banner406
banner396
11 Haziran 2016 Cumartesi 13:08
Müdür Yardımcılığı Görevlendirmeleri Konusunda MEB’e Yazı
 Mebpersonel.com - Eğitim-Sen, Müdür Yardımcılığı Görevlendirmeleri Konusunda MEB’e Yazı Yazdı.

İşte o yazı:

MÜDÜR BAŞYARDIMCISI, MÜDÜR YARDIMCISI GÖREVLENDİRMELERİ VE YAZILI SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA
 
10.06.2014 günlü ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin “Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme” başlıklı 23. Maddesinin 1. Fıkrası hakkında, Danıştay İdari Dava Daireleri 18.02.2015 günlü, 2014/1151 sayılı kararı ile yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu “dava konusu düzenleme ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde hiçbir objektif kıstas öngörülmemesi, takdir yetkisine mutlak ölçüde bir etki kazandırması, hiçbir değerlendirme kriterine yer vermeyerek hukuka uygunluk denetiminin etkinliğini daraltması, görevin gerektirdiği niteliklere sahip en uygun personelin seçimini ve dolayısı ile kamu hizmetinin iyi işlemesini zorlaştırıcı bir etki yaratması ayrıca adayların görevlendirmelerden haberdar olmasını sağlayacak duyuruya yer vermeyerek geniş katılımı ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırması nedenleriyle hukuka uygun olmadığı” gerekçesi ile düzenlemenin yürütmesini durdurmuştur.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmelerine Dair Yönetmelik’in 24. Maddesinin 5. Fıkrasındaki “Dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri eğitim kurumu müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile dört yıl süreyle uzatılabilir.” Şeklindeki hükmün ve 26.maddenin 3.fıkrasında yer alan “Kurucu müdür olarak görev yapmakta oldukları eğitimi kurumuna, bu kuruma müdür normunun verildiği ilk dönemde müdür olarak görevlendirme isteğinde bulunanlar ile müdürlükte dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan halen müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür olarak görevlendirme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenen puanlara sekiz puan daha ilave edilir.” şeklindeki hükmün yürütmesi de durdurulmuştur.
24.maddenin yürütmesinin durdurulmasıyla mevcut müdür yardımcıları ve müdür başyardımcılarının yazılı sınava girmeksizin görevlendirilmeleri ortadan kalkmıştır. Yazılı sınavın liyakata uygun ve objektif sonuçlar doğuracağı kuşkusuzdur. Bu süreçten sonra, 01.2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu yayınlanmış ve kılavuzun “Sınavda Uygulanacak Testler” bölümünde sınav konuları arasında “Atatürk İlke ve İnkilapları” alanının yer almaması nedeniyle başka bir sendikaca dava açılmış ve kılavuzun bu hükmünün de yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Gelinen aşamada yazılı sınav sonuçlarının iptal edilip edilmeyeceği, Danıştay kararının ne şekilde uygulanacağı ve diğer sendikaların beyanları çerçevesinde açıklama yapmak gerekmiştir.
Öncelikle belirtmeliyiz ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzunca bir süredir ilk kez uygulamış olduğu yazılı sınav olması ve sözlü sınav ve/veya sınavsız görevlendirmelere göre daha objektif olması nedeniyle mevcut yazılı sınav sonuçları iptal edilmemeli, ancak Danıştay’ın yürütmenin durdurulması kararına göre de iptal edilen eksik düzenleme bir sonraki sınav için kılavuzda yer almalıdır.
Bugüne kadar yönetmelik hükümleri hakkında verilmiş olan mahkeme kararlarını neredeyse hiç uygulamayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yazılı sınav sonuçlarını uygulamaması ihtimali ve bu yönde açıklamalar yapan başkaca sendikaların yazılı sınavın hukuken sakat hale geldiği yönündeki açıklamaları ancak sınavsız görevlendirmenin önünü açma isteği ile açıklanabilir.
Eğitim Sen olarak; eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav sonuçlarına göre görevlendirme yapılması ve Danıştay’ın yürütmenin durdurulması kararı çerçevesinde bir sonraki yazılı sınav konularının düzenlenmesi yönünde çaba ve görüşmelerimiz devam edecektir.
 
