banner406
banner396
30 Temmuz 2012 Pazartesi 00:41
OKUL MÜDÜRÜ NASIL SEÇİLİR?
 
İşte bundan sonraki süreç tamamen kişinin kendi özel becerilerine ve şansına kalmıştır. Çünkü kişi eğitiminin hiçbir döneminde yöneticilik ve bununla ilgili hiçbir konuda eğitim almamıştır. Çünkü onu yönetici yapanlar, ona bu konuyla ilgili eğitim vermemişlerdir. Yani tam bir “Kervan Yolda Düzülür” mantığı…..

 

Ondan sonra da insanlar(ilgili, ilgisiz) söylenmeye başlar; bu müdür şöyle, bu müdür böyle, bundan müdür olur mu? Hatta bazıları ileri gidebilir ve bunu müdür ya………….! Şeklinde söylemleri olabilir(Bu yazıyı yazma nedenlerinden biride birisi hakkında böyle bir söyleme kulaklarımla şahit olmamdır). Kötü söz sahibine aittir der geçebilirsiniz veya “kardeşim o zaman müdür olmasaydı!” da diyebilirsiniz.

 

Peki suç kimin? Müdür olan da mı?, Sınavı açanda mı? Yoksa sistemi bu şekilde kuranda mı? Burada aslında suçlu aramanın bir mantığı yok. Çünkü bağcıyı dövmek sonuç vermez. O halde âcizane bir öneri getirelim dedim yani soruna çözüm önerisiyle yaklaşmak istedim.

 

Okul müdürlüğünde nitelik kavramı ön planı öne çıkmaktadır. Nitelik bilgi, beceri ve yetenekler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bunu okula uyarlarsak okul müdürünün işini başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan özelliklerin(bilgi, beceri) bütünüdür diyebiliriz. Peki, nedir bu bilgi ve beceriler?  Bunları; Yönetimle ilgili kuram ve uygulamalar, İnsan ilişkileri ve iletişim, Diksiyon, Stratejik yönetim, okul geliştirme, örgüt kültürü, Eğitim ekonomisi, İnsan kaynakları yönetimi, Toplam kalite yönetimi, Denetim ve Rehberlik, toplantı, zaman ve stres yönetimi ve liderlik becerileri şeklinde sıralayabiliriz. Mevcut olan müdür seçme sınav konularına baktığımızda ise yukarıdaki konuların çok çok azından(büyük kısmıyla ilgili hiç soru yok) %16 oranında soru sorulduğu görülmektedir. Gerisi mevzuat…

 

O halde birinci olarak sınavın konularını değiştirmeliyiz. Türkçeyi doğru kullanma yeteneğini, akıl yürütme yeteneğini, sözel problemleri kavrama ve çözebilme yeteneğini, ilişki kurabilme yeteneğini, sonuç çıkarabilme yeteneğini ve genel kültürü ölçen bir sınav yapılmalıdır. İkinci olarak en önemli süreç  MEB’in belirleyeceği baraj puanını geçen adaylardan, sınav puanı sıralamasına göre, ihtiyacın 1,5 katı fazlası (İller ihtiyaçlarını tespit edip MEB’e bildirir. İhtiyaç belirlenirken 2-3 yıl baz alınabilir.) olacak şekilde yukarıda belirtilen bilgi ve beceriler konularında, konusunda uzman öğretim görevlileri tarafından ciddiyetle eğitime tabi tutulmak için eğitime çağrılırlar. Eğitimin süresi kamu ve özel üniversitelerin oluşturacağı bir komisyon tarafından belirlenebilir.  Üçüncü olarak bu eğitim sonucunda yapılacak ciddi bir sınavla ihtiyacın 1,5 katı fazla olan adaylar ihtiyaç olan sayıya indirilir. Son olarak, bilgi ve becerilerle donatılmış olan adaylar okul müdürü olarak atanırlar.

 

Böylece okul müdürleri daha etkili olarak görevlerinin başına geçmiş olurlar. Kervanı da yola çıkmadan düzmüş oluruz.

 

Her şey çocuklarımız için…       Hoşçakalın……..

 

 

Muhammet ERBAŞ
Son Güncelleme: 30.07.2012 00:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir Öğretmen 2012-07-30 13:07:59

Bir Görüş: Okul müdürleri, Bakanlığın belirlediği ölçütlere uygun olan kurum içinde görevli adaylar içinden o okuldaki kadrolu öğretmen, kadrolu memur, velilerce seçilen okul aile birliğinin asil üyeleri ve öğrenci okul temsilcisinin katılacağı gizli bir seçimle belirlenebilir. Adaylardan seçimden önce oy vereceklerin huzurunda bir konuşma yapmaları istenebilir. Adayların ve oy vereceklerin isim listeleri önceden belirlenir ve seçim alanında herkesin görebileceği bir yerde asılı tutulur.Adayların daha önce idarecilik yapmış olmaları, sınav kazanmaları, öğretmen ve idarecilikte geçen süreçlerde adli ve idari ceza almamış olmaları gibi kıstaslar getirilebilir. Kurum içinden aday çıkmazsa ya da adaylar toplam oy kullananların en az % 50’sinin oyunu alamazsa kurum dışından diğer deneyimli ve istekli adaylardan Bakanlıkça veya Valilikçe atama yapılabilir. Müdür olarak atanan kişiler belli dönemlerde hizmet içi eğitime alınabilir ve bu süreçte denetmenler( müfettişler) ile başarılı bulunan tecrübeli emsal okul müdürlerinden yararlanılabilir.