banner406
banner396
05 Kasım 2014 Çarşamba 07:59
Müdürlük Mülakatında Başarılı Olanların Sendikalara Göre Dağılımı
 Ağustos ayında binlerce okul müdürünü hukuku, hak ve adaleti hiçe sayarak görevden alan MEB, görevden alınanların yerine görevlendirilecek yeni müdürleri belirlerken de şaşırtmadı.
Hükümeti koşulsuz destekleyen bir-sendikaya üye olmayan müdürlerin neredeyse tamamını görevden alan MEB, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılan göstermelik mülakatla, onların yerine ağırlıklı olarak siyasi/sendikal vesayete “evet” diyenleri okul müdürlüklerine getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlüklerine görevlendirme yapmak için, sonucu daha en başından belli olan ve kimlerin müdür olacağının yazıldığı listelerin ortalıkta dolaştığı bir ortamda göstermelik ve hukuksuz bir mülakat yaptı. Objektiflikten uzak, hiçbir ilmi kriteri bulunmayan bu mülakat sonucunda ortaya, “güler misin, ağlar mısın” dedirtecek, evlere şenlik bir sonuç çıktı.

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak daha en başta MEB’i uyarmış; kayırmacılığın, haksızlığın, hukuksuzluğun önlenebilmesi için mülakatların görüntülü kayda alınmasını önermiştik. Ancak, son dönemde yaptığı tartışmalı eğitim düzenlemeleriyle milletimizi sürekli tedirgin eden MEB, bu yöndeki talepleri hiçe saydı. Ne görüntülü ve sesli kayıt yapıldı ne de verilen cevaplar tutanağa yazıldı. İstisnai olarak yazılanlar da, okutulup imzalatılmadı.

Değerlendirme sonuçlarına göre, mülakata katılan adaylardan bir-sendikanın il ve ilçe teşkilatlarında görevli kişilere, 90-95 gibi yüksek puanlar verilirken diğer adaylara ise daha düşük puanlar verilmek suretiyle idareci olma şansı tanınmadı.

Sözlü sınav sonuçlarının ilan şekline gelince değerlendirmelerde adil davrandığını düşünen 64 il milli eğitim müdürlüğü mülakatlara katılan tüm adaylar ile adaylara verilen (özellikle aldıkları demiyorum) puanları liste halinde ilan etme cesaretini gösterirken; 17 il milli eğitim müdürlüğü ise yaptıkları değerlendirmeleri liste halinde ilan etmekten haya ettikleri için sadece ilgili adayın TC kimlik numarasını girerek görebileceği şekilde yayınlamıştır.

Listelerin kamuya açık olduğu şehirlerde bile yüksek puanların hükümete yakın sendikanın bazı üyelerine verildiği görülürken, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum ve Sivas gibi büyük şehirlerin de bulunduğu birçok ilde, sözlü sınav sonuç listeleri sadece TC numarası ile görülecek şekilde gizlendiğinden vehametin boyutlarını sizlerle paylaşamıyoruz.

Şaibeli bir şekilde belirlenen mülakat komisyonları, şaibeli değerlendirmelerle okullarımıza yeni yöneticiler belirledi. Örneğin, Ağrı Diyadin’de, bir hanımefendi meslektaşımız eşinin şube müdürü sıfatıyla üyesi olduğu komisyon tarafından mülakata alındı ve yüksek puanla müdür yapıldı.

Yapılan mülakatlarda, kimi adaylara 3 soru sorulurken, kimilerine 10 soru yöneltildi.
Dahası, okullarımızı emanet edeceğimiz yeni yöneticilere yöneltilen soruların içerikleri de hayret uyandırdı.

İşte “eğitim ve okul yöneticiliğiyle ne alakası olduğu anlaşılamayan” ve “adayların okul müdürü olma becerilerini ölçmek üzere” sorulardan bazıları:

- Aspirinin hammaddesi nedir?

- Pinokyo’nun yazarı kimdir?

- Don Kişot nasıl ortaya çıktı?

- Keşanlı Ali Destanı’nı kim tiyatroya çevirdi?

- Tunus halk kahramanının adı nedir?

- Süreli yayınlardan hangilerini takip ediyorsunuz?

- Günümüz alimlerinden kimleri takip ediyorsunuz?

- Müdürlük sözlü sınavına neden başvurdunuz?

Yeni okul müdürleri belirlenirken, neyi, nasıl ve ne amaçla ölçtüğü meçhul şaibeli sorularla hiçbir kaydın alınmadığı “kayıtdışı” bir sözlü sınav yapılmıştır.

Ağustos ayında yapılan hak, adalet ve hukuk kavramlarından yoksun bir değerlendirmeyle binlerce liyakatli, tecrübeli, birikimli okul müdürünü görevden uzaklaştıran MEB, yeni müdürleri belirlerken de “ben yaptım oldu” mantığıyla eğitim bilimlerine, akla, izana, insafa, vicdana, hukuka aykırı bir yol izlemiş, okulların tamamına yakınını bakanlığın şaibeli uygulamalarını her şeye rağmen alkışlayan bir sendikaya emanet etmiştir.

Sonuçları liste olarak ilan etme cesareti gösteren illerden sağlıklı sonuçlarına ulaştığımız Amasya, Antalya, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Mersin, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Nevşehir, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak ve Zonguldak’ta ilan edilen sonuçlara göre;


gazetekamu.com
Son Güncelleme: 05.11.2014 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ilayser 2014-11-05 08:53:06

bu mülakatlara katilan milli eğitim idarecilerini allah islah etsin.

Avatar
70-75 arası 2014-11-05 08:57:13

şu eğitim birli olmayanların puanlarını bir inceleyin isterseniz ne kadar düşük olduğunu göreceksiniz

Avatar
70-75 arası 2014-11-05 08:57:16

şu eğitim birli olmayanların puanlarını bir inceleyin isterseniz ne kadar düşük olduğunu göreceksiniz

Avatar
agresif atmaca 2014-11-05 09:04:50

bu tabloda kesin bi yanlışlık var. eğer böyleyse mülakatlar derhal iptal edilmeli. zira eğitim bir-sen dışındaki diğer sendikalardan çok fazla alım var. :))

Avatar
sülo 2014-11-05 10:12:03

bana kul hakkıyla gelmeyin......

Avatar
tabi canımm @70-75 arası 2014-11-05 10:12:05

:)

Avatar
tokat 2014-11-05 10:27:24

başarılı olan diğer sendika üyeleri ve sendikasızların puanları da 70 civarındadır. başarılı olabilmenin en önemli şartı eğitim bir' li olmaktır.

Avatar
adam gibi adam 2014-11-05 12:06:28

kul hakkından bahsedenler 28 şubatta hindi haklarını mı temsil ediyordu