banner406
banner396
30 Ekim 2013 Çarşamba 20:46
Elli Mi Büyük Altmış Mı?
 Son Yönetmeliğin amacının Millî Eğitim Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatına ait kadrolara,liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak görevde yükselme ve unvan değişikliği ile yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda uygulanacak usul ve esasları belirlemek olduğu hemen 1. maddede göze çarpmaktadır. Amacın görünüşü şube müdürlüğü ve daha alt görevler için doğru olsa da; üstü görev ve unvanlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. 1-ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖREVDE YÜKSELME SURETİYLE ATANMA ŞARTLARI 

a) En az 10 yıl, memurluk yapmış olmak,

b) En az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

c)Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak.

ç)İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde İnşaat ve Emlak ile Bilgi İşlem şube müdürlüğü kadrolarına; Bakanlığın mimar, mühendis veya branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik −Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar arasından atama yapılır. 

d)Yazılı sınava başvurmak ve girip 100 üzerinden en az 70 puan almak. Diğer kurumların personeli, ilan edilen kadrolara sınavsız atanma hakkına sahip olanlar ile aday memur statüsünde bulunanlar bu kadrolar için başvuruda bulunamazlar. Başvurular Bakanlıkça incelenerek, aranan şartları taşıyanların listesi ilan edilir.

e) Sözlü sınav ve değerlendirme kurulunun yapısından anlaşıldığına göre Ankara’ya gidip mevcut kadronun üç katı olarak sınava girerek yarışmak ve her üye nazarında ayrı ayrı sınavdan geçirilerek aritmetik ortalama olarak 100 üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olmak. Sonucu beğenmezse aynı kurula itirazda bulunmak, 

f)    Sözlü sınavda, sınav kurulunun her bir üyesi tarafından;

1)   Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

11) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

111) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu,

1V) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

V)   Genel kültürü ve genel yeteneği,

V1) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,

sınav duyurusunda belirtilecek ağırlıklarda esas alınarak, başarılı sayılmak.

g) Yazılı sınav sonuçları esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihler de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Puanların eşitliği halinde sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana öncelik verilir.2-ŞUBE MÜDÜRÜ ÜSTÜ KADROLARA ATAMA ŞARTLARI

İlçe millî eğitim müdürü, il millî eğitim müdür yardımcısı, il millî eğitim müdürü ve daha üst kadrolara atanmak için sadece ve sadece lisans mezunları için memurluk veya özelde çalışmış olarak toplam en az 10 yıl, ön lisans mezunları için ise 12 yıl çalışmak yeterlidir.3-HİZMET GRUPLARI ARASINDA GEÇİŞLER 

Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü görevlerinden daha alt görev ve unvanlar için geçerlidir.

Hizmet grupları arası görevde yükselme niteliğindeki geçişler ve alt gruptan üst gruplara geçişler görevde yükselme sınavına tabidir. 

Bakanlıkta veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında daha önce asaleten bulunulan görevler ile bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere görevde yükselme sınavına tabi tutulmadan ve hizmet şartı aranmadan atama yapılabilinmektedir.4-HÜLLE DAHİL NAKLEN ATANMA ŞARTLARI

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden bu Yönetmelikteki aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu grupta ya da alt grupta yer alan diğer unvanlara, görevin gerektirdiği şartları taşımak kaydıyla genel hükümlere göre naklen atama yapılabilir. Özetle;

1-Şube müdürlüğüne atanmanın ne kadar zor olduğu görülmektedir. 

2-Şube müdürlüğü üstü kadrolara (ilçe milli eğitim müdürlüğü, il milli eğitim müdür yardımcılığı ve il milli eğitim müdürlüğü) atanmak için resmi ya da özelde olarak 10 yıl hizmeti bulunmak.

3-Şube müdürlüğüne atanmak için şartları tutmuyorsa hülle yapmak. O kadar şartla şurtla ve sınavlarla uğraşmak yerine bir başka kuruma atanıp, yıllık izne ayrılarak hiç görev yapmadan biraz sağda solda oyalanıp birkaç gün sonra liyakat ve kariyeri kemalata erdirip Milli Eğitime şube müdürü olarak atanmak.Örnek Olay: 

Üst kadrolara atanmanın alt kadrolardan daha kolay, tabiri caizse daha ucuz olması bana geçmişte yaşanan bir olayı hatırlattı.

Olay bir köyde geçiyor. O zamanlar 3 yıllık ilkokulun her köyde bulunmadığı, 5 yıllık ilkokulu bitirenlerin öğretmen olarak atandığı zamanlar.

Köylerde ceviz ağaçları vardır. Gövde çapı bir metreyi geçenler ya da kuruyanlar kerestelik olurlar. Böyle bir ceviz ağacı olan köylüye diğer bir köylü gelerek bu ağacı kendisine satması karşılığında zamanının parasıyla 50 kaat (lira) teklif eder. Başka biri gelerek 60 kaat teklif eder. Elliyi altmıştan büyük zanneden köylümüz der ki; 50 kaat dururken hiç 60 kaada verir miyim!?

Aradan zaman geçti. Çeşitli öğretmenlik lisans mezunlarının boşta gezdiği yıllardayız. Personel niteliği ve niceliği yönünden Türkiye’nin en büyük bakanlığındaki bu uygulama, beni taa eskilere götürdü. Sayın büyüklerim! 

Ha sahi! 50 mi büyük 60 mı? Eğer cevabınız 50’nin büyük olduğu yönünde ise sizlerden hiçbir beklentim olmayacaktır.

Ama cevabınız 60’ın büyük olduğu yönünde ise liyakat - kariyer ilkeleri ve hizmet gerekleriçerçevesinde bazı düzeltmelerin yapılmasını bekliyorum.
Ali COŞKUNER

Eğitim Yöneticisi 
Son Güncelleme: 30.10.2013 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.