banner406
banner396
24 Haziran 2015 Çarşamba 16:47
İDDK KARARI MEB`DE... ESKİ YÖNETİCİLER GÖREVE İADE EDİLSİN
 Bilindiği üzere, 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle açtığımız davada; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2015 tarihli kararı ile Yönetmeliğin “Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar” başlıklı 10. Maddesinin 9. Fıkrasının, “Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme” başlıklı 23. Maddesinin 1. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme, Ek-1 Değerlendirme Formunun “Açıklama” başlıklı kısmının 3. Maddesinde “en az altı ay çalışmış olma” şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verilmiş ve ilgili karar tarafımıza 23.06.2015 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu olup, bu durum hem Anayasamızın 138. Maddesi hem de İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesinde güvence altına alınmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilerek göreve başlatılmaları, yönetmelikte yargı kararı doğrultusunda değişiklik yapılması ve yönetmelikte yer alan eğitim kurumları müdürlerinin değerlendirme sürecine dair hükümlerin yeniden düzenlenmesi, bu düzenleme yapılırken yargı kararının gerekçeleri de dikkate alınarak, değerlendiricilere keyfi ve sınırsız takdir hakkı bırakılmayacak şekilde, somut ve objektif ölçme ve değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, görev süresi sona eren tüm eğitim kurumu müdürlerinin değerlendirme işlemlerinin ertelenmesi ve  yargı kararının ivedilikle uygulanması hususunda talepte bulunduk.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yöneticilerimizle ilgili yargı kararının MEB'e tebliğ edildiğini kaydederek, bu karara istinaden sendikamızın okul yöneticilerinin göreve döndürülmesi için MEB'e resmi başvuruda bulunduğunu söyledi. Koncuk şöyle konuştu: “Yazıda, daha önce usule uygun olmayan komisyon üyelerinin değerlendirmesiyle görevden alınan okul müdürleri ile, müdür yardımcıları ve müdür başyardımcılarının yargı kararı gereği göreve döndürülmesi istenmiştir. Ayrıca bu konuda, dava açsın veya açmasın, tüm yöneticilerimiz tarafından valiliklere verilmesi gereken dilekçeler de hazırlanmış olup, turkegitimsen.org.tr adresinde yayınlanmaktadır. Tüm yöneticilerimizin bu dilekçeleri kurumlarına vermesi önemlidir. Bu dilekçelere, verilecek cevaba göre yeni davalar açmak da gerekebilecektir. MEB yargı kararını uygularsa problem yoktur, uygulamaması halinde, tüm mağdur yöneticilerimiz bu dilekçeler doğrultusunda ilerde davalar açacak ve yargı kararının uygulanmadığını ifade edecektirler. Ayrıca, yargı kararını uygulamayan tüm vali ve yöneticilerle ilgili yargı kararını uygulamamaktan suç duyurularında bulunulacaktır. Dilerim ki, MEB bu konuda yeni karmaşaya fırsat vermeden yargı kararının gereğini yerine getirir, aksi takdirde oluşacak yeni kaos ve karmaşanın sebebi biz olmayacağız.Bu işin peşini bırakma niyetinde olmadığımızı da, dünya alem  iyi bilmelidir.”

    

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız

İDDK Kararı İçin Tıklayınız

Yargı Kararının Uygulanması İçin Bireysel Başvuru Dilekçe Örneği (Müdür)

Yargı Kararının Uygulanması İçin Bireysel Başvuru Dilekçe Örneği (Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı)

Son Güncelleme: 24.06.2015 16:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hesap zamanı 2015-06-25 01:24:22

On binlerce akp li olmayan okul müdürlerini görevinden alarak kadro açan, yandaşlarını 3 soruluk mülakatla müdür yapan kişileri, unutmayacağız. Bu görülmemiş büyük okul müdürleri kıyımı tarihe bir ilk ve kara leke olarak geçmiştir. Tüm devlet memuru kadrolarına usulsüz atanan ve 7 haziran seçimleri sonrası yani hükümet düştükten sonra atanan müdürler görevlerinden alınmalıdır. Mahkeme kararları derhal uygulanmalıdır. Okul müdürlerinin hangisinin görevden alınacağını tespit eden EBS il yöneticileri ile bu talimatları uygulayan meb il ilçe yöneticilerinden organize haksızlık yaptığı tespit edilen tetikçiler görevden alınmalı , haklarında mali , idari ve adli ceza davaları açılmalıdır..

Avatar
yaptığınız müdür kıyımı için pişmanmısınız 2015-06-24 22:48:25

Eğitim bir Sendikası üyesi olmayan on binlerce okul müdürü ve yardımcısı kıyımı yapan AKP li meb yöneticilerini kınıyorum. Danıştay kararı sayesinde okul müdürleri ile AKP nin helalleşme fırsatı doğmuştur. Toplumsal barışın sağlanması için Bu ve benzeri mahkeme kararları yarından itibaren uygulanmalıdır. AKP li bakan görevi koalisyon hükümetine devretmeden önce, görevden aldıkları 30.000 okul müdürü ve yardımcısı derhal görevlerine döndürerek hataları bir ölçüde telafi edebilir. Aksi taktirde Bir ay sonra kurulacak koalisyon hükümetinin Milli eğitim bakanı ve bürokratları zaten gereğini yapacaklar. Okul müdürlerinin hangisinin görevden alınacağını tespit eden EBS il yöneticileri ile bu talimatları uygulayan meb il ilçe yöneticilerinden organize haksızlık yaptığı tespit edilen tetikçiler görevden alınmalı , haklarında mali , idari ve adli ceza davaları açılmalıdır.

Avatar
alperen 2015-06-24 23:01:23

ebs li yeni atanan okul müdürleri rahat çalışssınlar diye okulun kıdemli öğretmenleri" rotasyon" bahanesi ile yerlerini değiştirmekten başka bir amacı ve iyi niyeti olmayan bir uygulama...

Avatar
LATİF ALBAYRAK 2015-06-28 22:38:36

652 sayili khk kararname meclisten geçtiği için anayasa mahkemesi iptali gerekiyor diyenler var buna nasil aciklama yapabiliriz hocam

Avatar
LATİF ALBAYRAK 2015-06-28 22:40:27

2010 da rotasyon yapildi biz daniştaya başvurduk bişey cikmadi.