banner406
banner396
09 Ocak 2014 Perşembe 15:25
Müdür yardımcılığından feragat eden tekrar atanabilir mi?

 657 sayılı Kanununun, "Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi" başlıklı 76 ıncı maddesinde "Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler.

Memurlar istekleri ile, kurumlarında kazanılmış hak derecelerinin en çok üç derece altında aynı veya başka yerlerdeki kadrolara atanabilirler.

Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları mümkündür.

Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle beraber, atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına göderilmesini kabul etmeleri şartiyle) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir." hükmü yer almaktadır.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yönetmeliği hükümlerine uymak suretiyle müdür yardımcılığı kadrolarına atanan personelin söz konusu müdür yardımcılığı unvanı kazanılmış haktır.


Bilindiği üzere, 25/6/1983 tarihli ve 18088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin hükümlerine uyulmak suretiyle atamalarının yapılması gerekmektedir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliği hükmü uyarınca kurumlar kurumsal atama ve yer değiştirme yönetmeliklerini yürürlüğe koymak zorundadırlar.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği çerçevesinde kazılmış hak olan müdür yardımcısı kadrosuna, hizmetinize ihtiyaç duyulması ve halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 76 maddesi ve atama ve yer değiştirme yönetmelik hükümlerine uyulmak suretiyle atama yapılması mümkün bulunmaktadır.

Kaynak: www.memurlar.net

Son Güncelleme: 09.01.2014 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fk 2014-01-09 15:40:44

bende benzer durumlardan dolayı istifa etmiştim...geçen yıl çıkan yönetmeliğe göre git sınava gir deniliyor....geri dönüş yok...