banner383
30 Ekim 2013 Çarşamba 13:57
Okul Yöneticilerine Yapılan Haksızlıklar
  Eğitim   sisteminin  en  önemli  ve en  zor  görevini sınıflarda   öğretmenler  yapar. Bakanlığın bütün birimleri ve bütün  yöneticilerinin  yapıp ettikleri,  sınıftaki   öğretmenin   işini   kolaylaştırmak  içindir. Bu bakış açısı  ile aslında bütün  yöneticiler , amir olma  özellikleri  bir tarafa  kolaylaştırıcı   güç  konumundadırlar. Doğal  olarak  eğitimciler ,  sistem  içerisinde  çeşitli  unvan ve konumlarda bulunur, ancak temelde öğretmenlik  vardır.  Ülkemizde ,  yöneticileri  ile  aynı   eğitim   seviyesinde  olan  çalışanlar , en çok  eğitim sistemimiz   içinde  vardır. Bu  durum , üzerinde durulmaya  değer  bir  ayrıntıdır .

 

Eğitim   sistemimiz   içindeki   yöneticilerin  yetkin olması, saygın olması,  yüklenen   sorumluluğa   paralel   güçle donatılmış olması  önemlidirEğitim  liderinin  gücü ; başta kendi becerisi,  sistemin  verdiği yetki ve sağlanan imkânlarla ilgilidir. Bu üçü bir  araya  geldiği oranda  kurumlar  liderlere  kavuşmuş  olur. Yetkisiz ve imkânsız beceri tutsaktır. Tam da bu nokta da benim iddiam şudur: Bugün  eğitim  lideri dediğim  okul müdürlerinin, ilçe milli  eğitim  müdürlerinin  gücü  aşınmıştır. Bunun çok  nedenleri  vardır. Ben bir  önceki yazımda bu konuyu mali  boyutusoruşturma -denetleme  boyutu  ve toplumun bakışı yönleriyle değerlendirmeye  çalışarak bir  sistem   eleştirisi  yapmıştım.

 

Şimdi kısaca tekrar özetleyecek olursam:  Okul  müdürlerinin,  okullarına  maddi kaynak oluşturmada bütün yolları kapatılmış ve yerine bir çözüm getirilmemiştir. Ek  ders  konusunda farklı okul türlerindeki müdürler arasında adaletsizlikler vardır. Alo 147 ve BİMER, yanlış kullanılarak en çok okul müdürlerinin başına iş açılmıştır. Okul müdürleri kolay suçlanır olmuştur. Suçlamalar karşısında, soruşturmalar sonucu haklarında idari teklifler yapılmaktadır. İdari teklif uygulamasının yazılı hiçbir kriteri bulunmamaktadır. İşin ilginç yanı, bizim soruşturma sistemimiz, idari teklifi ceza kabul etmez ve itiraz halinde disiplin kurulunda görüşmez. Disiplin cezası  kaldırıldığı  halde görev yeri değişen veya görevinden alınan onlarca idareci var. Getirilen bütün teklifler idare tarafından uygulanır. Bence asıl ceza, getirilen idari tekliftir. Sistem idareciyi görevden alıyor veya görev yerini değiştiriyor. İtibari zedelenmiş, onuru örselenmiş bir gidişin, mahkeme kararıyla bir de dönüşü oluyor. İlçe milli eğitim müdürlerinin durumu da çok farklı değildir.

 

Sistem içerisinde bir şekilde hayat bulmuş bir düzenleme, adaletsiz olsa da bazılarımız için avantajlar sağlayabilir. Yapılan işin farklı zorlukları olabilir ve bu zorluklara göre düzenleme yapılması anlamlıdır. Ancak bu farklılıklar açıklanabilir, kabul edilebilir olmalıdır. Objektif düşünebilen eğitimciler, kendilerine avantaj sağlasa bile adalet duygusunu zedeleyen her düzenlemeye karşı durabilmelidir. Bu konu dile getirildiğinde rahatsız olmamalıdır. Adaleti sağlamak için birilerinin mağdur edilmesi, kazanılmış haklarının elinden alınması gerekmez. Böyle durumlarda az alanı yukarı çekerek yukarıda eşitlemek en mantıklı yoldur. Meslekçi arkadaşlarımızın, mağduriyet yaşayan diğer branşlardan arkadaşlarımızın hak arayışlarına, kendilerine zarar verebileceği düşüncesiyle karşı durmalarını anlamsız buluyorum. Birimize yapılan yanlışın herkesçe kınanmadığı, güzel ve doğru olanın herkesçe alkışlanmadığı bu çelişkili eğitim camiasını ne zaman ortak bir paydada birleştirmeyi başaracağız?

 

Dile getirdiğimiz her problem için; “Neden yazıyorsunuz, sendika olarak hükümete söyleseniz de çözülse.”  Deniliyor. Eğitim alanında sendikamızın çözdüğü onlarca problemi hiç kimse unutmasın. Eğitim sistemimizin neresine el atsanız yılların birikmiş dağ gibi problemleriyle karşılaşıyorsunuz. Eğitim kamuoyunda tartışılmayan, kitlelerin ortak talebi haline gelmemiş ve çözüm yolları üretilmeyen hangi problem kendiliğinden çözüldü? Görüşme yapmak, problem çözme yolunun en son aşamasıdır. Yazdığımız her yazıya önyargılarla yorum düşen eğitimci arkadaşlarım için, öğrencileri adına üzülüyorum. Siz neyi çözdünüz beyler? Kimin bir derdini sordunuz? Hangi fedakârlığı yaptınız? Gerçek kimliğinizle gelin bütün konuları günlerce tartışalım, bütün eleştirilerinize verilecek cevabımız fazlasıyla vardır.

 

Talat YAVUZ-Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı  

Son Güncelleme: 30.10.2013 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kendiniz 4 yıl önce

zaten sizler bu işi bu hale getirdiniz.öğretmen mesleği yok artık çocuk bakıcılığı var