banner406
banner396
21 Haziran 2015 Pazar 22:43
Okul Müdürlerinin ve Müdür Yardımcılarının Durumu Ne Olacak?
MEB'DE OKUL MÜDÜRLERİNİN DURUMU?

Danıştay İDDK , Okul müdürleriyle ilgili vermiş olduğu kararda , değerlendirmeye tabii tutulan okul müdürlerini değerlendiren ilçe müdürleri ve şube müdürleriyle en az 6 ay çalışması gerektiği yönünde karar vermiştir. 

2014 yılında yapılan okul müdürlüğü değerlendirmesine tabi tutulan idarecilerimizden , değerlendirmeyi yapan ilçe müdürü yada şube müdürü 6 ayını doldurmamışsa bu kişilerin değerlendirmesi geçersiz sayılmıştır. 

75 puan üstü alıp idareciliği devam edenlerle , 75 puan altında kalığ idarecilik görevi sona eren kişilerden mahkeme kararına göre yeniden değerlendirme talebinde bulunan kişilerin değerlendirmeleri idarelerce yapılmalıdır. Mevcut mahkeme kararına göre 6 ay beraber çalışmadığı okul müdürlerini değerlendiren ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin vermiş olduğu puanlar geçersiz kılınmıştır. 

MÜDÜR ATAMALARI İPTAL EDİLECEK Mİ ?

Okul müdürlüğü değerlendirmelerinde 75 puan alarak müdürlüğü devam eden kişilerin müdürlüğü sona erdirilemez. Çünkü okul müdürlüğü değerlendirme çizelgesi ek 1 iptal edilmemiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin bu hafta içerisinde okul müdürleriyle ilgili görüşünü vermesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığının mahkeme kararını , hukuk müşavirliği görüşüne göre uygulaması bekleniyor...

2014 yılında değerlendirme yapan ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin büyük çoğunluğu 6 aylık süreyi doldurmadığı için okul müdürlerinin yeniden değerlendirilmesi gündeme gelebilir...

Konuyla ilgili bu hafta içerisinde net bir bilgi vermeye çalışacağız...

MEB'DE OKUL MÜDÜR YARDIMCILARININ DURUMU?

Danıştay İDDK, Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme , müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde hiç bir kriter olmadığı için yapılan görevlendirmeleri iptal etti.

Danıştay , müdür yardımcılığı görevlendirmeleri için duyuru yapılmadığı için keyfiliği ilgi tutarak atamaları iptal ediyor...

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine görüş sorduğunu bildiriyor.  MEB,  mahkeme kararını hukuk müşavirliğinin görüşüne göre 30 gün içerisinde uygulamak zorunda...

Hukuk Müşavirliğinin 4 yıllığına görevlendirmesi yapılan müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcılarının mahkeme kararına göre tamamının iptal edilmesi noktasında görüş bildirmesi bekleniyor. Aksi yönde çıkacak bir görüş ve uygulama mahkeme kararını geçersiz kılacaktır.

Sonuç olarak
;
Danıştay İDDK kararına göre müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları görevlendirmelerinin tamamı iptal edilmiştir. 

12 HAZİRAN'DA GÖREV SÜRESİ DOLAN MÜDÜR YARDIMCILARI NE OLACAK

12 Haziran itibariyle 4 yıllık görev süresi dolan müdür yardımcılarının tamamı kanun gereği öğretmen olmuştur. Bundan sonraki süreçte 4 yıllık görev süresi dolan müdür yardımcılarının tamamı ilgili kanun gereği öğretmen olarak devam edecektir. 

Görev süresi dolan müdür yardımcıları ek ders yönetmeliğinin 16. maddesine göre geçici olarak 6 aylık süreyle görevlendirilebilirler. Yada görev süresi dolan müdür yardımcısının yerine bir başkası 6 aylığına müdür yardımcısı olarak görevlendirilebilir. 

