumuzun çözülmesini sizlerden talep ediyoruz.

            Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle birlikte öğretmenlere kurum içinde kendi branşları olduğu sürece öğretim hizmeti dışında çalışabilme hakkı tanındı. Ancak bu haktan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri İmam Hatip Liselerinde yararlanamıyor. Çünkü Din Kültürü öğretmenlerinin bu liselerde norm kadrosu bulunmuyor. Yani Din Kültürü öğretmenleri bu liselerde belirtilen kadrolarda ders veremediği için yöneticilik de yapamaz hale geldi.

Aslında bakanlığın yönetmelikteki maddeler üzerindeki kelimelerde yapacağı küçük bir değişiklikle sorunlar çözülebilecekken yanlış kelime seçiminden doğan bir mahrumiyet söz konusu oldu. Yönetmeliğin ilgili maddesinin düzenlenmesiyle birlikte Din Kültürü öğretmenleri de İmam Hatip Liselerinde yönetici olarak atanabilir.

Bilindiği üzere bakanlığın atadığı okul müdürlerine bakacak olursak büyük bir çoğunluğun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri olduğunu fark ediyoruz. Ancak bu öğretmenler ilkokul ve pek çok lise türünde kadrosu bulunduğu için yöneticilik yaparken İmam Hatip Liselerinde yöneticilik yapamıyor. Bakanlığın bu sorun karşısında ilgili olacağına inanıyoruz.

20/02/2014 tarih ve 9 sayılı sayın bakanımızın da imzası  bulunan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının yayınladığı Öğretmenlik Alanları Atama ve Ders Okutma Esaslarında İlahiyat Fakültesi mezunlarının alanları hem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi hem de İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak atanabilir olarak görülmektedir.

Sayın Yetkili sorunumuzun çözümüne katkı sunarsanız bizleri çok bahtiyar edersiniz. Rabbimizin hepimizin yar ve yardımcısı olması dileğimle Allaha emanet olunuz. 

Son Güncelleme: 20.08.2014 16:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 2014-08-20 16:11:18

5000 atama istiyoruz

Avatar
SOSYALCİLER 2014-08-20 16:11:55

yayınlarınızda sosyale yer verin artık

Avatar
misafir 2014-08-20 16:35:36

kim demiş din kültürücüler ihl ye atanamaz diye

Avatar
yok daha neler. 2014-08-20 16:54:10

müzik öğretmeni imam hatibe atanabilirken ilahiyatlılar atanamayacak öylemi.??!!!!

Avatar
ALM 2014-08-20 17:02:46

almancadan 1000 atama istiyoruz.sayın site yöneticileri yanlı haber yapmayı bırakın artık, yeter.

Avatar
veli 2014-08-20 21:36:05

5/c maddesi değişmeli yönetmeliğin

Avatar
yine ayni sorun 2014-08-20 22:13:56

meb bu sorunu 2009 da cozmustu. simdiayni sorun önümüzde. meb herhalde sorun üretmekten zevk aliyor. din öğretimi genel müdürlüğü bu soruna neden sessiz kaliyor.

Avatar
Memur 2014-08-20 22:25:08

Hocam bulunduğunuz okulda yöneticisiniz işte, hizmetse maksadınız ne güzel işte ama macera arıyosunuz heralde. Pes doğrusu,.