banner406
banner396
02 Ocak 2014 Perşembe 14:59
SIRA YENİDEN ATAMA DA,  OLSUN HAK YERİNİ BULSUN !

  Maalesef ki paydaşların görüşünü alarak hazırlanma amacı güden   taslak yönetmeliklerin , yönetmeliklerin yayımlandığında eğitim paydaşlarının görüşlerine değer verilmediğini yönetici atama yönetmeliğinde görmüş bulunmaktayız. Yönetici atama yönetmeliğinde yaşadığımız ve kamuoyu vicdanına bırakmaktan başka çare bırakılmayan YÖNETİCİLİĞE YENİDEN ATANMA  beşinci ayını doldurmakta.Türkiye Cumhuriyetinde  eski yönetmeliklerle kıyaslandığında hakların tırpanlandığı gasp edildiği , Taslak Yönetici atama yönetmeliğinde var olmasına rağmen, mevcut 2013 Meb yönetici atama yönetmeliğinde yaşanılan YENİDEN ATANMA krizi ciddiye alınmayan bir konu olarak haksızlığa hak gaspına devam edilmektedir.Kamu oyu vicdanı sesleniyorum Yöneticiliğe yeniden atanma maddesi hakkında binlerce olumlu görüş bildiren o kadar çalışanı neden göz ardı ettiniz? Umut ediyoruz ki Bağımsız Mahkeme tarafından yenide atanma konusunda olumlu görüş gelecektir. Sonuçta Yönetici Atama yönetmeliği yayımlandığı günden bu yana sessiz çığlıklarını kimseye duyurmayı başaramayan YÖNETİCİLİĞE YENİDEN ATANMA mağdurları Haklarını Bağımsız Mahkeme ve  kamu oyu vicdanın da aramaktan başka çare kalmamıştır.

 

Anayasa Mahkemesinin 29.12.2005 tarihli 2005/110 E. ve 2005/111 K. olan kararında “Kazanılmış haklar, hukuk devleti kavramının temelini oluşturan en önemli unsurdur. Kazanılmış hakları ortadan kaldırıcı nitelikte sonuçlara yol açan uygulamalar Anayasa'nın 2'nci maddesinde açıklanan “Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir.” hükmüne aykırılık oluşturacağı gibi, toplumsal kararlılığı ve hukuksal güvenceyi ortadan kaldırır, belirsizlik ortamına neden olur ve kabul edilemez. “denilmek suretiyle kazanılmış hakları ortadan kaldırıcı uygulamaların; sosyal hukuk devleti ilkesine ve toplumsal kararlılık ve güvenceyi ortadan kaldıracağından bahisle kabul edilemeyeceğini açıkça belirtmektedir.

 

 Bu yönetmeliğin Korunan  Haklar Geçici Maddesi  ile ; 2011 yılında yapılan sınavlar bile koruma altına alınmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı yapılan bir sınava bile değer verdiği görülmekte iken nedense yeniden atanmayı yok sayarak daha önce sınavlı atamalar yolu ile kazanılmış haklara güvenerek yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kalan yöneticileri görmezden gelmeye devam etmektedir.Anayasada bile kazınılmış haklardan bahsederken nedense yönetmelik anayasa ile bağdaşmamaktadır.

Yeniden atamayı savunanlar olarak; eş, sağlık ve öğrenim özürleri alan değişikliği, il içi ve il dışı yer değişikliği nedeniyle zorunlu olarak yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kaldık. Daha önce yapılan sınavlarla atandık ve birçok mesleki hizmet içi eğitimden geçtik. Eski yönetmeliklerde ve Taslak Yönetmelikte bulunan Yeniden Atama maddesinden, kazanılmış haklara güvenerek yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kaldık.
          Yöneticilik görevlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ve ilerde bu durumu yaşayabilecekler yöneticiler adına EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ.

 Hasan AY

Eğitimci Yazar

Son Güncelleme: 02.01.2014 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aynen katılıyorum 2014-01-02 15:08:13

eğitim yöneticilerinin yeniden atama hakkı gasp edilmiştir, ve tekrar verilmelidir bu hak.

Avatar
hasan MÜDÜR 2014-01-02 15:22:35

EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ

Avatar
hasan MÜDÜR 2014-01-02 15:23:51

EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ

Avatar
niğdeli 2014-01-02 16:52:14

süper bir yazı sonuna kadar destekliyorum

Avatar
tekin bulut 2014-01-02 16:54:03

yeniden atama hakkı verilmeli

Avatar
nurullah müdr yrd 2014-01-02 16:55:27

bu hak verilmeli,kanayan yara oldu,yakışmıyor bu anlayış

Avatar
selami 2014-01-02 16:57:22

gelinen nokta,eğitimin ve liyakatin önemsenmediğini gösteriyor,yeniden atama konusunda mağdurlar ordusu yarattılar,müdür yetkililer,kurucu müdürler,kul hakkı yenmiş oldu

Avatar
muharrem 2014-01-02 16:58:20

yanlış hesap bağdattan döner,yeniden atama hakkı yasal bir haktır