banner406
banner396
09 Ağustos 2015 Pazar 20:49
Okul Yöneticileri İçin AİHM, AYM ve Danıştaya Başvuru Usulleri
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Bireysel Başvuru

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne başvurmak isteyen eğitim kurumu yöneticileri için hazırlanan başvuru formu örnekleri aşağıdadır. AİHM’ne yasayla görevi sona eren (Görevi geçen yıl ya da bu yıl sona eren, dava açmış olan ya da açmayan) tüm okul/kurum yöneticileri başvurabilir.

 

Mahkemeye gönderilecek belgelerle ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 

  1. Belgeler tarih ve usul sırasına göre düzenlenmelidir,
  2. Sayfalar sırasına göre numaralandırılmalıdır,
  3. Belgeleri birbirine tutturmak için, zımba, ataç, yapıştırıcı bant kullanılmamalıdır,
  4. Belgelerin asıllarını değil, yalnızca okunaklı bir sureti gönderilmelidir.

 

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren aşağıda örneği verilen yeni başvuru formu kullanılmaktadır. Başka türlü yapılan başvurular geçersizdir. Başvurmak isteyenlerin, formlarını kendi bilgilerine uygun şekilde doldurup çıktısını alarak, ekleriyle birlikte aşağıdaki adrese POSTA yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Mahkemeye başvuru harca tâbi değildir. Başvurunun reddi halinde herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Daha ayrıntılı bilgi için ekteki başvuru kılavuzuna bakılabilir.

 

AİHM Başvuru Adresi:
European Court of Human Rights Council of Europe

67075 STRASBOURG CEDEX

FRANCE

 

 

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

 

Daha önce yasayla görevden alınıp idare mahkemelerine dava açmış olan okul/kurum yöneticilerinin, Bölge İdare Mahkemesi ya da Danıştay tarafından kesin kararla aleyhe sonuçlanan mahkeme kararlarının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Anayasa Mahkemesine Bireysel başvuru hakları bulunmaktadır. Şartları tutan ve AYM nezdinde başvuru yapacak olan yöneticilerimiz aşağıdaki formun ilgili yerlerini doldurarak ekleriyle birlikte yerelde Asliye Hukuk Mahkemeleri yoluyla ya da bizzat Anayasa Mahkemesine elden teslim edilmelidir. 2015 yılı için Anayasa Mahkemesi`ne Bireysel Başvuru harç miktarı 226 lira 90 kuruştur. Daha ayrıntılı bilgi için ekteki başvuru formu kılavuzuna bakılabilir.

 

AYM Örnek Bireysel Başvuru Formu

AYM Bireysel Başvuru Formu Kılavuzu 

 

Danıştay İDDK Kararı Sonrası Yapılabilecek İşlemler

 

Daha önce idareye http://www.aktifegitimsen.org.tr/icerik/1729/danistay-idari-dava-daireleri-kurulundan-yurutmeyi-durdurma adresinde yayımlanan örnek dilekçeleri veren ve olumsuz cevap alan okul/kurum yöneticilerimiz isterlerse yazının kendilerine tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde dava açabilirler. Danıştay İDDK’nun YD kararı sonrasında yönetmelikteki eksik düzenlemeler nedeniyle, geçen yıl değerlendirme komisyonlarında 6 aydan kısa süreli çalışan milli eğitim müdürü/şube müdürü bulunan okul müdürleri; geçen yıl okul müdürü tarafından teklif edilmeyerek görevlendirmesi yapılmayan müdür yardımcıları dava açabilirler. Şartları tutan ve dava açmak isteyen üyelerimiz http://www.aktifegitimsen.org.tr/icerik/382/dava-takip-usulu sayfasını inceleyip gerekli evrakları hazırladıktan sonrahttp://78.186.158.27:8020/kolayofis/basvuruformu.aspx sayfasından başvuru yapabilirler.

(Yerel avukatımızın bulunduğu illerde, dava takip işlemleri yetkilendirilen avukatlarımız tarafından yürütülecektir.)

 

Aktif Eğitimciler Sendikası

Genel Merkezi

Son Güncelleme: 09.08.2015 20:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hadi+yaman 2015-08-09 21:25:35

Paraleller+i%C5%9F+ba%C5%9F%C4%B1nda...