 
Son Güncelleme: 11.06.2016 13:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat 2016-06-11 14:22:34

Eğitim sen li değilim ama bu açıklamaların altına imzası gözü kapalı atarım. Diğer sendikaların ve bazı sitelerin danıştayın kararından sonra bu sınavın sakat olduğu yönündeki açıklamalarını da şiddetle kınıyorum.

Avatar
Ogrtmn 2016-06-11 15:26:24

Sınavın iptalini isteyenler daha dün sınav olsun demiyorlar mıydı. Bunların amacı başka. Sınava girmeyenler veya düsük not alanlar iptali istiyor. Çalışıp kazananlar ne olcak. Hani adalet anlayışınız Nerede. Utanmiyor lar vesselâm.

Avatar
Teksas16 2016-06-11 17:01:37

Aciklama benim gibi sinsvi kazanan ogretmenlerin hakkini savunuyor. Her nekadar ayri kulvarlarin sporcusu olsak da e.s.ne Tesekkurler

Avatar
Eğitim işsiz 2016-06-11 17:56:37

Ah eğitim sen ah bilmiyor musun sizin talepleriniz haklı da olsa tersi yapılır. Artık bu sınavdan umudu kesmek gerekir.Umarim aklı selim hareket edilirde bu defa hak edenler kazanır. Allahım bu sefer hakedenler kazanır InşAllah. Ey Ebs liler siz sınavı kazanamadiniz mı neden susuyorsunuz.bildiğime göre sınavı kalanların yarısı ebs li.buda 8500 kişi yapar.siz de bu haksızlığa ortak olmayın sendikaları mızı bu nokta da ortak hareket etmeye zorlayalım.

Avatar
Eğitimci 2016-06-11 17:00:28

sınav+ek2 ile olursa en adil olanı budur dedik sesimiz duyulmadı.sınav hikaye belliydi böyle olacağı.üç sınav kazandık 2 yardımcılık,1 müdürlük ama sadece sınav sonucuna göre atamayı doğru bulmuyorum.

Avatar
Veli 2016-06-11 21:54:02

Atatürk ilke ve inkılapları soruları olmadan anayasaya aykırı bir sınav yaptınız birazda kendinizi yargılayın MEB yöneticileri.bu sınavı Zaman geçmeden yenileyin bence.sonrada sınavı kazananları derhal atayın.burda suçlu aranacaksa tek suçlu anayasaya göre yapılması gereken sınavı anayasayı tanımaksızın yapan MEB tir.

Misafir Avatar
ali 2016-06-12 11:49:40 @Veli

sen sınava ya girmedin ya da çok düşük not aldın. anayasayı tanımasa anayasadan 10 soru sorar mı?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ALİ 2016-06-12 02:39:44 @Veli

büyük bi̇r i̇hti̇malle ya sinavi geçemedi̇ni̇z veya sinava gi̇ri̇p baraji geçemedi̇ni̇z. yanlış mı düşünüyorum...

Beğenmedim! (0)
Avatar
ogr 2016-06-12 02:40:54

başka bir emriniz.

Avatar
Veli ye 2016-06-12 10:45:16

Anayasanın hangi maddesinde yazıyor. Sınavlarda Atatürkçülük konusu sorulması gerekir diye.öyleyse mdr mülakatLarında neden sorulmuyor.hadi sorulması gerekiyo diyelim.100 soruyu cevaplayıp sınavı kazananların ne suçu var.hadi iptal edilmesini istiyorsun o zaman bu konu ile ilgili sınava görenlere mini sınav yapılmasını işte ozaman.yok ama dava o değil dava kendi menfaatimize göre yorumlamak.peki o zaman adalet bunun neresinde.