banner374
19 Eylül 2013 Perşembe 14:07
EBS'de Yönetici Atamadan Şikayetçi!
 Yeni yönetmelikle ne amaçlanmıştı, kısaca özetleyelim: Sadece sınav puanı ve Ek 2 ile atanan müdürlerden bazıları başarısız olmuştu. İmam Hatip Liseleri ve meslek liselerine öncelikle kendi alanlarından atama yapılması amaçlanmıştı.

Uygulamada bu sağlanabildi mi?


Görünen o ki, bu yönetmelikle de amaçlanan her iki amaca da ulaşmak mümkün olmayacak ve kısa bir süre sonra yine yönetmelik değişikliği gündeme gelecektir. Şöyle ki: İmam Hatip Ortaokullarına, İmam Hatip Liselerine ve Meslek Liselerine öncelikle bu alanlardan atama yapılmasını, mevcut mülakata çağrılma düzeni engellemiştir. Verilen on puanlık öncelik ve kurucu müdürlük puanları kullanılamamıştır. Bu durumu atamalardan sonra daha net bir şekilde göreceğiz.
Diğer bir husus da üzerinde kıyametlerin koparıldığı mülakat uygulamasıdır. Mülakatın ağırlığı olan yüzde otuz oranı, büyük bir oranmış gibi görünmesine rağmen yine de asıl belirleyici unsur Ek 1'dir. Yüzde yetmiş sınav puanı, yüzde otuz Ek 1 deyince zannediliyor ki atamalar yüz tam puan üzerinden yapılıyor ve bunun yüzde otuzu mülakatla belirleniyor. Bu bir yanılmadır. Onca emek verilerek alınan sınav puanının yüzde otuzunu çöpe atarken, birçok bileşeninin objektif olmadığı gün gibi ortada olan EK 1'in tamamını alıyoruz, neden?


Mülakatta haksızlık yapıldığı söylenen bir adaya 70, korunan bir adaya da 85 verildiğini kabul edelim. Farkın yüzde otuzu 4,5 puan eder. Haksız verilen iki belge, EK 1'de daha büyük ayıplar ortaya çıkarmış olmuyor mu? Şimdi meydanlarda höykürenler, daha önce yapılan atamalarda komisyonun 10 puanlık yetkisi işlerine geldiğinde ses çıkarma dürüstlüğünü neden göstermemişlerdir?


Neresinden bakarsanız bakın bu süreç kontrolden çıkmıştır. Üzerinde aylardır çalışıldıktan sonra çıkarılan bu yönetmeliği okuyan herkes başka bir şey anlamaktadır. Her il başka başka uygulamalar icat etmiştir. Bakanlık, atamada öncelik sırası tartışmalarının yapıldığı günlerde yayınlayacağı bir kılavuzla uygulama birliğini sağlayabilirdi, bunu yapmayarak bu kargaşaya yol açmış oldu. Geç kaldıkça bu kargaşa devam edecek ve yeniden mahkeme süreçleri başlayacaktır.


Bu aşamada şunlar yapılabilir:


1- Öncelik verilen branşların 10 puanlık puan üstünlüğü sınav puanının üzerine eklenerek mülakata çağrılacaklar belirlenebilir.
2- Öncelikle atanmasını istediğiniz branşlar önce sıralamaya alınır, kontenjan kalırsa diğer branşlara yer verilir.
3- Bir okul türünden mülakat hakkı kazanan aday diğer okul türlerinde tekrar sıralamaya dâhil edilmez.
4- Toplam boş kontenjanın üç katı branş ayrımına gidilmeden sıralama yapılır, hiçbir adayın sıralamaya giremediği bir okul türü olursa bu okul türü için kendi alanından yeni bir sıralama yapılır.


İstanbul'da mülakatların Cuma gününe kadar devam edecek olması da göz önünde bulundurularak İmam Hatipler ve Meslek Liselerine bugün çözüm bulunmalıdır. Meslek Liselerine meslekçiler önce atansın mı sorusu ayrı bir tartışma konusudur, bu tartışmalar devam edecek. Şunu da belirteyim ben sadece durum tespiti yaptım; mülakatı, sınavı, önceliği ve yöneticiye yüklediğimiz misyon gibi onlarca başlık altında bu konuya özgü öneri ve görüşlerimizi her platformda tartışmaya ve sendika olarak getirilecek her türlü uygulamayla baş etmeye sonuna kadar hazırız.


Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı

banner182
Son Güncelleme: 19.09.2013 14:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
neden 3 yıl önce

atamaların %90 nını eğitim birlilerden yaptıklarından dolayı sanırım diğer %10 luk dilimi neden bizim üyelerimizden yapmıyorlar diye şikayetçidir.