banner406
banner396
03 Kasım 2014 Pazartesi 22:53
Okul Müdürlüğü Görevlendirmeleri adlı ‘’Mülakat Tiyatroları’’ sahnelendi
EKSEN, Okul Müdürlüğü Görevlendirmelerini ve Mülakatları eleştiren bir yazı yayınladı.

Mebpersonel.com - İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Okul Müdürlüğü Görevlendirmeleri adlı ‘’Mülakat Tiyatroları’’ başarı ile sahnelendi.

Şunu belirtmek gerekir ki; son dönemlerde Eğitim Yöneticiliği için yapılan hiçbir sınav/mülakat bu kadar şaibeli olmamıştır. Örneğin 2013 Eylül ayında yapılan Okul Müdürlüğü sözlü sınavında adaylar sınav sonunda alabilecekleri notları dış etkiye bağlı olmadan büyük oranda tahmin edebilmişlerdi.

Uygulanan bu sınav şaibelidir; Çünkü onlarca soru cevapsızdır… Büyük mahkemeler dâhil birçok bölge mahkemesinin sözlü sınavlar aleyhinde bir dizi kararları varken; bir önceki sınavda olduğu gibi neden kamera kullanılmadı? Şunu kabul ediyoruz ki İdarelerin takdir hakkı vardır; ama aynı zamanda Denetime Elverişlilik de Hukuk’un olmazsa olmazlarındandır. Soruyoruz söz konusu mülakat sonuçları nasıl denetlenebilir? Anayasa’da yerini bulan adil olma, eşit yaklaşma gibi kıstaslara uyulup uyulmadığı nasıl denetlenecek?

Belirli bir sendikanın yönetim kurulundakilerin en yüksek puanları alması tesadüf müdür?   İsimleri belli okullar ile anılan bazı kişilerin söylendiği gibi yüksek puanlar almaları bir başka soru işaretidir.

Bazı durumları hukuka uygun gibi gösterebilirsiniz; lakin ahlaki olarak soru işaretleri bırakırsınız. Ahlaki değerlerimizin en önemli kaynağı Kur’ân’da  Allah şöyle buyuruyor: “Muhakkak ki Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder… (Nisa Sûresi, 58). Bu ayetten sonra, Gün geldi, Mekke fethedildi. Kâbe’nin tasarrufu tamamen Peygamberin eline geçti. O Kâbe’nin anahtarlarını istediği kişiye verebilecek konumdayken bu iş için Osman bin Talha’dan başka birini aramayacaktı. Çünkü yukarıdaki âyet nazil olmuş, emanetlerin ehil olanlara verilmesi emredilmişti.

                               Söz konusu sözlü sınav insanlarda azalan adalet inançlarını tamamı ile yok etmiştir. Bu şekilde atanacak idareci arkadaşların mesai arkadaşları ve kamuoyu nezdinde meşrulukları tartışmalı olacaktır.  Bu sınav sonucu ile atanacak kişiler, alacakları ödemeler ile ailelerine rızık götüreceklerini unutmamalıdırlar.

Yıllardır oturtulması gereken Hak, hukuk, adalet gibi değerler geriye götürülmüştür. Diğer Sendika üyeleri kendilerinden alınan imzaları kendi çıkarları için kullanan sendika yöneticilerine, hangi amaçlar için feda edildiklerini hatırlamalarını tavsiye ediyoruz.

EKSEN Eğitim-Sen olarak gerek üyelerimiz, gerekse sendikamıza başvuran kişilerin haklarını koruyacağımızı, Hak, hukuk liyakat, adalet gibi düsturlar çerçevesinde bu konunun takipçisi olacağımızı ve sözlü sınav sonuçlarının değerlendirilmesini kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

 EKSEN Eğitim Sen

 Genel Merkezi

Son Güncelleme: 03.11.2014 22:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elazığlı 2014-11-04 00:48:16

ama haklarını teslim edelim. tiyatrocuların hepsi yeniydi ama müthiş performans sergilediler. verilen görevleri layıkıyla yerine getirdiler.