banner406
banner396
19 Şubat 2014 Çarşamba 10:48
Şube Müdürleri Nereye Atanır/Atanamaz?
 25/6/1983 tarihli ve 18088 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in “Memurun Yer Değiştirme Suretiyle Atanamayacağı Hizmet Yerleri” başlıklı 15. Maddesinde;  şube müdürlerinin;  

a) Kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu il'e bağlı ilçelere,

b)Nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte, en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri veya hizmetini olumsuz yönde etkileyecek maddi ilişkisinin bulunduğu il veya ilçeye, bu il'e bağlı ilçelere, ilçenin bağlı bulunduğu il ve bu il'e bağlı diğer ilçelere, atanamazlar.

Ancak, son genel nüfus sayımına göre;

a) Ekli 1 Sayılı Cetvelde IV, V ve VI ncı bölge kapsamında belirlenen il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000'i aşan yerlere,

b) Diğer il veya ilçe merkezlerinden nüfusu 100.000'i aşan yerlere,

Yapılacak atamalarda yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

Büyükşehir bağlı ilçelere nüfus kriterine bakılmadan atama yapılabilir. Büyükşehire bağlı ilçelerin sınırı, tüm ilin sınırları olarak alınmaktadır.  Burada şimdilik sıkıntılı 27 ilçe var. 30 Mart seçimlerinden sonra 27 yeni ilçe kuruluyor. Bu ilçelere atamalar, 30Mart tarihinden sonra yapılacak. Şube müdürü atamaları 30 Mart tarihinden önce yapılır ise yeni kurulan ilçelerin şube müdürlüğü kadroları münhal kalacaktır.

Ayrıca ilk atamaların yalnızca 5.bölgeye yapılacağı doğru değildir. Daha sonra 4.ve5. Bölgede görev yapmak üzere 1.ve 2. Bölgelere de atama yapılabilir. Kaldı ki MEB 1709 şube müdürü kadrosu için sınav düzenlemiştir. 4.ve 5. Bölgede münhal şube müdürü kadro sayısı daha azdır. Bu nedenle yukarıdaki yönetmeliğe uygun şartları tutan şube müdürleri, münhal bulunan il/ilçelerdeki şube müdürü kadrolarına atama talebinde bulunabilirler.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik ekinde altı hizmet bölgesi yer almaktadır. Ancak, MEB’in Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yönetmeliğinin ekinde Ülkemiz 5 hizmet bölgesine ayrılmıştır. Şube müdürleri yönetmelik ekindeki Ek-3’e göre tercih yapabileceklerdir.

 

Ek-3 Hizmet Bölgeleri Çizelgesi

 

UEYDER

Son Güncelleme: 19.02.2014 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.