banner374
20 Haziran 2014 Cuma 15:58
MEB, görevde yükselmeyi iptal edecek mi?
 ''Değerli Abbas GÜÇLÜ biz Milli Eğitim Bakanlığında çalışıp Bakanlığın yapmış olduğu görevde yükselme sınavı ile Şube Müdürü olmak isteyen personelleriz.(Bu arada Şube Müdürlüğü için 14 yıl sonra görevde yükselme sınavı açıldı) Durumu size aşağıda özetlemek istiyorum. Şu anda Mecliste komisyonda görüşülüyor ve anayasaya ve danıştay kararlarına rağmen bu kanunu çıkartırlarsa bizler için herşey bitmiş olacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı 1709 Şube Müdürü atamasını 31/10/2013 tarihinde çıkarmış olduğu Görevde yükselme yönetmeliği doğrultusunda; sadece sözlü sınav sonuçlarına göre yaptı.

TEÇ- SEN, MEB' in çıkarmış olduğu görevde yükselme yönetmeliğinin dayanağı olan Başbakanlığın çıkarmış olduğu çerçeve yönetmeliğe Danıştay 5. Dairesinde dava açmıştır ve Danıştay 5. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Türk Eğitim Sende MEB’ in çıkarmış olduğu yönetmeliğe Danıştay 2. Dairesinde dava açmıştır ve o da yakın zamanda yürütmeyi durdurma kararı vermiştir ve uygulanmak üzere 17/06/2014 tarihinde Bakanlığa tebliğ etmiştir.

Her iki Danıştay dairesi sadece sözlü ile atamanın yapılmasını anayasanın hukuk devleti ilkesine, liyakat ilkesine,  aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.  Değerlendirmeye yazılı sınavın da dahil edilmesi gerektiğini ve mülakatın, yazılı sınavın tamamlayıcı bir unsuru olması gerektiğini belirtmiştir.

Şimdi ise Esas:2/2229 Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine son dakika eklenen 25. Madde ile Danıştayın bu kararları yok sayılmaktadır. Hukukun arkasından dolanmak yanlışlığına düşmemeliyiz. Zira hukuk hepimize lazım.
MEB in bu işlemi zaten Anayasaya aykırı bulunmuştu. Bütün kanunlar anayasaya aykırı olmamak zorundadır. Dolayısıyla çıkarılmaya çalışılan söz konusu 25. Madde de anayasaya aykırıdır.

BİRİLERİNİ MAĞDUR ETMEMEK İÇİN YAPILAN BU DÜZENLEME, BİZLERİ MAĞDUR ETMEKTEDİR.
Dolayısıyla mahkeme kararlarına rağmen kanun çıkartılarak mahkemeler hiçe sayılmaktadır. Lütfen bize yardımcı olun.''

***

Hatırlanacağı üzere, Danıştay hem genel görevde yükselme yönetmeliği, hem de kurumsal düzeydeki görevde yükselme yönetmeliklerinde yer alan bazı hükümlerin yürürlüğünü durdurmuştu.

Yürürlüğü durdurulan düzenlemeler arasında, sadece sözlü sınav puanı ile yapılan şube müdürlüğü atamaları ve kapsam dışına çıkarılan ilçe milli eğitim müdürlüğü kadroları yer alıyordu.

Danıştay'ın bu kararı sonrasında geçen yılın ortasından bu yana yapılan tüm şube müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü atamalarının iptal edilmesi gerekiyordu.
Ancak, dün Meclise sunulan bir kanun teklifi MEB'in görevde yükselme işlemlerini iptal etmeye niyetli olmadığını göstermektedir. Aşağıda kanun teklifinin ilgili bölümü yer almaktadır. Maddenin son fıkrası, görevde yükselme işlemlerinin iptal edilmemesine yöneliktir.

İŞTE MECLİSE SUNULAN KANUN TEKLİFİ
MADDE 25 - 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
"Görevde yükselme ve unvan değişikliği
EK MADDE 2 - (l)Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına görevde yükselme suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda; Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadrolara görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacak personelin ise yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir. Ancak, ilçe milli eğitim müdürü ve üstü kadrolara yapılacak atamalarda görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı uygulanmaz.
(2) Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına sözlü sınav, diğer kadrolara ise yazılı sınav sonuçlan esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Eşitlik halinde şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü bakımından sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana; diğer kadrolar bakımından ise sırasıyla daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana öncelik verilir.
(3) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanların görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanabilmeleri için, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına yeniden girmeleri ve başarılı olmaları gerekir.
(4) Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadro unvanları ile bu sınavlara katılacaklarda aranacak hizmet süresi ve eğitim düzeyine ilişkin şartlar ile sınavların uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça belirlenir.
(5) Bu madde hükümleri, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen görevde yükselme sınavları ile bunlara istinaden yapılan atamalar hakkında da uygulanır."abbasguclu.com.tr
banner182
Son Güncelleme: 20.06.2014 15:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ADALET 2 yıl önce

tüm yazilanlara katiliyorum meb bu yanlıştan bir ana önce dönmelidir.

Avatar
abbas güclü 2 yıl önce

abbas güçlü ise inşallah durdurur:)

Avatar
Yazık 2 yıl önce

ülkemin getirildiği noktaya bakınız...mahkeme kararları uygulanmıyor...

Avatar
siyami 2 yıl önce

şube müdürlüğü zorunlu sürgünü rotasyon yıllarını bu devlete vermiş müdürleri perişan edecek aileler parçalanacaktır..bu zulümdür...madem adil olacaktınız 1700 kadroyu isteğe bağlı tayine açsaydınızya..amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek....bu haksız ve anlamsız rotasyondan bakanlık derhal vazgeçmelidir...

Avatar
ali 2 yıl önce

sayın vekillerim allah rızası için bu hukuksuzluğa dur deyin.danıştay kararları uygulansın...

Avatar
vay be... 2 yıl önce

atananlarda bu ülkenin evladı hemde sınav kazanmış yazılıdan en yüksekten en aza kadar puan almış,yazılısı yüksek sözlüsü düşük sözlüsü yüksek yazılısı düşük olanlar var.bunların aileleri çocukları var demediğinizi bırakmadınız,hakaret hakaret.. kardeşim ben bazı yorumcuları tanıyorum hiç sınava girmedi,kimsi parelel müsveddesi her ayara karşı,bakanlık yaptığının arkasındadır,siz mi kaldınız bakanlığın akıl hocası daha 3-5 parelelci girmedi diye kıyamet koparıyorsunuz ama başbakanın deyimiyle diğerleride inlerinden çıkarılıp hak ettiğini bulacak,ne demişler it ürür kervan yürür,kime yazdım parelellere...

Avatar
gereksız 2 yıl önce

ya bır avuç ınsan atanamamıs bır avuç ınsanda atanmış.anlamadıgım sonuçta atananlar zorlu bır yazılı sıvdan gectı ve gereklı bırıkımı kanıtladı.sozluden oyle yada böyle gereklı paunıı aldı.bu ısın nasıl yurucenı zaten bılıyodunuz.bu neyın cabası bu neyın ugrsaı.dıyelımkı sız kazandınız suanda bu seferde dıger atanamayanlar dıger dger sonu yok.gereksız caba

Avatar
vay be ye 2 yıl önce

bakanlık neden arkanda dursun bakanlık hukuk a uyar sana değil....