banner406
banner396
21 Eylül 2013 Cumartesi 00:53
Norm Kadro Fazlası Yöneticiler Ne Olacak ?

 Okul dönüşümleri nedeniyle okulların ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması neticesinde eğitim kurumları yöneticileri iki farklıtürden norm fazlası haline gelmiştir.

1)Yöneticilik yaptıkları kurumlarda,“alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak” hükmüne uymayan yöneticiler MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin geçici 2.maddesinde çalışma süresine bağlı yer değiştirmelere kadar kadroların olduğu kurumlarda bırakılabileceklerinden herhangi bir mağduriyet yaşamayacaklardır.

2)MEB Norm Kadro Yönetmeliğine göre alanı sınıf öğretmeni olan okul yöneticileri görev yaptıkları okullarda öğrenci sayısının 150’den az olması nedeniyle normlarının kaldırılması ile norm fazlası haline gelmişlerdir. MEB Yönetici Atama Yönetmeliğine göre üstteki madde de olduğu gibi bu türden norm fazlası olan yöneticilerin mağduriyetini giderecek herhangi bir hüküm olmadığı gibi telafisi neredeyse imkânsız bir hak mağduriyeti ve kaybına ramak kalmıştır. Şöyle ki;

a)MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin 22.maddesinde özetle, bu durumda olan yöneticilerin bakanlığın norm kadrolarıonayladığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna atanma şartı konmuş atanmamaları durumunda öğretmenliğe dönüş kapısıgösterilmiştir. Bakanlığın dönüşümlerden sonra norm kadroları onayladığı tarih Haziran 2012 olduğuna göre bu durumdaki yöneticiler 8 ay sonra sınavla, alın teriyle kazandıkları ve büyük gayretlerle sürdürdükleri yöneticilik hakkınıkaybedeceklerdir.

b)Yönetici Atama Yönetmeliğinin yayınlanması sonrasında Sayın Müsteşarın atama takviminde ilk olarak sınava dayalı atamaların yapılmasını genelgeyle beyan etmesi üzerine bahsi geçen norm kadro fazlası yöneticiler için tercih edilebilecek münhal eğitim kurumu kalmayacaktır.
Yetkili sendika Eğitim Bir Sen ve MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 30/04/2013 tarihinde Norm Kadro Yönetmeliğindeki 150 öğrenci sayı şartının 101’e düşürülmesi yönünde kesin mutabakatı vardır. İKGM, KİK kararlarında söz vermiş ama aradan 6 ay geçmesine rağmen iki satırdan ibaret olan değişimi gerçekleştirememiştir.
İKGM Kadro ve Norm Kadro İşlemleri Çalışma Grubu başkanıyla yapılan telefon görüşmesinde konu kendisine sorulduğunda; “bahsi geçen 150 öğrenci sayısı düşülecek. Ancak sayı konusunda bilgi veremeyeceğim. Değişimin yapılması içinde talimat bekliyoruz” demiştir.
KİK kararlarında bahsi geçen hususlar Eğitim Bir Sen yetkililerine sorulduğunda verilen cevap ise şöyle olmuştur: “ mevzuat ve toplu sözleşmeden sorumlu genel başkan yardımcımız Ramazan ÇAKIRCI, durumu Müsteşar Bey’e aktardı. Konuya olumlu baktılar ama sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi vermediler.”
Sonuç:
Anlaşılan o ki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sayın Müsteşarın “evet,başlayın” demesini beklemektedir. Normu kaldırılan binlerce norm fazlası eğitim yöneticisi mağduriyetlerinin giderilmesi ve var olan haklarının ellerinden alınmaması için Sayın Müstaşar’ın iki dudağına bakmaktadır.
Son Güncelleme: 21.09.2013 00:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen memur 2013-09-21 00:56:27

halk eğitimdeki müdür baş yardımcıları ne olacak normları kaldırıldı 2008 de hala çalışıyolar

Avatar
yan alana geçiş hakkı istiyoruz 2013-09-21 17:51:28

2012 yıl okul dönüşümlerinde ; orta okulla ilişkilendirilen sınıf öğretmeni idareciler kendi okullarında kalarak koşulsuz alan değiştirdiler fakat ilkokulla ilişkilendirilen idareciler,yan alanları olmasına rağmen (ya öğretmenlik yada idarecilik denilmesinden dolayı) alan değiştiremediler,2013 yılı tekrar dönüş sonucunda ortaokulda kalan sınıf öğrt. idarecilere alan değişikliği hakkı verilmesini istiyoruz.

Avatar
nurullah 2013-09-21 18:07:51

ortaokulla ilişkilendirilip yan alanı olan sınıf öğrt idarecilere yan alan hakkı verilmelidir