banner406
banner396
30 Nisan 2014 Çarşamba 17:47
Şube Müdürleri Becayiş İstiyor

   Öncelikle becayiş nedir ve nasıl yapılır ona bakalım.Sözlüğe göre becayiş karşılıklı yer değiştirme anlamına gelmektedir fakat ülkemizde ise karşılıklı yer değiştirmek isteyen  memurlara tanınmış bir hak olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı için memuriyet ile ilgili kalıplaşmış bir kavram haline gelmiştir.657 Sayılı Devlet memurları kanunun 73. Maddesinde” Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.” Şeklinde belirlenmiştir.Burada önemli olan amirlerin uygun bulmasıdır.Fakat şube müdürü olarak atananların becayişlerinde kamu yararına olmayacak herhangi bir durum olmadığı görülmektedir.Gerekli şartların oluştuğu hepsinin aynı memuriyet sınıfına(genel idare sınıfı )ve dereceye(1. Derece) atanmalarından anlıyoruz.

 

Becayiş için şartlar;

* Devlet Memurları Kanunu'nun tanımına göre becayiş aynı devlet kurumuna bağlı kişiler arasında yapılır ve aynı sınıfta olmalılar.Yani Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik bakanlığı arasındaki memurlar arasında olmaz.Genel idare sınıfında olan şube müdürleri bu şartları sağlamaktadırlar.

*Atamaya yetkili amirin uygun görüşüne bağlı; şube müdürleri kendi  istekleri ile  yer değiştirecekleri için becayiş ile geçeceği yerleşim yerinde daha mutlu olmalarıyla beraber kamu iş kalitesi de artacaktır.

*Silsile yolu ile bakanlığa becayiş yapmak isteyenlerin bakanlığa dilekçeler ile başvurmaları gerekir.

 

   2008 yılında ise Kamu İşveren Kurulu ile Yetkili Sendika ve Konfederasyonları arasında yapılan görüşmelerde  73. Maddenin değiştirilmesi  için anlaşılmıştı.Anlaşmaya göre; aynı kurum içinde aynı koşulları ve hizmet niteliklerini taşıyan aynı unvandaki kamu görevlilerinin karşılıklı olarak yer değiştirme (becayiş) taleplerinin, hizmet gerekleri ve o bölgeye atanabilme koşulunda gerekli nitelikleri taşıyor olmaları şartıyla yerine getirilmesi konusunda kurumlara tanınan takdir yetkisinin kaldırılması hususunda kanuni düzenleme yapılmasında mutabakat kararına varılmıştır.Fakat hala yasalaşmamıştır.

 

  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda 657 Sayılı Kanun'un 73. Maddesi 08.01.2008 tarihinde şu şekilde değiştirilmesi uygun görülmüş fakat henüz yasalaşmamıştır: "Madde 73: Bir Kurum bünyesinde farklı görev yerlerinde çalışmakta olan aynı hizmet niteliklerine sahip aynı unvandaki memurların karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, hizmet gerekleri ve atanabilme için öngörülen diğer şartları taşıyor olmaları kaydıyla yerine getirilir."

 

Şube Müdürü olarak atananlardan gerekli şartları taşıyanların istemeleri halinde becayişe bakanlığın izin vermesiyle arkadaşların mutlu olacağını ve bunun kamu yararına olacağını belirtmek istiyorum.

 

Saygılarımla.

 

Sedat DEGER

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com özel haber

Bu haber/yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 01.05.2014 19:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2014-04-29 14:17:47

becayiş olursa minettar kalırız meb'e

Avatar
Ali 2014-04-29 14:17:53

becayiş olursa minettar kalırız meb'e

Avatar
serdar çam 2014-04-30 06:32:00

evet becayiş kanunda da var.yeter ki bakanlik yetkililerimiz uygun görsünler.ellerinize sağlik sayin hocam.

Avatar
becayiş için bakanlık açıklama yapsın 2014-04-30 06:35:17

bakanlık açıklama yapmalı

Avatar
personel genel müdürümüz eminim ki çözecek 2014-04-30 06:39:45

personel genel müdürümüz eminiz çiçeği burnunda şube müdürlerinin nu sorununu çözmek için bi adim atacaktir.

Avatar
c.s. 2014-04-30 07:43:43

becayiş bekliyoruz, teşekkürler meb personel...

Avatar
muratkkk 2014-04-30 08:17:19

gitmek istemediği bir yeri yazmasaydı kardeşim.hem başkalarının hakkını yiyeceksin hem gitmemek için becayiş yapmak isteyeceksin yok öyle dava...

Avatar
becayiş 2014-04-30 08:23:43

güzel haberlerinizi bekliyoruz. becayiş olmalı.