banner406
banner396
19 Kasım 2013 Salı 23:23
MEB Yönetici Atamada Bu Sorunları Çözmeli

 Mebpersonel.com / ÖZEL

Milli Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliği uzun bir süreden sonra eksikleriyle birlikte yayınlanmıştı. Bu kadar uzun sürede çıkarılan yönetmelikte hataların olmasını üzüntüyle karşılıyoruz.

Yönetici atama yönetmeliğinde yeniden atamanın olmaması büyük bir eksikliktir. Yıllarca müdürlük yapan idareciler herhangi bir nedenle ayrıldığında tekrar en başa döndüreceksiniz. Diyelim ki idareci arkadaş il dışına özür durumundan ya da isteğe bağlı olarak tayin isteyerek gitmek zorunda kaldı, ya da herhangi bir nedenle idarecilikten ayrıldı. Siz, 10-20 yıllık bir müdürün yada müdür yardımcısının çalıştığı yılların tecrübesini hiçe sayarak yeniden başa dön diyeceksiniz. Yeniden sınava girdirip mülakat yapacaksınız. Sen bıraktın idareciliği böylece bütün yeterliliğini kaybettin diyeceksiniz. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyor, yeniden atamanın yönetmeliğe sadece unutularak yazılmadığını düşünmek istiyoruz.

Bu konuda sendikalarda yeterince uğraş vermiyorlar. Sendikalar da bu mağduriyetin önlenmesi konusunda üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. Görevinden ayrılan yöneticilerle ilgili aşağıdaki bölüm yönetmeliğe dâhil edilerek bu sorun bir an önce çözülmelidir.

“Eğitim kurumu yöneticileri, yöneticilik görevlerinden ayrılma isteğinde bulunabilirler. bize yazın: destek@mebpersonel.com

Yöneticilik görevlerinden kendi isteği ile ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda branşlarında/alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; istememeleri ya da açık norm kadro bulunmaması durumunda ise durumlarına uygun ihtiyaç bulunan bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanırlar.

Yöneticilik görevlerinden;

a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,

b) Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,

c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,

d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nede

ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar. “

Ayrıca yöneticilerin iller arası yer değiştirme ile ilgili 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte bulunan 33. madde tekrar yönetmeliğe dahil edilerek yöneticilere iller arası yer değiştirme hakkı tanınmalıdır.

Yöneticilerin neden özür grubundan il içi yada il dışı yer değiştirme isteğinde bulunamadığını anlayabilmişte değilim. Öğretmen olarak başvurabiliyorsun idareci olarak başvuramıyorsun. Boş kadro varsa neden il içinde ve iller arasında özür durumundan yer değiştirme olmasın. Neden iller arası isteğe bağlı başvurular olmasın. Yada aynı kadrodaki yöneticiler için neden becayiş yok. İsterlerse karşılıklı olarak neden yer değiştiremiyorlar. Bu sorunların da zamanla çözüleceğine inanıyor saygılarımı sunuyorum.

Son Güncelleme: 19.11.2013 23:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hamit doganay 2013-11-19 23:40:53

sizi tebrik ediyorum sessiz çoğunluğun sesisiniz destekliyoruz sizi bu konuda bende magdurum eş durumundan idareciligimi bırakmak zorunda kaldım

Avatar
yeniden a t a n a m a m a 2013-11-19 23:50:15

meb den adil bir uygulamayla yeniden atama hakkının iadesini istiyoruz.kazanılmış haklarımızı istiyoruz,torpil istemiyoruz biz.

Avatar
adalet 2013-11-19 23:59:16

adalet istiyoruz sadece.

Avatar
müdür yetkili 2013-11-20 10:02:54

sayın editör bunları yayınlamışsınız güzel de sizinde unuttuğunuz bir husus müdür yetkili öğretmenlerde buna dahil edilmeli,çünkü daha önceki yıllarda bu yapılmadı mı?

Avatar
harun42 2013-11-20 10:05:48

teşekkür ederim.....kaleminize sağlık

Avatar
müd.yet öğret. 2013-11-20 10:40:08

müdür yetkili öğretmenlerin de hakkı verilmeli buna sebep olanları allah'a havale ediyoruz.sendikalarıda göreve davet ediyoruz.

Avatar
müd yet idareciler 2013-11-20 10:55:52

biz soruşturmalarda ve teftişlerde okul müdürleri ile aynı maddelere tabi tutuluyoruz.bizim hakkımızda gasp edilmiş sendikalarda bakanlıkta ve siz site yetkilileri buna duyarsız davranıyorsunuz.bizde hakkımızı istiyoruz.bizi de duyun

Avatar
musa 2013-11-20 11:26:01

mülakatla ilgili mahkme ne zaman sonuçlanır acaba. sendikalardan hiç haber yok bir an önce iptal veya red kararı çıksa da düzenimizi kurup rahatlıkla çalışsak. inşallah iptal edilir de yeniden atamayla herkes hakettiği yere atanır bu tartışma ve rezillikler son bulur