banner406
banner396
26 Kasım 2013 Salı 17:13
Eğitim Kurumları Yönetici Atama Süreci

 Değerli basın mensupları;

 

            04.08.2013 tarih ve 28728 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren “ Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği “ çerçevesinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19.08.2013 tarihli yazı ile başlayan eğitim kurumu yöneticileri atama ve yer değiştirme işlemleri devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı görüş yazısı ile birlikte sınava dayalı, norm fazlası yönetici atama süreçleri tamamlanmış, isteğe bağlı yer değiştirmeler tamamlanma aşamasında olup, çalışma süresine bağlı yer değiştirme işlemleri ise isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinin tamamlanmasından sonra yapılacaktır.

            Sürecin başlaması ile birlikte ilk itirazlar sınava dayalı Müdür Başyardımcılığı atamaları işlemlerinde olmuştur. Mevcut yönetmelikte geçen Korunan Haklar başlığı altındaki Geçici Madde 1.01-02 Ekim tarihlerinde yapılan Müdür, Müdür Başyardımcılığı, Müdür Yardımcılığı sınavlarında başarılı olanların bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılması gereken sınava dayalı atamaları Müdür Başyardımcılığı konusunda tereddütlerin oluşmasına sebep olmuştur. Korunan hakların bu yönetmelik çerçevesinde değerlendirilmesi ibaresi ve Tanımlar kısmında anılmayan Müdür Başyardımcılığı ve yine Yönetici Atama başlığı altında “ Madde 12. (6) Müdür başyardımcılığına, kurumdaki müdür yardımcıları arasından, kurum müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile eğitim kurumu norm sayısı kadar atama yapılır. “ Birlikte değerlendirildiğinde 01-02 Ekim 2011 tarihlerinde Müdür Başyardımcılığı sınavında başarılı olan adayların haklarının bu yönetmelik hükümleri gereği ortadan kalktığı görülmektedir. Bu durumda olan ve hak mağduriyeti yaşayan arkadaşlarımızın sınava dayalı atamaları gerçekleşememiş ve konu mahkemeye intikal etmiştir.

            Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetici atama sürecinin norm fazlası yöneticilerimizin değerlendirmeye alınmadan yapılmış olması eğitim yöneticisi arkadaşlarımız tarafından mahkemeye taşınmıştır.

 

 

            Sınava dayalı yönetici atama süreci içerisinde yapılan mülakat çerçevesinde yaşananlar eğitim çalışanlarının hafıza kayıtlarındadır. Yine bu süreçte mahkemeye taşınmıştır.

  Mevcut yönetmeliğin Yönetici Atama başlığı altında “ Madde 12. (6) Müdür başyardımcılığına, kurumdaki müdür yardımcıları arasından, kurum müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile eğitim kurumu norm sayısı kadar atama yapılır. “ İbaresinden hareketle okullarında boş bulunan Müdür Başyardımcılığı kadrolarına müracaat eden Müdür Yardımcısı arkadaşlarımızın müracaatları yönetmelikte zaman kavramı bulunmamasına rağmen bugün itibariyle değerlendirmeye alınmamıştır. Norm fazlası işlemleri esnasında Yönetmeliğin Norm kadro fazlası yöneticiler başlığı altında “Madde 22 – (1) Norm kadrosu kaldırılan veya herhangi bir nedenle norm kadro fazlası haline gelen yöneticiler, Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan en düşük puandan başlanarak belirlenir. Bu yöneticiler, valiliklerce, talepleri ve hizmet gerekleri birlikte değerlendirilerek atanma şartlarını taşıdıkları uygun görülecek eğitim kurumu yöneticiliklerine öncelikle atanırlar.” İbaresine rağmen öncelik tanımlamasının ne şekilde değerlendirildiği de ayrı bir tartışma konusu olmuştur. Süreç içerisinde talepleri değerlendirilmeyen arkadaşlarımız mahkeme başvuru aşamasındadırlar.

İlimizde daha önceki süreçlerde yaşanan Anadolu Lisesi yöneticileri mahkeme kararı sonucu yaşanan mağduriyetler ile zorunlu yer değişikliği mahkeme kararı sonucu yaşanan mağduriyetler unutulmamıştır.