Müdür Yardımcılığı görevlendirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığının yeni bir yönetmelik çıkarması gerekiyor. 

Milli Eğitim Bakanlığının yeni dönemde artık eğitim yöneticiliği konusunda bir yol haritası çizmesi gerekiyor. 

Eğitim Yöneticiliğini genel idare hizmetleri sınıfına alarak öğretmenlikten ayırması ve yönetim kademeleri arasındaki geçişin adaletli bir şekilde sağlanmasını düzenleyecek yönetmelik ve kanun gerekiyor. 

Yöneticiliğin ilk kademesi olan müdür yardımcılığı içinde sınav + ek 2 olması yada sadece sınavla atama yapılacak bir düzenleme yapılması gerekiyor...

www.kamudanhaber.com

Son Güncelleme: 21.06.2015 22:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
lütfen doğruyu yazın... 2015-06-21 23:09:46

bu yönetmelikle yapılan tüm müdür yardımcıları iptal.eskilerde yönetmeliğin geçici 1 madde 2.fıkraya göre göreve devam eder

Avatar
okul müdürlüğü kesin çözüm 2015-06-21 23:50:10

Görevden alınan 30.000 okul müdürü ve yardımcısı hemen göreve başlasın. Mahkeme kararları uygulamak belki jest sayılır. AKP yi koalisyon dışı bırakarak, HDP dış destekli CHP - MHP koalisyonu okul müdürlüğü konusunda kesin çözümdür...koalisyon hükümeti meb kanunu nu iptal etmelidir.

Avatar
HADİ ORDAN 2015-06-22 00:18:09

her kes bi̇ran önce eski̇ görev yeri̇ne dönmeli̇ eği̇ti̇m yandaş sendi̇ka vi̇rüsünden temi̇zlenmeli̇..

Avatar
urfali 2015-06-21 23:11:20

köküne kibrit suyu dökesin

Avatar
Aslı 2015-07-02 23:57:21

Sınav puNıyla müdür yardımcısı olan bizler dört yıl bitti diye görevden alındık. Bizler görevden alınırken geçen sene torpille Teklifle idareci olanlar görevlerine devam etmekte. Bizim suçumuz neydi de bileğimiz Hakkı'yla geldiğimiz yerden alındık. AYM iptal Davası da bizi kapsamayacak gibi. Bizim durumumuza dair yapılması gereken nedir bireysel dava mı açmalıyız. Bilgisi tecrübesi olan varsa lütfen yardımcı olur musunuz?

Misafir Avatar
aaaa 2015-07-04 11:37:49 @Aslı

ilişik kesmesek ne olur acaba

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gül 2015-06-22 03:47:49

Ben özel eğitim okulunda 2 yıldır Müdür başyardımcıliği yapmaktayım.ama norm kadro yönetmeliğine göre özel eğitim kurumlarında müdür başyardımcıliği normu kalktı.Daha 4 yıl dolmadan 12 haziran itibariyle görevimiz son buldu.kimse 4 yılı dolmadan normu düşen İdareciler hakkında bişey demiyor. Bu haksizligin en kisa zamanda çözülmesini istiyorum.

Avatar
koço 2015-08-15 11:24:45

2013 2014 te bir geçici madde var.idareciler yerlerine atama yapılana kadar göevine devam edecek diyor.eğer bu madde bu yıl için geçerliyse 12/06/2015 te alınan idareciler hepsi öğretmen yapacak bir şey yok.ancak bu madde ileriye dönükse genelse neden bazı iller 12 haziranda görevi dolanları görevine son verdi bazı iller neden vermedi o halde aynı bakanlığa bağlı olan illerden hangileri suç işledi ve binlerce kişiyi keyfiyetle madur etti.bunun hesabı sorulmalı.

Avatar
... 2015-06-22 00:47:33

Benim anlamadığım bu yaz müdür yardımcısı ataması yapılmayacakmı yeni eğitim öğretim yılı başlamadan