24 Kasım 2014 Pazartesi 21:08
Mahkeme :Şube Müdürlüğünde Tüm Mülakatlar İptal Edildiğinden Dayanak Kalmadı

 Bugüne kadar şube müdürlüğü konusunda ne yazdıysam hepsinde hukuki olarak sonucunu söyledim ve tüm yazılarımın da arkasındayım.Kaldı ki diğer analizlerimde yaptığım gibi şimdi sizinle paylaşacağım mahkeme kararı da önceki şube müdürlüğü konusundaki hukuki karşılıklarını  doğrulamaktadır.Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığımızın da önceki  mahkeme kararları karşısında ne yapması gerektiğini de hukuki karşılığı açıklamada yer verilmiştir.

  Aksaray İdare Mahkemesinin vermiş olduğu mahkeme kararını incelediğimizde çıkan sonuçları madde madde incelemek gerekirse ;

 

1) Mahkeme:Ankara Bölge İdare mahkemesinin kararı ile Sözlü Mülakat işlemlerinin Tümü İptal edildiğinden dayanağı kalmamıştır

 

  Kararın 3 . sayfasında 11.09.2014 tarih ve 2014/5897 esas nolu Ankara Bölge idare Mahkemesinin kararının hukuki işlemi sonucuna göre mülakatların tümünün iptal edilerek sözlü mülakat puanlarının dayanağının kalmadığı söylenmiştir.  Kararın yazılı metninde “ …Ankara Bölge idare mahkemesinin 11.9.2014 gün ve YD İtiraz No : 2014/5897 sayılı kararıyla ;liyakat ilkesine aykırı şekilde,atamanın yalnızca sözlü sınavda alınacak puana göre yapılmasını öngören sistem çerçevesinde gerçekleştirilen sözlü sınavda davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlem ve bu kapsamda yapılan tüm sözlü işlemleri hukuka uygun bulunmayarak dava konusu sözlü sınavının tamamın yürütmesi durdurulduğu ,buna göre davacının sözlü sınav sonucunda başarısız sayılmasına ilişkin dava konusu işlemin hukuki dayanağının kalmadığı da açıktır.” Denilerek tüm mülakat işlemlerinin iptal edildiğini hukuki olarak sonucunu söylenmiştir.

  Ankara Bölge idare Mahkemesi 1. Kurul kararının 2 .sayfasında geçen  “ Bu durumda ,liyakat ilkesine aykırı şekilde,atamanın yalnızca sözlü sınavda alınacak puana göre yapılmasını öngören sistem çerçevesinde gerçekleştirilen sözlü sınavda davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlem ve bu kapsamda yapılan tüm sözlü sınav işlemleri hukuka uygun bulunmamaktadır” hükmüne göre tüm mülakatlarının iptal edildiğini söylemiştim.

  Görüleceği gibi Aksaray mahkemesi davacının sözlü sınav sonucunda başarısız sayılmasına ilişkin dava konusunun, zaten  Ankara Bölge İdare Mahkemesi  1. Kurul kararı ile tüm sözlü sınavların iptal edilmesinden dolayı hukuki bir dayanağının kalmadığını söyleyerek ortada sözlü puanların olmadığının altını çizmiştir.

 

  2) Mahkeme : MEB Şube Müdürü Adaylarını yazılı ve sözlü puanları ile beraber değerlendirmesi gerekiyor ;

   Mahkeme kararının 3. Sayfasında yazılı bulunan  “ Kaldıki ;23.07.2014 tarih ve 29069Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 4. Maddesi ile aynı yönetmeliğin 12/B-1 maddesinde yapılan değişiklik ile şube müdürlüğüne atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması alınmak suretiyle tespit edileceği de ayrıca düzenlenmiştir.”  İfadesine göre , şube müdürlerinin atamalarının hukuki olarak MEB’i bağlayıcılığı olan çerçeve yönetmelikteki değişiklik ile sözlü ve yazılı sınavların aritmetik ortalamaya göre tespit edilmesinden bahsedilmiştir.Ayrıca   Kararın 2. Sayfasında yazılı bulunan “ Danıştay 5. Dairesinin 06/03/2014 tarih ve E: 2013/7955 sayılı yürütmeyi durdurma kararı uyarınca  da,davalı idarenin ( MEB) de içinde bulunduğu kurumların bu karar esas alınmak suretiyle genel yönetmelikte yapılacak değişiklik doğrultusunda kendi yönetmeliklerini düzenlemeleri gerektiğinden ,bu kararın davalı idare (MEB) için de bağlayıcılığı bulunmaktadır” denilerek çerçeve yönetmelikteki değişikliğin hukuki olarak ta MEB’in kendi yönetmeliğe uygulaması gerekliliğinden bahsedilmiştir.Ayrıca paragrafın devamında “ … Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme sınavına katılanların yazılı ve sözlü puanları beraber değerlendirilmek suretiyle başarı sıralamasının belirlenmesi  gerektiğinden…” denilmesinden de anlaşılacağı üzere Danıştay kararları gereğince hukuki olarak MEB, yazılı ve sözlü puana dayalı başarı sıralamasını oluşturması gerekiyor.

