banner406
banner396
01 Ağustos 2016 Pazartesi 23:17
Müdür Yardımcılığı Atamalarında Tüm Boş Kadrolar Tercihe Açılmayacak.
 Bilindiği üzere MEB tarafından yayınlanan 2016 Yönetici Atama Yönetmeliğinde 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonunda 4 yıl görev süresini dolduduran müdür yardımcıların  görevlerinin ,müdürün istemesi halinde 4 yıl uzatılabileceğine dair madde  yer almıştı. Bu değişiklik sonrası Türk Eğitim Sen bu konuyu  yargıya taşıması sonrası  danıştay yönetmelikteki  bu maddenin yürütmesini durdurma kararı vermişti ve şuana kadarda bu konuda danıştay kesin kararını vermemiş durumda olup danıştayın bu konudaki  kararının verilmesi beklendiği için devam eden bir dava olarak sürmektedir.

Normalde bu konuda danıştay yürütmetmeyi durdurma kararı vermemiş olsaydı öncelikle +4 yılını dolduranlar için atamalar yapıldıktan sonra boş kalan yerlere Müdür yardımcılığı sınavı puanına göre atamalar yapılacaktı.  Bu gelişmeler yaşanırken  Eğitim İş tarafından Atatürk İlke Ve İnkilap konusunun sınavda yer alamadı için açtığı davada Eğitim İş Sendikasın  davasını haklı bularak müdür yardımcılığı sınavında  Atatürk İlke Ve İnkilap konusunda soru sorulması  gerektiği yönünde verdiği karar sonrası Müdür yardımcılığı sınavının iptali söz konu olmuştu .

Müdür yardımcılığı konusunda bu gelişmeler yaşanırken Müsteşar Yusuf TEKİN sınav puanlarına göre atamanın yapılacağını ve atamaların  2016 yılı yönetici görevlendirme kılavuzuna göre yapılacağını açıklayıp  sınav puanına göre atama takviminide twitter  hesabından paylaşmıştı. 

Müdür yardımcılığı sınavında yaklaşık olarak 17.000 öğretmen 70 puan ve üstü alarak tercih hakkı olduğu söylenmektedir ve  bu 17.000 öğretmen  atamalarda +4 yılını dolduran müdür yardımcıların yerlerininde kendilerine açılacağını düşünmektedir. Fakat 2016 Yönetici Atama Kılavuzuna göre bu yerlerin boş gösterilmesi bu durumda olanaksızdır çünkü  MEB  tarafından yapılan resmi açıklama "Yazılı sınav sonucuna göre müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirme süreci aşağıda belirtilen takvim doğrultusunda 2016 yılı Yönetici Görevlendirme Kılavuzu çerçevesinde yapılacaktır."
 
MEB'in referans olarak gösterdiği Yönetici Atama Görevlendirme Kılavuzunun 2.15 Maddesinde kılavuzun yayınlanmasında önce açılmış ve davası eden eğitim kurumlarının münhal edilemeyeceği açık şekilde yer almıştır.

Yönetici Atama Görevlendirme Kılavuzundaki o Madde


2.15. Yöneticiliği münhal bulunan eğitim kurumlarından, yönetici görevlendirme işlemine yönelik olarak bu kılavuzun yayımından önce dava açılmış ve davası devam eden eğitim kurumları bu kılavuz kapsamında yapılacak görevlendirme dönemiyle sınırlı olmak üzere münhal ilan edilmeyecektir.  

Yukarda görüldüğü üzere sınava göre yapılacak olan müdür yardımcılığı atamalarında kılavuz gereği +4 yerlerin gösterilenyeceği açıkca ifade edilmiştir.

Bu haberimiz sonrası 17.000 öğretmenin bizlere hakaret edip böyle olmayacağını bizlerin taraf tuttuğunu  +4'lerin yerlerin açık gösterileceğini   bu şekilde yanlı bir yayın yaptığımıza dair  yorumlar yapacaktır.

Mebpersonel.com olarak bu konuda taraf olmadığımızı ve mevcut durumun kılavuzu bu şekilde olduğunu 17.000 öğretmene anlatmaktan başka bir amacımız yoktur mebpersonel.com olarak bizlerde 17.000 öğretmene  tüm eğitim kurumlarının sınav puanına göre  tercih için açılması gerektiğini düşünmekteyiz.

