banner406
banner396
29 Ekim 2013 Salı 21:57
Şube Müdürlerinin Atanabilecekleri Yerler
 ğitim-Bir-Sen olarak, daha önce internet sitemizden yapmış olduğumuz ‘Şube Müdürlüğü İçin Müracaat ve Atanma Kriterleri’ başlıklı açıklamada, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların hizmet süresinin belirlenmesinde; hangi statüde (kadrolu, sözleşmeli, geçici personel veya işçi olarak) olduğuna bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin, adaylıkta geçen hizmet sürelerinin, görevden önce veya sonra yapıldığına bakılmaksızın muvazzaf askerlik süresi veya asker öğretmenlikte geçen sürelerin tamamı, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda (dershane, motorlu taşıt sürücüleri kursları, öğrenci etüt eğitim merkezleri vb.) veya serbest olarak çalışılan sürenin ise altı yılı geçmemek üzere dörtte üçünün dikkate alınacağını, çeşitli örnekler vererek belirtmiştik.

Bunun yanı sıra 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesine göre, şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların hizmet süresinin belirlenmesinde özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 12 yılı geçmemek üzere üçte ikisinin dikkate alınacağını hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Şube Müdürlüğüne Atanmak İsteyenlerin Atanacağı/Atanamayacağı Yerler

 

25/6/1983 tarihli ve 18088 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in “Memurun Yer Değiştirme Suretiyle Atanamayacağı Hizmet Yerleri” başlıklı 15. maddesinde, vali, kaymakam, bölge müdürü, başmüdür, il ve ilçe müdürleri, emniyet müdürü, emniyet amiri, milli eğitim müdürü, defterdar, mal müdürü, kadastro müdürü, tapu sicil müdürü, nüfus ve vatandaşlık müdürü, nüfus müdürü ve bunların yardımcıları, taşra teşkilatında görevli şube müdürü, müdür, il ve ilçe müftüsü ve bunların yardımcıları ile koruma ve güvenlik hizmetlerini yürüten personel;

a) Kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu il'e bağlı ilçelere,

b)Nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte, en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri veya hizmetini olumsuz yönde etkileyecek maddi ilişkisinin bulunduğu il veya ilçeye, bu il'e bağlı ilçelere, ilçenin bağlı bulunduğu il ve bu il'e bağlı diğer ilçelere,

atanamazlar.

Ancak, son genel nüfus sayımına göre;

a) Ekli 1 Sayılı Cetvelde IV, V ve VI ncı bölge kapsamında belirlenen il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000'i aşan yerlere,

b) Diğer il veya ilçe merkezlerinden nüfusu 100.000'i aşan yerlere,

yapılacak atamalarda yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

Kurumlar hizmet gereği ve özelliklerini dikkate alarak ikinci fıkrada belirtilen sınırın üzerinde bir rakam tespit edebilirler” denilmek suretiyle, maddede sayılan unvanlarda görev yapan memurların yer değiştirme suretiyle atanamayacakları hizmet yerleri belirlenmiştir.

Uygulamada paralellik hukuk ilkesinden hareketle, bu hükmün şube müdürlüğüne ilk defa atanacaklar hakkında da aynı şekilde uygulanması gerektiği şüphesizdir.

Buna göre, kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelerle nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri il veya ilçe ile sınırlı olmak üzere, gerek hâlen şube müdürü kadrosunda olup yer değiştirme suretiyle atanacakların gerekse şube müdürlüğüne ilk defa atanacakların; aşağıda belirtilen 1 sayılı Cetvel’de yer alan 4, 5 ve 6. bölgelerde sayılan il merkezleri ile bunlara bağlı ilçe merkezlerinden nüfusu 50.000’in altında olan yerler ile diğer il veya ilçe merkezlerinden nüfusu 100.000’in altında olan yerlere atanmaları mümkün değildir.

Nüfusu yukarıda belirtilen rakamların üstünde olan il ve ilçelerden kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelerle nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte en az 15 yıl müddetle devamlı olarak ikamet ettikleri il veya ilçeye atanmaları ise mümkündür.

 

Örneğin;

 

1-VI. Hizmet Bölgesi’nde nüfusu 50.000’den az olan Bingöl ilinin Solhan ilçesine; bu ile veya ile bağlı ilçelerin nüfusuna kayıtlı olan şube müdürü adayı, kendisi ya da eşi veya nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte 15 yıl ve daha fazla devamlı Bingöl veya bağlı ilçelerinde ikamet etmişse, bu ilçeye şube müdürü olarak atanamayacaktır.

2-IV. Hizmet Bölgesi’nde nüfusu 50.000’den fazla olan Çorum ilinin Sungurlu ilçesine şube müdürü olarak atanmak için nüfusa kayıtlı olma şartı ya da ikamet süresi yönüyle bir sınırlama bulunmamaktadır.

3- III. Hizmet Bölgesi’nde nüfusu 100.000’den az olan Samsun ilinin Terme ilçesine; bu ile veya ile bağlı ilçelerin nüfusuna kayıtlı olan biri, kendisi ya da eşi veya nüfusa kayıtlı olmamakla birlikte 15 yıl ve daha fazla devamlı Samsun veya bağlı ilçelerinde ikamet etmişse, bu ilçeye şube müdürü olarak atanamayacaktır.

4- I. Hizmet Bölgesi’nde nüfusu 100.000’den fazla olan Mersin (İçel) ilinin Tarsus ilçesine şube müdürü olarak atanmak için nüfusa kayıtlı olma şartı ya da ikamet süresi yönüyle bir sınırlama bulunmamaktadır.

 

1 Sayılı Cetvel

I. Bölge

II. Bölge

III. Bölge

IV. Bölge

V. Bölge

VI. Bölge

1-Adana

1-Aydın

1-Afyonkarahisar

1-Amasya

1-Artvin

1-Adıyaman

2-Ankara

2-Balıkesir

2-Bilecik

2-Çankırı

2-Elazığ

2-Ağrı

3-Bursa

3-Çanakkale

3-Bolu

3-Çorum

3-Erzincan

3-Bingöl

4-Gaziantep

4-Denizli

4-Burdur

4-Kastamonu

4-Erzurum

4-Bitlis

5-İçel

5-Edirne

5-Düzce

5-Kırşehir

5-Kahramanmaraş

5-Hakkari

6-İstanbul

6-Kayseri

6-Giresun

6-Nevşehir

6-Malatya

6-Kars

7-İzmir

7-Tekirdağ

7-Isparta

7-Niğde

7-Sivas

7-Mardin

8-Kocaeli

8-Konya

8-Kütahya

8-Sinop

8-Şanlıurfa

8-Muş

 

9-Manisa

9-Ordu

9-Tokat

9-Diyarbakır

9-Siirt

 

10-Muğla

10-Osmaniye

10-Yozgat

 

10-Tunceli

 

11-Sakarya

11-Rize

11-Aksaray

 

11-Ardahan

 

12-Antalya

12-Samsun

12-Karaman

 

12-Iğdır

 

13-Hatay

13-Kırklareli

13-Kilis

 

13-Batman

 

14-Zonguldak

14-Trabzon

 

 

14-Şırnak

 

15-Eskişehir

15-Uşak

 

 

15-Gümüşhane

 

16-Yalova

16-Bartın

 

 

16-Bayburt

 

 

17-Karabük

 

 

17-Van

 

 

18-Kırıkkale

Son Güncelleme: 29.10.2013 22:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.