banner406
banner396
02 Mayıs 2013 Perşembe 09:32
MEB Yönetici Atama Taslağı değerlendirmesi
 Merakla beklenen yönetici atama yönetmeliği ile ilgili olarak dolaşan taslağa
Yönelik bir değerlendirme yapacak olursak;
Bu yönetmelik 28 Şubat 2013 tarihli yönetmeliğe göre tabii ki daha makuldür. Bazı konular açığa kavuşturulmuştur fakat 28 Şubat’ta ölümü gösteren idare sıtmaya razı etmek istemektedir. Sözlü sınav ısrarı devam ettiği gibi bu şekliyle çıkarsa teknik olarak cümle yanlışları da vardır. Sakın ola ki kimse neden kelimelere takılıyorsunuz demesin. Bu yönetmeliği sıradan bir insan değil Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bakanlığı hazırlıyor. Devlet hazırlıyor. Hata yapmayacaksınız. MEB 28 Şubat’ta yayımladığı yönetmelikle atama yapılamayacağını anlamış olmalı ki her şey sil baştan ele alınmış. Sözlü sınav hariç 2009 yönetmeliğine dönüş sinyalleri verilmiş.
Biz uygulanamaz dedikçe müsteşar yardımcıları dahi uygulanır diye diretmişlerdi. Sayın başbakanın sözüne istinaden konulan 3 kişi arasından vali seçer ifadeleri de yok. Çünkü koltuk çok olunca (tercih sayısı 25) atama yapmak yani üniversiteye rektör atama yöntemini uygulamak neredeyse imkansızdır.
Yönetmelikte hatalar var bunlar eminim(!) düzeltilecektir:
Örneğin; Madde 18- (1) Görevli oldukları eğitim kurumlarında fiilen üç yıl görev yapan eğitim kurumu yöneticileri, Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu Puanı üstünlüğüne göre il içinde en fazla 25 eğitim kurumunu tercih etmek suretiyle her yıl Temmuz ayı içerisinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
Burada kurulan cümle yanlıştır. Kişiler Ek-1 puan üstünlüğüne göre başvurabilirler denilmiş. Oysa ki üç yılını dolduran başvurabilir fakat ataması Ek-1 Puan üstünlüğüne göre yapılır. Denilmek istenmektedir.
Yardımcı olacak olursak madde;
Madde 18- (1) Görevli oldukları eğitim kurumlarında fiilen üç yıl görev yapan eğitim kurumu yöneticileri il içinde isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Atamalar; il içinde en fazla 25 eğitim kurumunu tercih etmek suretiyle her yıl Temmuz ayı içerisinde alınacak başvurularda Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu Puanı üstünlüğüne göre yapılır. (Not: eşdeğer görev mi alt üst olur mu açıklığa kavuşturulmalı)
Şeklinde olabilir.
Bir başka hata; Madde 21-Burada da son cümle eğitim müdürlüğünde geçen süre denilmiştir. Oysa ki anlatılmak istenen “eğitim müdürlüğü” değil” eğitim kurumu” müdürlüğüdür.
MEB’in özellikle kafa karışıklığı yaratan eski yönetmelikte açık hüküm bulunduğu halde uygulamada sorunlar çıkarılan ilköğretim okulu iken ilkokula dönüşen okullarda alan öğretmeni olan yöneticilerin durumu ile ilköğretim okulu iken ortaokula dönüşen okullardaki sınıf öğretmenliği branşındaki yöneticilerin durumları açıklığa kavuşturulmalıdır.
Ayrıca taslaktaki takvime göre; Yeniden Atamalar Haziran, İsteğe Bağlı Atamalar Temmuz, Rotasyon atamaları ise Ağustos ayında yapılacaktır. İlk atamaların tarihi mutlaka belirlenmelidir. Ayrıca belirlenen tarihler yeniden gözden geçirilmeli sistemin daha sağlıklı ve mantıklı işlemesi için Çalışma süresi (rotasyon) atamaları Haziran’ın 15’ine kadar, İsteğe bağlılar (ki en azından bu yıla mahsus olarak 2 yıl şartı konulmalı) Haziran sonuna kadar, İller arası 15 Temmuz’a kadar, İlk atamalar Temmuz sonuna kadaryeniden atamalar ise isteğe bağlı ile beraber gerçekleştirilebilir.
Ek-1’de haksızlığa yol açan uzman öğretmenlik ya kaldırılmalı yada puanı daha da daraltılmalıdır.
Belirttiğimiz yukarıdaki ve benzeri düzeltmeler yapılıp sıtmaya razı etme mantığından uzaklaşılarak bir yönetmelik çıkarılması ümidiyle…

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

www.memurlar.net
Son Güncelleme: 02.05.2013 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
idareci 2013-05-02 12:08:02

isteğe bağlı il içi yönetici atamaları ne yazık ki yöneticileri mağdur etmektedir.açık olan okullara atama yapılmaktadır.oysa ki öğretmen atamalarında olduğu gibi bütün okullar açık olmalı puana göre yer değiştirmeler yapılmalı.

Avatar
idare 2013-05-02 12:50:57

teşekkürler maksut bey bizlere tercüme olduğunuz için.

Avatar
ömer 2013-05-02 12:30:07

okul dönüşümlerinde ilkoukulla ilişkilendirilen idareciler,yan alanları olmasına rağmen alan değiştiremediler,sayın bakanımızdan bu durumdaki idarecileri göz ardı etmemesini istiyoruz

Avatar
edelvays 2013-05-02 20:56:24

maksut bey önemli bir hatayı belirtmeyi unutmuş mülakat yada sözlü sınavın yer aldığı hiç bir yönetmelik makbul değildir onu gözardı edip teferruatla ilgilenmek manasızdır..çünkü mülakat oldukça diğer ayrıntıları düzeltmişsiniz neye yarar adil olmayan bir yönetmelik değerlendirmeye bile tabiii tutulmamalıdır.

Avatar
kerem 2013-05-07 15:33:01

maaşla ödüllendirme ve takdir genelde idareye yakın kişilere veriliyor ama nedense puan olarak değeri yüksek,uzman öğretmenliğin puanı neden bu kadar düşük anlamak mümkün değil,