banner406
banner396
14 Temmuz 2015 Salı 19:54
Koncuk: ''Müdür Atamaları İptal Kararı Elimize Ulaştı''
 Anayasa Mahkemesi'nden görevden alınan binlerce okul müdürüne de iyi haber geldi. Dershanelerin kapatılmasını sağlayan yasayı iptal eden Anayasa Mahkemesi, binlerce okul müdürü ile Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son veren maddeyi de iptal etti. Böylece görevden alınan ve düz öğretmen yapılan müdürlere geri dönüş yolu açıldı.
AYM’nin iptal  ettiği madde şöyle: Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz."

"ESKİ YÖNETİCİLER GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİ" 

Anayasa Mahkemesi’nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiğini dile getiren İsmail Koncuk kararın kendilerine ulaştığını belirterek şunları söyledi:

“MEB kendisine biat etmeyenleri, yapılan yanlışlara, keyfi uygulamalara karşı duranları, farklı ideolojiye sahip olanları, kısacası yandaş, candaş, sırdaş olmayanları elimine etmek ve tüm yönetici kadrolarını kendi yandaşlarından oluşturmak istiyordu. Anayasa Mahkemesi’nin kararı bunun artık mümkün olamayacağı anlamına gelmektedir. AYM de AKP iktidarının ihdas ettiği sistemin hukuksuzluğa, adam kayırmaya, usulsüzlük ile koltuk doldurmaya, işi ehline vermediğine yol açtığını görmüş ve düzenlemeyi iptal etmiştir. Çok merak ediyoruz; bu kanunu ihdas edenler, “Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyoruz” diyecek midir? Danıştay kararlarını, İDDK kararını tanımayanlar, Anayasa Mahkemesi’nin kararını da mı tanımayacaktır? ‘İstediğim kişilerle çalışırım’, ‘ben yaptım oldu’, ‘kimse bana kafa tutamaz’, ‘adamına göre muamele yaparım’ diyerek, kafasına göre kanun çıkaranlar, mahkeme kararlarını uygulamamak için bin bir dereden su getirenler kazdıkları çukura düştü.”

KPSS'SİZ ÖĞRETMEN ALINAMAYACAK

Dershane öğretmenlerinin MEB kadrolarına KPSS’siz atanması ile ilgili maddenin de iptal edildiğini dile getiren Koncuk, “Bu ülkede yüzbinlerce insan öğretmen olmak için KPSS’ye girerken, büyük bir emek ve alın teri dökerken, yüksek puan almasına rağmen atanamazken, dershane öğretmenlerinin KPSS’siz MEB kadrolarına atanması büyük bir haksızlık olacaktı. Üstelik Bakanlığın sözlü sınavla bu öğretmenleri alacağı düşünüldüğünde kadrolarını kendi yandaşları ile doldurması kaçınılmaz olacaktı. Dolayısıyla kimileri KPSS ile öğretmen olurken, diğerlerinin KPSS’siz, adeta havadan inme bir yöntemle öğretmen olması hem çalışma barışını bozacaktı, hem de ciddi bir hak gaspına yol açacaktı.”

Kaynak: İnternethaber.com
Son Güncelleme: 14.07.2015 19:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2015-07-14 20:01:12

anayasa mahkemesi,türkiye'de,adaletin halen var olduğunu,cümle aleme duyurdu,çok şükür.

Misafir Avatar
hukuk 2015-07-15 02:22:01 @öğretmen

fazla güvenmeyin,,, anayasanın 153. maddesini bir okuyun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ramazan 2015-07-15 00:15:31

Yaşasın adalet.eğitim politikaları çökmüştür. Siyasi irade kendi anlayışından olmayanlara zulüm mevkisi değildir.liyakat liyakat...EBS ye hakkımı helal etmiyorum.

Avatar
aym kararı 2015-07-15 01:33:33

Müdürler kanunlar görevden alınmaz , 657 sayılı DMK 17 ve 18 maddeleri , anayasanın 2. ve 36 maddeleri, Türkiyenin bu meyandaki uluslararası sözleşmelere attığı imzalar buna engeldir.
Anayasa Mahkemesinin ictihatı : Anayasa mahkemesinin 6 nisan 2006 tarihli kararının özeti Kanunlar genel, soyut ve nesnel olmalıdır, belli bir statüye atanmış kişilerin o statüleri devam ettiği sürece, görevine son verilmesi hukuk devleti ilkesine aykırıdır. İptal kararının geriye yürümezliği ilkesi kişileri yargı yoluyla hak arama hürriyetinden mahrum edemez. Görevine son verilen kişinin dava açma hakkı vardır. Göreve yasa ile değil, ancak idari işlemle son verilebilir. Kişinin hakkının arayabilmesi için yasayla göreve son verilse bile bu, idari işlem niteliğindedir”

Avatar
adalet 2015-07-14 23:19:04

yaşasın adalet. ülkemizdeki eğitim sistemini bu hale getirenlerin mahkemelerde yargılanması lazım. hesap vermeleri lazım. ülkeyi babanızın çitliği yaptınız

Avatar
TOKAT 2015-07-14 22:50:08

teşekkürler aym , teşekkürler başkan, teşekkürler chp...

Avatar
santafe.9 2015-07-15 01:01:39

Allah cc büyüktür o doğruyu yanlişi bilir kimsenin hakkini kimsede birakmaz

Avatar
eğitmen 2015-07-15 00:22:30

yapılmaya çalışılan son zırvalık, öğretmen rotasyonu da derhal durdurulmalı. üstelik okul yönetimleri norm güncellemelerini de yapmadılar. bu kadar vurdum duymazlık olmaz yetti artık..

Avatar
buhranlardasın 2015-07-15 02:50:13

tam buhran oldu ferhen efendi.hadi kurtar pacanı