banner406
banner396
07 Mayıs 2013 Salı 22:55
MEB'den Yönetici Atama Cevabı!

Mayıs ayı geldiğinde yönetici atama süreci çoktan tamamlanmış, normlar toparlanmış, il içindenbaşlayarak yer değiştirme takvimi-şekli belirlenmiş olurdu. Oysa kapı duvar. Sık aralıklarla yazılı-sözlüolarak ilettiğimiz sorulara tuhaf yanıtlar almaya devam ediyoruz.
 
 
 
12.04.2013 Tarihinde bakanlığa yönetici atamalara ilişkin yönelttiğimiz 7 soru şu şekildeydi:
 
1- Sayın Bakanımızın yapılacağını ifade ettiği Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer DeğiştirmeYönetmeliği'ni revize etme çalışmalarına başlanmış mıdır?
 
2- Bu revize çalışmasını bakanlıkta hangi birim yapmaktadır/yapacaktır?
 
3- Revizyon kapsamında hangi maddeler üzerinde değişiklik düşünülmektedir? (Mülakat, İl MEM lerin insiyatifi, müdür başyardımcılığı, alan değiştirenler, dönüştürülen kurumlar, kazanılmış haklar vs)
 
4-Bir eğitim sendikasının temsilcileri, ilgili revizyon üzerinde aktif görev aldıklarını, aksayan yönleri gidereceklerini, yönetmeliği bu sebeple yargıya taşımadıklarını iddia etmektedir. Yönetmeliği revize eden/edecek olan komisyonda her hangi bir sendikacıya, sendikalara görev verilmiş midir?
 
5-Yayınlanan yönetmelikte atamalara ilişkin bir takvim yer almadığı gibi bakanlığımızca ayrıca birbilgilendirme yapılmamıştır. 2013 yılı çalışma takvimi içinde ilgili yönetici atamalarının HANGİ TAKVİMDEyapılacağı öngörülmektedir?
 
6-Revizyon çalışması sürerken yürürlükteki yönetmeliğe göre ilana çıkabilecek her hangi bir il MEM,atamaları tamamlamadan yönetmelikte bir değişikliğe gidilmesi durumunda oluşacak yasal sıkıntı için herhangi bir önlem düşünülmekte midir?
 
7-Yönetici rotasyonları için ayrıca bir çalışma, yeni bir düzenleme yapılacak mıdır? Yapılacak ise yönetici atama takvimi ile nasıl bir ayarlama düşünülmektedir? (Önce, birlikte, sonra)
 
 
30.04. 2013 Tarih ve 915.02/779086 Sayılı MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü antetli yukarıdakiyanıtı ise kısaca şöyle: Yönetici Atama Yönetmeliği falan tarih filan sayı ile yürürlüğe girmiştir, BilgiEdinme Kanununun falan maddesi, filan hükmü gereği İŞLEM TEKEMMÜL ETMEMİŞ (olgunlaşmamış) olduğundan SİZİ CEVAPLAYAMIYORUZ.
 
Bakanlığın işlemleri TEKEMMÜL edinceye kadar biz daha da olgunlaşarak TEKAMÜL edeceğiz gibigörünüyor.
 
Yazışarak anlaşmak mümkün olmayınca sözlü iletişime geçen sendikamız adına genel başkan sıfatım ile bizzat görüştüğüm Öğretmen Atama ve Yer Değiştirmeden Sorumlu Grup Başkanı Sayın Bekir Erdoğan, Yönetici Atama Yönetmeliğinin revize hali olduğu iddia edilen taslağı sahiplenmediği gibi, “bir takımçalışmalar var ama yayınlanan taslak bizimki mi bilmiyorum” demiştir. 
 
Yer değiştirme konusunda özür gruplarının Ağustos içinde gerçekleşeceğini söyleyen Erdoğan, öğrenim özrüne yer verilip verilmeyeceğini bilmediğini, il içi isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinin Mayıs ayı içinde netleşeceğini söyleyerek büyük bir belirsizliği gidermiştir. Yönetmelik değişiklikleri hakkında kendi başkanlığında bir çalışma yürütülmediğini, bu konuda bilgisi olmadığını söyleyen ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME GRUP BAŞKANININ samimiyetine güveniyor, sözlerini resmi bilgi olarak kabul ediyoruz.
Son Güncelleme: 07.05.2013 22:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neredeler 2013-05-09 14:49:18

sendikalar öğretmen ve idarecilerin özlük haklarıyla uğraşacağına,hepsi partilerin taşeronluğunu yapıyor,bizde bu yağdanlıklardan iş bekliyoruz,yazıklar olsun..........

Avatar
sabırla bekliyoruz 2013-05-22 10:55:01

Sınıf öğretmeni idarecileri mağdur etmemek gerekir.Kapatılan, dönüştürülen ve birleştirilen okullardaki yöneticiler alanlarına bakılmadan norm kadrolarla ilişkilendirilerek isteyen sınıf öğretmeni yöneticilere kendi okullarında alan değişikliği hakkı verilmesi daha hakkaniyetli olur.