Süreç içerisinde yaşanan tüm bu mağduriyetler aşağıdaki tablodan görüleceği üzere son 4 yıllık yönetici atama yönetmeliklerindeki tutarsızlıkları net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bunun yanında işleyiş esnasında bakanlık tarafından gönderilen yazılar ve İl Milli Eğitim uygulamaları da eklenince sorunlar yumağı haline gelen eğitim camiasının yönetici atama kaosunun ne zaman son bulacağı da meçhuldür.

 

 

 

 

 

YÖNETMELİKLER

İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİ

ÇALIŞMA SÜRESİNE BAĞLI (ZORUNLU) YER DEĞİŞİKLİĞİ

İsteğe bağlı

 yer

değiştirmelerde

 görev yapma

süresi

İsteğe bağlı

yer değiştirmelerinde süre

hesabında

 esas alınan

 tarih

 

Tercih Hakkı

 

Atama Dönemi

Zorunlu yer değiştirmelerde görev yapma süresi

Çalışma Süresine Bağlı(Zorunlu yer değiştirme suretiyle) atamalarda esas alınan tarih

 

Tercih Hakkı

 

Atama Dönemi

 

13 Ağustos 2009 tarihli ve 27334 sayılı RG’de yayınlanan Yönetmelik

 

2 yıl

 

Tarih yok

 

10 tercihli

Tek başvuru hakkı

 

Mayıs-Haziran

 

5 yıl

 

01 Temmuz

 

10 tercihli Tek başvuru hakkı

Temmuz-Ağustos

 

09 Ağustos 2011 tarihli ve 28020 sayılı RG’de yayınlanan Yönetmelik

 

2 yıl

 

31 Mayıs

25 tercihli 1. ve 2. başvuru hakkı

 

Mayıs

 

5 yıl

 

30 Eylül

25 tercihli

1. ve 2. başvuru hakkı

Ağustos-Eylül

 

28 Şubat 2013 tarihli ve 28573 sayılı RG’de yayınlanan Yönetmelik

 

2 yıl

 

30 Eylül

 

?

 

Ağustos

 

8 yıl

 

30 Eylül

 

?

 

Haziran

 

4 Ağustos 2013 tarihli ve28728 sayılı RG’de yayınlanan Yönetmelik

 

3 yıl

 

30 Haziran

20 tercihli tek başvuru hakkı

 

Temmuz-Ağustos

 

6 yıl

 

30 Haziran

20 tercihi tek başvuru hakkı

Temmuz-Ağustos

 

 

 

 

Yukarıdaki tablo Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son 4 yılda yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama yönetmeliklerindeki farklılıkları açıkça göstermektedir. Her yönetmelikle yeni bir mağduriyetin müsebbibi olan bakanlık uygulamaları yanına İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün akıl almaz uygulamaları da eklenince özellikle 4+4+4 ile birlikte yaşanan sıkıntıların üzerine tuz biber eken yönetici atama süreci eğitim camiamızın moral motivasyonu üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. İcranın başındakiler tarafından da dile getirilen ve sistemin öğretmenler tarafından yürütüldüğü şeklindeki söylemler gerçeğin kendisidir. Bunun farkında olanlar yapılan uygulamalar ve planlanmadan girişilen işlerde eğitim paydaşlarımızla bir araya gelmeyi düşünmek durumundadırlar. Tüm bu süreçler yaşanırken İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeline mahkeme yolunu gösterebilmektedir. Görülen manzara millete hizmet iddiasında olanların ya söylemlerinde bir samimiyetsizlik olduğu ya da bürokratlarının uygulamalarından habersiz olduklarıdır.

 

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Merih Eyyup DEMİR

 1 Nolu Şube Başkanı


Son Güncelleme: 26.11.2013 17:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EDAEDA 2013-12-14 13:02:49

bursada 318 münhal kadro var sinava dayali atamadan ses yok yetkililer buralarin torpille görevlendirmeyle doldurulumasina resmen kayitsiz kalmakta bu haksizlik