 Bu haberide özelikle bu konuya dikkat çekmek için siz değerli ziyaretçilerimize aktarmak gereği duyduk çünkü bu konuda MEB yönetici atama kılavuzunu referans gösterdiği için bu konuda  bir açıklama gereği duymamıştır. Bizlerin bugün müdür yardımcılığı sınav puanına göre atamalarda +4'lerin yerlerinin  açık gösterilecek şeklinde bir haber yapmamız 17.000 bin öğretmeni mutlu edebilir fakat yukarda anlatılan gerçeği değiştirmeyecektir.

Bu haberimiz sonrası 17.00 öğretmen bu gerçeği farkedip bu konuda MEB yetkililerine  +4'lerin yerlerinin tercihe açılması  için bir çalışma yapılması yönünde mesajlarını aktarmalarına aracı olabilir.

Son olarak olağanüstü bir dönemde geçerken olağan bir dönemde yapılan açıklamaları bir tarafa konup MEB 'daha radikal karar alıp atamaları farklı bir şekilde yapma ihtimali(mülakat) olduğunuda gözden kaçırılması gerekiğini düşünmekteyiz.

www.mebpersonel.com / ÖZEL HABER
Son Güncelleme: 01.08.2016 23:28
Anahtar Kelimeler:
Müdür Yardımcılığı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okan gokalp 2016-08-02 00:01:11

Valla ne yaparsanız yapın her yer açılacak..müdür yard.dolanların öğretmen olarak kararnameleri bile geldi..ayrıca o madde müdür yard.ile ilgili bile değil..müdürliük için konulmuş bir madde..

Avatar
Sertaç 2016-08-02 00:54:43

Akan suyu bulandırmaya çalıştığıniz için Allahın gazabina uğrayasiniz

Avatar
+4 2015 hazirancilar buraya 2016-08-02 01:23:31

Bizler sınav kazanarak atandik ve 4 yıl doldu dendi alindik bunu hak.hepimiz norm fazlası olduk 300 puanla ilçe emrine alindik resen.is bilmez ilçe müdürü ile kaymakam 6 aya bir köye gorevlendiriyor.bizim plan program müfredat olarak düşünün bu görevlendirme ve yer değişikliği sürekli oluyor nasıl verim beklenir.bizimde ailemiz çocuğumuz var unuttuk onları.uzatma hakkı sınavdan önce bize tanındı ve sınava gerek duymadık çünkü aynı kadro.e mahkeme ikisininde durdurdu.sinav düzenlenecektir bizimki daha önce düzenlenmelidir.biz magduruz sinavcilarin en azından bir sınıfları var.meb inşAllah bu mühim noktayı gözden kacirmszz.cozum istiyoruz.yerlerimize geri gorevimizi istiyoruz.donanim.bilgi.tecrube mevzuat bizde.baska yerde arayıp yorulmayin sayın meb yetkilileri bu okulları biz tasiriz evelAllah.

Avatar
Ceyhun 2016-08-01 23:40:20

O madde müdürlükten alınıp dava eden müdürler için konulmuş bir maddedir.Siz o kadar taraflısınızki bu amaç için konulmuş maddeyi nasıl olupta +4 de dayandırdınız kımiksiniz valla.Yöneticiniz kesin +4 takılmış bir ibhacı.Bundan dolayı Evet hertürlü kötü eleştiriyi hakediyosynuz.Amacınız çok açık algı yaratmaktır.

Avatar
Arif 2016-08-02 01:53:39

Uzatma mebin olmazsa olmazı.magdur edilen bu kesime duyarsız kalınmaması.

Avatar
sahte haber 2016-08-01 23:46:12

deli gönül neler de umuyor. aç tavuk kendini mısır ambarında görürmüş...

Avatar
Jonopai 2016-08-02 00:46:30

Haber doğru, belki de görevi bitenlerin görev sürelerinin uzatılması davası bu kişilerin lehine sonuçlanacak. E bu kişilerin yerini münhal gösterip sınavla atama yaparsanız, sonra bu mahkemeyi kazananlar geri iade isterse ne olacak? Bu kaos doğurmaz mı? Meb in bu işi çözmesi veya atamaları ertelemesi gerekir.. Net. Aklın yolu bir.

Avatar
Öğretmen 2016-08-02 00:44:22

sayın bakanım fetöcüler temi̇zleni̇p öyle atama yapilmasi daha sağlıklı olur.