banner406
banner396
12 Haziran 2014 Perşembe 00:12
Görevi Sona Eren Okul Yöneticilerinin Durumu Ne Olacak?
 6528 SAYILI KANUNLA

GÖREVİ SONA EREN OKUL YÖNETİCİLERİNİN DURUMU

6528 sayılı kanunun 22. Maddesi ile değiştirilen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrasında yer alan “Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.” hükmü ile yine aynı kanunun 25. maddesi ile 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Geçici 10 Madde’nin 8. Fıkrasında yer alan “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.” hükmüne karşı Anayasa Mahkemesine, iptali için başvuru yapılmıştır.

Anayasa Mahkemesi 11.06.2014 tarihinde verdiği ara karar ile yukarıda yer verilen hükümlere ilişkin Yürütmeyi Durdurma talebinin reddine karar vermiştir. Söz konusu kararda, “6528 sayılı Kanun’un; A- 1- 22. maddesiyle değiştirilen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrasına, 2- 25. maddesiyle 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenen geçici 10. maddenin (8) numaralı fıkrasına, ilişkin yürürlüğün durdurulması istemlerinin, koşulları oluşmadığından REDDİNE, B- Dava konusu diğer hükümlerine ilişkin yürürlüğün durdurulması istemlerinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına.” şeklinde hüküm verilmiştir. Bu karar ara karar niteliğinde olup esasa ilişkin karar daha sonra verilecektir. Yani bu karar ile dava sonlanmış değildir, aksine esasa ilişkin inceleme yapılarak söz konusu yasa maddelerinin iptal edilip edilmeyeceğine ileri süreçte karar verilecektir.

Gelinen aşamada 6528 sayılı yasa gereğince 4 yılını doldurmuş Okul Müdürleri, Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıları kanunda 2013-2014 ders yılı bitiminde görevlerinden alınacaklardır. Ancak bu gün (11.06.2014) verilen karar Anayasa Mahkemesinin nihai kararı olmadığından bu hükümlerin iptal edilme ihtimali halen devam etmektedir.
Bu durumda görevden alınan okul yöneticilerinin kanun karşısında ne yapacağı sorunu ortaya çıkmaktadır:
Öncelikle kanun gereği görevden alınanların Anayasa Mahkemesinin ileride İptal Kararı vermesi dışında yapabileceği pek bir şey olmadığını belirtmek gerekir. Ancak Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermesi halinde ise bu kararın geriye yürümediği dikkate alındığında ve daha sonra iptal kararı verilse bile görevinden alınan Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcıları eski görevlerine dönemeyecekleri sorunu çıkacaktır.

Bu durumda tavsiyemiz; görevden alınan idareciler kendilerine tebligat yapıldıktan sonra 60 gün içinde kendilerini görevden alan işlemin ve dayanağı olan kanun maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle İdare Mahkemelerinde iptal davası açmalıdırlar. Bu iptal davalarında, atama işleminin dayanağı kanun maddesi olduğu için doğrudan olumlu sonuç almak zordur. Buna rağmen bu davalar sürerken Anayasa Mahkemesinin ilgili kanun maddesinin iptaline karar vermesi durumunda söz konusu idare mahkemesi de dayanağı kalmayan işlemin iptaline karar verebilecektir. Böylece idare mahkemesi geriye dönük işlemi iptal ettiği için de görevden alma/atama işleminin geri alınması istenebilecektir. Burada amaç, İdare Mahkemesinde açılacak İptal davası devam ederken Anayasa Mahkemesini muhtemel bir İptal kararından yaralanmayı sağlamaktır. Sonuç olarak yasal süreler kaçırılmadan İdare Mahkemelerinde açılacak iptal davaları, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez şeklinde çıkarılacak sorunları telafi edeceği kanaatindeyiz.

Aktif Eğitimciler Sendikası

Örnek dava dilekçesine ulaşmak için tıklayınız.


Son Güncelleme: 12.06.2014 00:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖĞR. 2014-06-12 13:18:04

hepsi asli görevleri olan öğretmenliği yapacaklar o kadar.

Avatar
layla 2014-06-12 13:26:49

bozuna ugras dur.di di di di

Avatar
ali 21 2014-06-12 15:53:07

müdür yardımcılık görevime 24/03/2010 tarihinde başladım .yeni yasa ve yeni yönetmeliğe göre benim görevim ne zaman biter.bu sene sonu mu yoksa gelecek sene sonu açıklayabilir misiniz

Avatar
can @ÖĞR. 2014-06-12 16:33:32

sen yapıyon mu öğretmenliğini kardeş???!!!!!

Avatar
idareci 2014-06-12 19:07:16

zorunuzamı gidiyor arkadaşlar

Avatar
emine bayrak 2014-06-14 13:35:36

benim müdürüm toplam 5 yıldır iki farklı kurumda müdürlüğe vekalet etmektedir.onun durumu ne olacak

Avatar
boştalar 2014-08-21 08:50:17

yükseklisans doktora yapanlar atanamıyorlar 40 yıldır müdürlük yapanların tahsil durumuna bakın el insaf