 

 

   Yukarıdaki incelememden yola  çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim  ki bugüne kadar çıkan mahkeme kararları ve hukuki sonuçlarındaki değerlendirmelerimde bir yanlışlık yok. Yargı kararlarının uygulanmak zorunda olduğu ve 1709 şube müdürlüğü atamalarının zaten Danıştay kararları ile beraber iptal edildiği aşikar.Bununla beraber daha önceden de söylediğim gibi ankarada yapılan tüm mülakat işlemleri de Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurul kararı ile beraber iptal edilmişti.Bunu Aksaray idare mahkemesi esas karını verirken kendinden önceki mahkeme kararlarının nasıl bir hukuki sonuç doğurduğunu yorumlayıp davayı sonuçlandırırken söylüyor.

 

Bu gelişmeler ışığında ;

 

1) 1709 şube müdürünün hukuki olarak  atamaların iptal edildiğini yadsımayarak ve yeniden atamaya esas olarak yazılı artı sözlü puanların aritmetik ortalaması alınması gerekmektedir.

2) Aritmetik ortalamaya göre oluşturulacak atamaya esas başarı sıralamalarında “ Ankara bölge idare mahkemesi 1. Kurul kararı” gereği tüm sözlü sınavların iptal edildiği düşünüldüğünde Sözlü sınav işlemlerinin yenilenmesi gerekmektedir.

 

3) Ortada sözlü sınav puanlarının olmayışı ve herhangi bir sözlüye dayalı (yazılı ile beraber) başarı sıralaması gerçekleştirilemeyeceği için 2. İhtimal sadece yazılıya göre atama yapılabilir ama mahkeme kararları ve paralelinde düzenlenen yönetmelik hükmünce bu da sakatlık doğuracaktır.o yüzden sözlü mülakatlarının yenilenmesi şıkkı daha ağır basmaktadır.

 

  Velhasıl,hukuki olarak 1709 şube müdürünün atamaları zaten iptal,şubat 2014 yapılan sözlü sınavlarının tamamı iptal,çerçeve yönetmelik MEB’i bağladığı için yeniden atamalar için yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalama alınmak zorunda .Olayların bütünlüğüne bakıldığında ölçme ve değerlendirme bilimselliğine  uygun teknolojik imkanlardan faydalanılarak sesli ve görüntülü kayıtların alındığı mülakat işlemlerin yenilenmesi ve akabinde oluşacak objektif sözlü puan sonuçlarının yazılı puanları ile beraber aritmetik ortalamalarının oluşturulduğu başarı sıralamasına göre  nisan ayındaki 1709 şube müdürünün atamalarını yenilemek gerekiyor.

 

Aksaray Mahkemesinin Verdiği Esas karar:

 

  

 

Sedat DEGER

Eğitimci Yazar

ttps://twitter.com/sedatdeger09

 

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık yapılan alıntılar için  takip yapılır ve yasal işlem süreci başlatılır

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 24.11.2014 01:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail çelik 2014-11-24 08:09:32

adalet için yeni bir düzenleme ile yeniden sınav şart

Avatar
iptal 2014-11-24 08:20:00

meb atamalrı kesinlikle iptal edecektir hayırlısı olsun

Avatar
tekin 2014-11-24 08:24:59

aynı şeyleri yazıp durun başka işiniz yok bütün sorunları bitirdik bi bu iş kaldı ha

Avatar
sözlü sınav iptal 2014-11-24 08:27:23

sözlü sınav iptal.... onun yerine ek-2 kullanılmalıdır.

Avatar
HALİS 2014-11-24 08:35:12

meb atamalari acilemn yenilemelidir.

Avatar
şanlı 2014-11-24 08:46:58

geçmi̇ş olsun yeni̇ mülakat yeni̇ ti̇yatro.....

Avatar
Şubeden 2014-11-24 08:51:30

bu mahkemelerin verdiği iptal kararlarını duyan birileri var mıııııııııııııııııııııııı?

Avatar
ceylanpınarlı 2014-11-24 09:00:54

sedat hocam nuh u yok tufanı çok olan bir dönemde mağdur olan biz şube müdürlüğü mağdurları adına teşekkür ederim