banner406
banner396
13 Eylül 2013 Cuma 20:21
“Siyasi Atama“ Yöntemine Derhal Son Verilmelidir!

 Türkiye`de siyasi iktidarlar yıllardır, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik görüşleri doğrultusunda düzenlemek ve şekillendirmek istemiş, bu isteklerini gerçekleştirmek için başvurulan ilk ve en etkili yöntem ise "siyasal kadrolaşma" olmuştur. 

Kamu personel rejiminde köklü değişiklik hazırlıklarının yapıldığı bugünlerde, MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde yaptığı bir değişiklikle yönetici atamalarında mülakat ya da "sözlü sınav" yöntemi üzerinden yeni bir kadrolaşma politikası izlenmektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda siyasal kadrolaşma amacıyla gündeme getirilen ve Danıştay tarafından "objektif olmama" gerekçesiyle iptal edilen "sözlü sınav" üzerinden yazılı sınavda düşük not alan Eğitim Bir Sen üyelerine sözlü sınavda atama için hangi not gerekiyorsa o notlar verilmiş, buna karşın başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere, çok sayıda yönetici adayına özellikle düşük notlar verilerek yönetici olarak atanmaları fiilen engellenmiştir.

Şubelerimizden genel merkezimize ulaşan bilgilere göre, EĞİTİM BİR SEN üyelerinin, yazılı sınavlarına bakılmaksızın yüksek puanlar verilerek sözlü sınavla yönetici olarak atanmalarının önü açılmış, sendikamız üyeleri yazılı sınavda aldıkları yüksek puanlara rağmen elenmiştir. Bu konuda Eğitim Sen MUŞ şubemizin açıkladığı sonuçlar, her şeyi özetlemektedir. 

Eğitim kurumları yöneticiliği ile ilgili olarak, geçmişten bu yana sözlü/mülakat sınavlarına ilişkin itirazlarımızın ne kadar haklı olduğu, son günlerde yaşananlar bir kez daha doğrulamıştır. AKP hükümeti eğitim yöneticiliği üzerinden yeni bir siyasi kadrolaşma hamlesi başlatmıştır. 

Danıştay, geçmişte benzer gerekçelerle yapılan düzenlemelerin büyük bölümünün yürütmesini "… en uygunun seçilmesi yönünde nesnel ölçüt öngörmeyen, … atamaya yetkili makamın öznel değerlendirme ve mutlak takdirine meydan verecek mahiyet taşıyan, … hukuka ve Danıştay`ın önceki kararlarına da aykırı" vb. ifadelerle, idarenin eğitim yöneticilerini liyakate göre değil, siyasi görüşlerine göre belirlemesini sağlayacak olan uygulamayı iptal etmesine rağmen, yapılan yönetmelik değişikliği ile sözlü sınav üzerinden yeni adaletsizliklerin ve haksızlıkların gündeme getirilmiş olması dikkat çekicidir.  

Milli Eğitim Bakanlığı yönetiminde bulunanların, bakanlık kadrolarını kendi siyasal tutum ve anlayışları doğrultusunda yapılan atamalarla doldurmak için düzenlemeler yapması ya da daha önceden yapılan düzenlemeleri kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmek istemeleri kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı okul ve kurumların yöneticiliği, siyasi iktidarın Türkiye`de "torpil" kelimesi ile paralel çağrışımlar yapan "mülakat" sınavı ile siyasi yandaşlarını dolduracağı makamlar değildir. 

Şu çok iyi bilinmelidir ki, bu hukuksuzluk kimsenin yanına kalmayacak, yargı kararlarına rağmen siyasi kadrolaşma hamlelerinde ısrar edenlere karşı hukuksal girişimlerimiz ve örgütsel mücadelemiz hız kesmeden sürecektir.  

Milli Eğitim Bakanlığı geçmişte yapılan ve yüksek yargı duvarına çarpan düzenlemelerden vazgeçmeli, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat gibi doğrudan "torpil" çağrıştıran yöntemler değil, herkesin eşit olarak değerlendirileceği ve bilimsel kriterlere dayanan ölçütler belirlemelidir. 

 

 

 

Dosyalar

(96 KB)

Son Güncelleme: 13.09.2013 20:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sedat 2013-09-13 23:50:36

eğitim sen e katılıyorum.hak hukuk çiğnenerekten sözlü puanlar verilmekte.meb yada mahkemeler buna dur demeli yazıklar olsun bunları yapanlara ama allah büyük yapanın yanına kalmayacak