banner406
banner396
12 Eylül 2013 Perşembe 08:04
Eğitimbirsen'den Mülakat Tepkisi
 Yapılan sözlü sınav değerlendirmesine ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde aşağıdaki hususlar nedeni ile Eğitimciler Birliği Sendikası Konya Şubesi olarak itiraz ediyor ve yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz. 
1. Sözlü sınav değerlendirmesinde ilgili yönetmelik 11. Maddesi “ Her aday, sözlü sınavda komisyon üyelerinin her biri tarafından ikinci fıkradaki sınav konularının karşılarında belirtilen puan ağırlıkları esas alınarak 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Her üyenin vermiş olduğu puanlar toplamının aritmetik ortalaması alınarak sözlü sınav puanı belirlenir.” Hükmü çerçevesinde yapılan değerlendirmede oluşabilecek maddi hataların okul müdürü adaylarının değerlendirmesine sunulması gerekirken sunulmadığı, komisyon üyelerinin vermişolduğu notların ilan edilmediği yalnızca ortalamanın ilan edildiği dolayısı ile olabilecek maddi hataların denetime ve değerlendirmeye açılmadığı tesbiti ile maddi hata kapsamında değerlendirmenin yeniden yapılmasını istiyoruz.

2. Sözlü sınavın yapıldığı yerin ve uygulama biçiminin ilgili yönetmeliğin 11. Maddesinde zikredilen değerlendirme kriterlerini ölçmeye yeterli olmadığı açıktır. Örneğin %10 puan değerine sahip olan yeniliklere ve teknolojik gelişmelere hakimiyeti kriterinin nasıl ölçüldüğü muammadır. Ayrıca sözlü sınav uygulama biçimi olarak bir bilgi ölçen sınav tekniğinde uygulanmıştır ki zaten adayların bilgileri yazılı sınavla ölçülmüştü. Ölçmenin yönetmeliğin 11. Maddesinde zikredilen değerlendirme kriterlerini çerçevesinde yapılması gerekirdi. Bu nedenlerle ilgili yönetmeliğin 11. Maddesinde zikredilen değerlendirme kriterleri çerçevesinde değerlendirmenin yeniden yapılmasını istiyoruz.

3. Kamu istihdamının ana ilkesi olan liyakat ilkesinin yerine getirilmesi açısından çok önemli olan geleceğin eğitim liderlerinin geçmiş deneyimleri ile gelecek projeksiyonları hiçbir adayda sorgulanmamış, ölçülmemiştir. Bu ise kamu istihdamının ana ilkesi olan liyakat ilkesinin yok sayılmasıdır. Bu ilkeyi hayata geçirecek bir şekilde değerlendirmenin yeniden yapılmasını istiyoruz.

4. Son olarak özelikle üyelerimizin genelde tüm okul müdürü adaylarının sözlü sınav sonuçları ile yazılı sınav sonuçlarıarasında önemli bir farklılık dikkati çekmektedir. İlgili yönetmeliği düzenleyen irade, yazılı sınav, ek-1 ile puanlanan bir tecrübe ve sözlü sınav arasında bir harmoni aranmasını isterken sözlü sınav, sözlü komisyonun uygulamaları ile çok belirgin hale getirilmiştir. Bunuda yönetmeliğin lafzına ve ruhuna uygun olmadığı için eleştiriyoruz.


Kamuoyu ile saygı ile paylaşırız.

 KONYA EĞİTİMBİRSEN YÖNETİM KURULU
Son Güncelleme: 12.09.2013 08:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdema 2013-09-12 21:34:11

haaa))) ne yüzsüzmüşsünüz ya!

Avatar
ferit 2013-09-12 22:16:13

sayın eğitimbirsen yetkilileri atama şeklinin değil norm fazlası yönetilerin öncelikle atanması gerektiğini bir söyleseler.

Avatar
etkin 2013-09-13 10:10:53

bizde yedik. ne de dürüstmüşler....pehh..

Avatar
xy 2014-03-15 23:09:10

yazılıdan yüksek puan aldık.sözlüden elediler.yeni mi aklınız başınıza geldi.torpil yapın demiyoruz.sendikası ne olursa olsun adalet istiyoruz.sizin ilgilendiğinizi de zannetmiyorum.yakında çok üye kaybedersiniz.