banner406
banner396
05 Kasım 2014 Çarşamba 10:21
OKUL YÖNETİCİSİ GÖREVLENDİRMESİNDE YÖNETMELİĞE AYKIRI UYGULAMA YAPILIYOR
 Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar” başlıklı 5. Maddesinin c) fıkrasında “Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak” denilmektedir.

Bu yönetmelik maddesini İl Milli Eğitim Müdürlükleri yanlış yorumlamakta ve yanlış uygulamaktadır. Burada anlaşılması gereken şudur : okul türünün müfredatı gereğince ve norm kadro yönetmeliğine göre branşı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek şartları taşıyanlar bu okullara yönetici olarak da görevlendirilebilir.

Örnek :  A Lisesinin yeni açılmış bir lise olduğunu düşünelim. Okulda toplam 10 saat Fizik dersi var. Ancak bölge normu uygulaması sebebiyle bu okula Fizik Öğretmeni normu verilmemiş. Bir Fizik öğretmeni bu okula yönetici olarak görevlendirilebilir mi?     CEVAP : Görevlendirilebilir (Yönetmeliğe göre)

Çünkü yönetmelik çok açık olduğu üzere “branşında boş norm kadrosu bulunması” şartını getirmemiştir.  

Eğer ki A okulunda Fizik dersi varsa, norm açıldığında A okuluna Fizik öğretmeni atanabilecekse, halihazırda A okuluna Fizik branşında bir öğretmen yönetici olarak da görevlendirilebilecektir.

Çünkü yönetmelikte açıkça belirtildiği üzere Fizik öğretmeni A okuluna branşında olarak atanma şartını taşımaktadır.

Yönetmelik, “görevlendirileceği okulda alanında boş norm kadrosu bulunmak”  şartını getirse idi o zaman boş norm kadro bulunması şartı aranabilirdi.

Birçok İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu yönetmelik maddesini yanlış uygulamaktadır.  Bu şekilde yanlış uygulama yapan Milli Eğitim Müdürlükleri şu sorulara cevap vermelidir :

Yeni açılmış A Lisesine bu yıl sadece Matematik ve İngilizce normu verilmiş ise bu liseye sadece bu branşlardan mı yönetici görevlendirilecek? 

A Lisesinde derse giren diğer branş öğretmenleri bu okula atanma şartını taşımamış mı olmaktadır? 

O halde bu öğretmenlere bu okulda neden ders görevi verilmektedir?

Herhangi bir Tarih öğretmeni  “A Lisesine” öğretmen olarak atanma şartını taşımamakta mıdır?

A Lisesine bir Tarih Öğretmeni mülakat sonucunda müdürlük için başvuruyaparsa bu başvuru ret mi edilecek?

MEB bu konuda bir düzeltme yapmalıdır. Yoksa müdürlük mülakatı sonuçlarına bağlı atamalar yapıldıktan sonra çok sayıda mağduriyet ve itiraz ortaya çıkabilecektir. Bu tip küçük görünen sorunlar zamanında çözülmediğinde itiraz ve yargı süreçleri ile büyük bir kaosa sebebiyet verebilmektedir.

 

Aras DAĞLI

Eğitim Yöneticisi

Son Güncelleme: 05.11.2014 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET 2014-11-05 11:17:17

evet norm kadro şartı aranması çok saçma.
öğretmen alanı itibariyle o okula atanabilecekse ve atanabileceği ders varsa yönetici de olabilmeli.
bu konuda dava açanlar oldu. milli eğitimler doğru uygulama yapsın

Avatar
idareci 2014-11-05 11:54:04

halk eğitimlerde norm sıkıntısı yaşanmaktadır lütfen bu konuyada bir açıklık getirilsin

Avatar
ERENEMU 2014-11-05 13:41:07

o halde meslek lisesinde öğretmenin alani olmadiği için normu yok ama ilerleyen dönemlerde alan açılabilir , yani meslek dersleri öğretmeninde oraya atanabilme imkani oluşabilir. neden meslekçiler açisindanda bu kadar geniş düşünülmüyor.