banner406
banner396
20 Şubat 2014 Perşembe 22:09
Okul Yöneticileri Ve Bisiklet Formülü (verimliyse devam)
 Eğitim alanında müsbet veya menfi atılan her adımın sonuçları bakımından son derece önemli ve vebal gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Okul yönetimi konusunda bir önerim var: BİSİKLET FORMÜLÜ (verimliyse devam) "Okul müdürü kadardır." ifadesinde hareketle eğitim kurumlarımızı; iyi yetişmiş, idealist, iletişim gücü olan, belli bir süre başarıyla görev yapmış arkadaşlarımızdan seçme gereği vardır. Ben burada birkaç hususun altını çizmek isterim;

1. Okul yöneticiliği GÖREVLENDİRME düzeyine indirgenmemelidir.Aksine idealist eğitimciler için (eğer istekli olurlarsa) bir tür hedef yada üst düzey yöneticilikler bakımından hedeflere giden süreç haline getirilmeli verimlilik temelinde teşvik edilmelidir.
    Esasen idealist bir  öğretmen  ile pasif bir  öğretmen  yada yönetici performansı arasında farkındalık oluşturmak adına hareket edilmelidir.
 
2. Bu alanda yapılacak işlerin mutlaka "adalet" ve "liyakat" temeline oturmalıdır. Bu iki değerin yıprandığı ölçüde eğitim sistemimiz de yara alır.Zira adalet ve liyakat kavramlarının ıskalandığı bir kurumda  takım  oyunu oynamak mümkün olmaz.
   Son onbeş yılda belli nesnel ölçütler getirilmiş olsa da sık sık değişen mevzuat ve bir süredir uygulanan MÜLAKAT gibi etkenler ciddi anlamda tenkid konusu olmaktadır.
 
3. Bu hususlar yaasa kapsamı dışına şimdilik çıkarılmalı, okul yöneticilerinin atanması hususu  yeniden ve İSTİŞARE temelinde iyi değerlendirilmelidir.
 
4. Müdürlerin ilk atamasında sınav puanı ve belli nesnel kriterler ile atama yapılmalı, mülakat düşünülmemelidir. Atama sonrası göreve devam yada yer değiştirme konuları ile ilgili olarak da;
    a) Veli menmuniyet anketleri
    b) Nesnel performans  ölçütleri 
temelinde  yeni  bir düzenleme yapılmalı; başarılıı olanın istiyorsa devam etmesi mümkün olmalı (BİSİKLET misali, verimliyse devam).  
 
5. Yönetici yada  öğretmen  bariz biçimde yetersizse de gereği ine nesnel ölçüler içerisinde yapılmalır. Ne varki bunun mülakat ve benzeri yollarla olması mümkün değildir.Bu aşamada veli menmuniyeti çok iyi bir ölçü olur bundan korkmayın.Kimse çocuğunu ideolojik / siyasi/ kişisel  ilişkilerine kurban etmek istemez (Anket başarılı öğrencilerin örneğin % 50 lik kısmın velisine uygulanabilir).
 
6. Bir başka hususta pasif öğretmen ile gayretli öğretmenlerin performanslarına doğru orantılı bir şekilde FARKINDALIK oluşturan bir sistemimiz yok. Bu noktada da teşvik yada hesap verebilirlik adıan çok daha net ve işleyen bir yapı oluşturumalı. Başlangıç için fen liseleri düşünülebilir.
Son Güncelleme: 20.02.2014 22:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2014-02-20 22:48:18

yazıya bak. herkes işine nasıl gelirse öyle olsun istiyor. birde bunu iki yüzlüülükle söylemezmii....

Avatar
murat yıldırım 2014-02-20 23:32:34

başarısızsa bir idareci görevinden alınmalıdır, eğitimi devlet kapısı görenler bu mantıktan vazgeçmelidir, işi bilmeyen hakkını vermeyen eğer eğitimci ise zaten değişime onay verir, direnen ise koltuğunu bırakmak istemeyendir.

Avatar
veli 2014-02-21 08:38:20

birileri çıkmış yine kafasına göre yazıyor. atın tdevran sizin...

Avatar
ali kaya 2014-03-20 14:54:10

adalet ve liyakat...tüm mesele bu.