banner406
banner396
09 Haziran 2016 Perşembe 18:39
Eğitim-Bir-Sen'den Eğitim-İş'e: ''Sorumsuz Sendika''
 Eğitim-Bir-Sen, müdür yardımcısı görevlendirmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirme süreci, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in yazılı sınavı düzenleyen 15. maddesinin Danıştay 2. Dairesi’nce, “yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunda yer verilmemesi” gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması kararı üzerine durdurulmuştur.

Sınav konularına ilişkin düzenlemenin, eksik olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasının, iptal kararı gibi hüküm ve sonuç doğuracağı, yani doğurduğu hukuki sonuçların da ortadan kalkacağı; yürütmenin durdurulması kararı verilen düzenlemeye göre gerçekleştirilen yazılı sınavın da hukuken sakat hale geleceği; bu itibarla yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme yapmanın da mümkün olmadığı izahtan varestedir.

Bakanlığın mahkeme kararını beklemeksizin yönetmelik değişikliği yapmak suretiyle kararın gereğini yerine getirmesi de yürütmenin durdurulması kararı verilen düzenlemeyi hukuka uygun hale getirmeyeceğinden, mahkeme kararı ortadayken, Bakanlığı görevlendirme sürecinin devamı konusunda zorlamanın bir anlamı olmayacaktır.

Sorumsuz bir sendikanın, kamu görevlilerinin yararına olup olmayacağını düşünmeksizin salt ideolojik hezeyanlarla açmış olduğu bu davada verilen karar, doğal olarak yazılı sınava girerek, müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı olarak görevlendirilmeyi bekleyen yönetici ve öğretmenlerimizin mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Söz konusu sendika, hâlen, hiçbir kamu yararı bulunmayan bu davasından feragat ederek yaptığı hatayı düzeltme imkânına sahiptir.

Diğer taraftan, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından görev süresi sona erenlerin müdürlerin inhaları üzerine görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması kararı da bir başka mağduriyet kaynağı teşkil etmektedir. Yazılı sınava başvuramayan bu kişiler yönünden yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme de mümkün olamayacağından sorun devam etmektedir. Bakanlığın bu noktada hak kayıplarına neden olmamak ve eğitim kurumlarında yönetim boşluğu oluşturmamak adına mevcut müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarını geçici görevlendirme yoluyla kendi eğitim kurumlarında bırakması yerinde olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, görevlendirme bekleyen yönetici adaylarının mağduriyetlerinin önlenmesi ve beklentilerinin karşılanması için yönetmelik değişikliği dâhil her yolun denenmesi ve mümkünse açıklanan takvim dâhilinde görevlendirme sürecinin devamını sağlayacak adımların atılması noktasında Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor.

Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmak bir yana bizzat kendileri sorunun kaynağı haline gelenlerin ortaya çıkardığı hak kayıplarını gidermek için çabalarımız sürecek. 

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Benben 2016-06-09 18:43:59

ebs nin anlasılan işine gelmedi,

Avatar
ogrtmn 2016-06-09 18:53:54

sayın ebs. sendika olarak elinizden geleni yapmanız gerekir. sınavsız atama yapıyorsunuz diye bağıranlar bugün sınavın iptali için uğraşıyorlar. bu işi biran önce halledin lütfen. görüşü ne olursa olsun insanlar çok çalıştı. sizden iyi haberler bekliyoruz.

Avatar
hak 2016-06-10 01:17:04

vay vay benim sendikam mahkeme kararlarını tanırmış şube müdürlüğü ile ilgili 10 larca iptal kararı vardı meb hiçbirini uygulamadı siz de bıyık altından gülüp görevlendirme ile boşlukları doldurdunuz binlerce sınav kazanan üyeniz mağdur oldu ama umrunuzda olmadı şimdi yok sınav kazananlar mağdur edildi diye hikaye okumayın ben de sınavdan 78 aldım.mahkeme sınavı iptal etmedi müdürün inhasını ve kurucu müdür puanını iptal etti yani torpili iptal etti bu da bazılarını bayağı rahatsız etmiş vay vay vay...

Avatar
Murat 2016-06-09 19:14:29

EBS şu anki gidişattan çok memnun. Yine görevlendirme, inha diye sayıklamaya

Avatar
Eğitim işsiz 2016-06-09 20:24:30

En objektif atama için yapılan sınava itiraz ederek öğretmenleri mağdur eden başta eğitim iş olmak üzere bundan mutluluk duyarak haksız bir şekilde idareci atamalarını her zaman destekleyen eğitimbirsen ve sınavı kazananların haklarını savunmayan meb e hakkımı helal etmiyorum.

Avatar
Mds 2016-06-09 20:36:24

Başlığa bakarmısınız.siz eğitim işin yaptıklarının belki yüz katını öğretmen ve idarecilere yaşattiniz.ama eğitim işte gerçekten çok büyük hata yaptı.ya Danıştay a ne demeli soruyorum mdr atamaları mülakat ve sözlü sınav la yapılıyor. Mülakat ta da Atatürk culuk konuları ile ilgili soru soruluyor mu.yoksa sadece mdr yrd namı Atatürk culuk konuları hakkinda soru sorulmalıdır. okadar kişi soru Sorulmadan sinav olmadan torpille işe alınıyor ki bunlar için Atatürk culuk önemli degilmi.Danıştay in kararına da pes yani..

Avatar
Özgür 2016-06-09 21:04:09

Sınava çalışanların emeklerini yok ettin Eğitim İş:))

Avatar
Muhammed 2016-06-10 00:08:15

Sendikamızdan isteğimiz emeğimizin karşılığının zayi olmamasıdır. ...sendikalar ne dediklerini ne yaptıklarını bilmiyorlar