banner406
banner396
16 Aralık 2013 Pazartesi 22:48
SORULAR İLE TAŞRA ROTASYONU

 1-Hizmet Bölgesi değişenler rotasyona tabi tutulacak mı?

Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ile Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Hizmet bölgesi değişen il/ilçelerde görev yapan taşra yöneticileri de zorunlu yer değiştirmeye tabi olacak. Geçici 2.madde de yer alan hüküm zihinleri karıştırsa da bu yerleşim yerlerinde görev yapanlar da rotasyona tabi olacak. Geçici 2. Maddenin uygulanması ile ilgili daha sonra yayınlanacak kılavuzda açıklama yapılacağını düşünüyorum.

(3) Bu     Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce görev yaptıkları hizmet     bölgelerinde halen asaleten bulunulan yöneticilik kadrosuyla aynı kadroda     asaleten geçen hizmet süreleri, o bölgenin hizmet süresinin hesaplanmasında     dikkate alınır.

2-Geçici görevlendirmeler ile ilgili sorun çözüldü mü?

Geçici görevlendirme ile ilgili sorun maalesef çözülmedi. 3 ay dışında puan verilmeyecek, yapılan görevler hizmetten de sayılmayacak. Devlet Personel Başkanlığının görüşü doğrultusunda değerlendirme yapılacak.

(2)     Bölge hizmeti süresinin hesabında Devlet Memurlarının Yer Değiştirme     Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 22 nci maddesi uygulanır.

3-Okul müdürlüğü görevi için ek-3 den puan alınacak mı?

Genel idari hizmetler sınıfında geçen süreler için ek-3 den puan verilecek. Şube müdürü, ilçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısı görevlerinde geçen süreler değerlendirilecek. Okul yöneticiliğinde geçen süreler değerlendirilmeyecek.

ç) Yer değiştirmeye esas puan: İl millî eğitim     müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ile il ve ilçe millî eğitim şube     müdürlerinin bölge hizmetine ve isteğe bağlı yer değiştirmelerinde esas     alınmak üzere, Ek −2 Performans ve Yeterlik Değerlendirme Formu ve Ek −3     Hizmet Bölgeleri Çizelgesi ile 28 inci maddesinin birinci fıkrasına göre     hesaplanan puanların toplamını,

4-Soruşturma ile yeri değiştirilen müdür rotasyona tabi mi?

Soruşturma ile yer değiştiren taşra yöneticileri de yer değiştirecek. 28. Maddeye göre bölge hizmet sürelerini tamamlayanlar yer değiştirecek.

MADDE 34     − (1)     Soruşturma sonucunda o yerde kalmalarında sakınca görülmesi sebebiyle görev yerlerinin değiştirilmesi teklif edilen yöneticiler, bulundukları hizmet     bölgesinde başka bir yere ya da alt hizmet bölgelerine; diğer personel ise     bulundukları yerden başka bir yere atanırlar.

5-Taşra rotasyonu bu sene yapılacak mı?

652 sayılı KHK nın 37. Maddesin de değişiklik olmadığı müddetçe taşra rotasyonu yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması hakkında ki yönetmelik ile düzenleme yapılmıştır.

(7) İl millî eğitim müdürü, ilçe millî eğitim müdürü, şube müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı, okul ve kurum müdürü olarak görev yapanların yer değiştirmeleri, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Bunların yer değiştirmelerine ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

6-İki alt iki üst tercihten kasıt ne?

İki alt ve iki üstten kasıt tercihlerin en alt ve en üst sınırını belirtmektedir. Birinci sınıf ilçede görev yapan taşra yöneticisi 2. Ve 3. Sınıf hizmet bölgelerini tercih edebilecektir.

(2) ………………... Halen görev yaptıkları     hizmet bölgesinde bu Yönetmelikte öngörülen çalışma süresini tamamlayanlar,     daha önce görev yaptıkları hizmet bölgeleri bakımından bu Yönetmelikte     öngörülen çalışma sürelerini tamamladıkları hizmet bölgeleri dışında olmak     üzere, iki alt ve iki üst hizmet bölgesine yer değiştirmek üzere tercihte     bulunabilirler.

7-20 tercih sizce az değil mi?

Bu sene tercih çakışmalarının daha az olması için ertelenen uygulamada ki gibi 40 tercih hakkı verilmelidir

(2) Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye     tabi yöneticilere 20 tercih hakkı verilir. ………….

8-Taşra rotasyonuna kaç eğitim yöneticisi tabi olacak?

Net rakamlar belli olmamak ile birlikte Nisan ayında MEB’in yayınladığı tahsis ve tenkis cetvelini incelediğimizde 1100 şube müdürü, 400 kadar ilçe milli eğitim müdürü ve 200’de il milli eğitim müdür yardımcısının yer değiştireceğini tahmin edebiliriz. Taşra rotasyonundan etkilenecek toplam yönetici sayısı 2 bini bulmayacaktır.

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder

Son Güncelleme: 16.12.2013 22:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.