banner406
banner420
04 Aralık 2017 Pazartesi 19:02
NORM KADRO FAZLASI YÖNETİCİLERİN DURUMU

Yönetmeliğin 28. Maddesinin 2.fıkrasında ’’İlgili mevzuatında belirtilen yöneticilik norm kadrosuna esas kriterler çerçevesinde müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı norm kadrolarının bazıları veya tamamı kaldırılan eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olanlar, il içinde ilan edilecek durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına aynı yöneticilik görevi ile sınırlı olmak ve kalan görev sürelerini tamamlamak üzere yönetici olarak görevlendirilme isteğinde bulunabilir. Aynı eğitim kurumuna aynı yöneticilik görevi için birden fazla görevlendirilme isteği olması durumunda sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir. Bu kapsamda başka eğitim kurumlarına görevlendirilmek istemeyenler veya tercihlerine görevlendirilemeyenler, kalan yöneticilik görev sürelerini bulundukları eğitim kurumunda tamamlar. Bu konumda olanlardan kalan görev sürelerini bulundukları eğitim kurumunda tamamlamak istemeyenler ile diğer eğitim kurumlarında yönetici olarak görevlendirme isteğinde bulunmayanlar, istekleri de dikkate alınarak kadrolarının bulunduğu ilçe/il içinde durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanır.’’ denilmektedir. Buraya kadar her şey normal ve son derece güzel düşünülmüş ama eksik olan bir nokta var o da bu durumda olan yöneticilerin ne zaman ve nasıl atanacağına dair bir açıklamanın yapılmamış olmasıdır.


Her eğitim-öğretim döneminde yöneticilikten istifa, özür durumu, yer değiştirme gibi nedenlerden dolayı birçok eğitim kurumunda yönetici kadroları boşta kalmaktadır. Ve bu kadrolara öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır. Bu öğretmenlerin yerine ise ücretli öğretmen alınmaktadır. Diğer tarafta ise norm kadro fazlası olup kendi okulunda istemeden yöneticiliğe devam eden binlerce yönetici vardır. Örneğin 5 derslikli bir okulda öğrenci sayısı daha önce 100 üzerinde olduğu için müdür yardımcısı normu verilmiştir. Daha sonra norm güncellenmesi yapılınca öğrenci sayısı 77’ye düşmüş; müdür yardımcısı normu kapatılmış. Doğal olarak müdür yardımcısı norm fazlası durumuna düşmüştür. Olaya vicdani boyut ile baktığımızda aslında bu tür okullara müdür yardımcısı kadrosu ekonomik olarak bir yüktür ve gereksizdir. Yönetmelikte bunu yasal yönden desteklemektedir.  


Norm Kadro fazlası olan yöneticilerin atamasının takvimde  belirtilmemiş olması İl Milli Eğitim Müdürlükleri için farklı uygulamalar üretmekte bu da belirsizlik dediğimiz durumu ortaya koymaktadır. Bu durumda olan yöneticilerin açık bulunan kurumlara atanması hem kurumlar için hem de devletin ekonomisi için bir kazançtır. Bu kazancı belirsizliğe bırakıp yöneticilerin istifa etmesini beklemek ya da kurumlarında devam etmesini istemek bir kayıptır.  Kurumların deneyimli yöneticilere, sınıfların ise  öğretmenlerine ihtiyacı vardır.
Selam ve Dua ile…

Muhammet Musab GÜMÜŞ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2017-12-10 15:05:50

Bütün iller norm fazlası yönetici atama duyurusuna çıkmalı.

Avatar
Cem 2017-12-10 15:15:58

Teşekkürler. Norm fazlası yöneticiler için iller hemen duyuruya çıkmalı.

Avatar
AHMET Fatih 2018-01-05 19:07:50

İller yönetmeliği maalesef uygulamıyor. Norm fazlası arkadaşlar bu platformda sesimizi duyuralım lütfen.