banner406
banner396
18 Ekim 2013 Cuma 00:51
MEB'de Üst Düzey Kadrolara Atanmak Daha Kolay
 MEB Görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme yönetmeliğini yayınladı. Şube müdürü görevlerine nasıl atama yapılacağı ile taşra yöneticilerinin yer değiştirme kriterleri belirlendi. İlçe milli eğitim müdürlükleri ile il milli eğitim müdür yardımcılıklarına ise ilk atamalar için yayınlanan yönetmelik; 657 sayılı DMK yı işaret etmektedir. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte ise şube müdürü üstü kadrolara atanmak için okul yöneticiliği şartı aranmakta idi.
 

Kamu kurumları görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde ilçe müdürlüklerinin görevde yükselme yönetmelik kapsamında olmadığı belirtilmişti;
 
Kapsam

             Madde 2 – (Değişik: 21/9/2004-2004/8246 K.) Bu Yönetmelik, özel kanunlardaki düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla;
 
Ancak;
 
g) Başmüdür, işletme, müessese, fabrika, kombina ve meydan müdürlüklerine, taşra teşkilatı bölge ve il müdürü ile doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşlarının müdür kadrolarına ve bunların yardımcılıklarına, ilçe şube başkanlıkları ile aynı düzeydeki görevlere,
 
yapılacak atamalarda bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.
 
Ancak MEB’in hiç olmaz ise bu görevlere atanmak için yayınlayacağı yönetmelikte görev/süre şartı konması bekleniyordu. Şube müdürlüğü, okul yöneticiliğinde görev yapma gibi bir şartın ihdas edileceği bekleniyordu. Ancak böyle bir uygulamaya gidilmeyecek.
 
Yeni yayınlanan yönetmelikte ise aşağıdaki hüküm bulunmaktadır;
 

 
 
Şube  müdürü üstü kadrolara atama

MADDE 23     − (1) İlçe millî eğitim müdürü, il millî eğitim     müdür yardımcısı, il millî eğitim müdürü ve daha üst kadrolara     atanacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartlar aranır.

 68.maddenin (B) bendinde ise;
 
  “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir. Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
 


a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
 
Hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır.” ifadesi yer almaktadır.
 


Görüldüğü gibi ilçe milli eğitim müdürü/il milli eğitim müdür yardımcılığı kadrolarına atanmak için yalnızca süre şartı bulunmaktadır. MEB atayacağı kadronun derecesine göre süre şartını tamamlayan “her memuru” bu kadrolara atayabilir. Yani 10 yılını dolduran lisans mezunu her çalışan bu kadrolara atanabilir. Bu kadrolara atanmak için duyuruya çıkılmasına, sınav kazanılmasına gerek olmadığı gibi bu görevler ile uzaktan yakından ilgisi olmayanlar da atanabilir. Eğitim öğretim hizmetleri sınıfında çalışmaya da gerek yok!
 


İdareye atamalarda sonsuz yetki veren yönetmeliğin bu maddesi hukuk normlarına aykırıdır. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bakanlığın herhangi bir çalışanını sadece süre şartına bağlı olarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne ya da il milli eğitim müdür yardımcılığı kadrosuna ataması kurum hiyerarşisini alt üst edecektir. Birçok yönetici yeni yönetmelikte bu kadrolara en yakın yardımcılarının(şube müdürlerinin) atanacağı hükmünün konmasını beklerken, böyle bir yol izlenmemesi MEB’te atamaların hiçbir zaman adaletli yapılmayacağının göstergesi olmuştur.
Son Güncelleme: 18.10.2013 00:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.