banner406
banner396
16 Aralık 2015 Çarşamba 09:53
Şube Müdürlüğü Atamalarında Bundan Sonraki Süreç
 Sözlü sınavların; torpil ve haksızlık olduğunu bugün ilkokul çocukları dahi bilmektedir. Bu yüzden mülakat=torpil konusuna girmek istemiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığını yazılarımızda uyararak bir atasözüyle seslendik ve dedik ki “Dost acı söyler”, yani biz dostuz, sizin kötülüğünüzü değil iyi olmanızı, başarılı olmanızı istiyoruz. Tabi dinleyen olmadı. Ne mi oldu? Sonuç ortada…
Milli Eğitim Bakanlığı iltimas yapayım derken iyi niyetli, halis, tertemiz ve başarılı insanları eledi; kimler mi başarılı oldu? İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte maalesef her devrin adamları. Kişi yazılıdan 70 almış mülakattan 95, bu mudur objektiflik? Sonuçta ne mi oldu, birlik ve beraberliğimize en fazla ihtiyaç duyulan bu zamanlarda küskün insanlar topluluğu oluşturuldu. Ya atananlar; hep şunu bildiler, açıkça da birçoğu söyledi biz böyle geldik her an geri dönebiliriz. Kısacası ne atanan nede hakkı yenip atanamayan huzur buldu. Amiyane tabirle birbirlerine düşman insanlar oluşturuldu. Şimdi ne mi oldu? Yorgan gitti kavga bitti. Neden mi böyle diyoruz? Nedeni tek cümle “Şube Müdürlüğü atamalarının yazılı sınavı dâhil her şeyi iptal olmuştur” da ondan. Bu yazımızda, kurduğumuz cümlenin nedenlerini mahkeme kararlarına dayanarak tek tek açıklayacağız.
 
1- Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL Edilmiştir: Danıştay 2. Dairesi 15/10/2015 günlü E:2015/3097 K:2015/8038 sayılı kararıyla mülakat puanına göre yapılan şube müdürü atamalarının tümü iptal edilmiştir ve karar oy birliğiyle alınmıştır. İptalin gerekçesi ise aritmetik ortalamaya göre atama yapılmamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı 30 gün içinde kararı uygulayarak yapılan atamaların tümünü iptal etmek zorundadır.
 
2- Mülakatların Tümü İptal Edilmemiştir: Danıştay 2. Dairesi 15/10/2015 günlü E:2015/3097 K:2015/8038 sayılı kararıyla mülakatların tümünü iptal etmemiştir fakat davacının mülakatını iptal etmiştir. Davacının mülakatının iptal gerekçesinde “ gözlem ve kanaate dayalı kriterler yönünden ilgilinin başarısız olarak değerlendirilmesine etki eden hususların ortaya konulması, somut bilgi ve belgeye dayandırılması mümkün olan haneler bakımından ise başarısız olarak değerlendirilmesine etki eden hususların somut bilgi ve belge ile kanıtlanması gerekmektedir.” denilmektedir. Peki, mülakata giren hangi adayın başarısı somut bilgi ve belgeye dayanmaktadır? Tabi ki hiçbirinin puanı somut bilgi ve belgeye dayanmamaktadır. Yani mülakatların tümünün de aynı gerekçelerle iptal edilmesi gerekirdi. Fakat hukukun verdiği karara saygı gösteriyor ve eleştiri sınırlarını zorlamıyoruz.
 
3- Şube Müdürlüğü Yazılı Sınavının İPTALİ, Sınavında Yenilenmesi Gerekmektedir: ÖSYM’ce gerçekleştirilen şube müdürlüğü yazılı sınavının gerçekleştirildiği tarihte yürürlükte olan;

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliği;


Madde 21- (2) Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak, soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun birinci fıkrada belirtilen süre içinde yapılan itirazlar üzerine veya herhangi bir şekilde tespit edilmesi halinde, sınav iptal edilir ve en kısa sürede yeni sınav yapılır. demektedir.
 
Bilindiği gibi ÖSYM gerçekleştirdiği şube müdürlüğü sınavında 60 soru sormuştur. 60 sorunun %5’i 3 soruya tekabül etmektedir. Herhangi bir şekilde 3 ve üzerinde sorunun iptali yazılı sınavın iptalini gerektirmektedir. Ankara 1. İdare Mahkemesi 11/02/2015 günlü E:2014/107 K:2015/232 sayılı kararıyla sınavın 9.-27.-37.-46. ve 55. soruları oy birliğiyle iptal edilmiştir. 5 soru iptal edildiğinden yazılı sınavın iptali gerekmektedir.
 
4- Yazılı Sınavın İptali Nasıl Gerçekleştirilebilir: Yukarıda açıkladığımız durumdan sonra şube müdürlüğü yazılı sınavına giren her aday(başarılı olsun olmasın) yazılı sınavın iptalini talep edebilir. Yazılı sınav sorularının sayısı ve iptal durumu kamuoyuna yeni yansımıştır. Bu durumu yeni öğrenen aday çalıştığı kuruma bir dilekçeyle başvurmalı yazılı sınavın iptalini Milli Eğitim Bakanlığından talep etmelidir. Dilekçesine Ankara 1. İdare Mahkemesinin kararını da ilgi tutmalıdır. Daha sonra idarenin cevabına göre hareket etmeli red cevabı veya cevap vermemesi durumunda işlemin(red etme veya cevap vermemesi işleminin) iptali istemiyle dava açmalıdır. Burada asıl görev sendikalardadır. Kamuoyuna yansıyan açıklamalara bakacak olursak Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş Sen, Anadolu Eğitim Sen, Aktif Sen, Teç Sen gibi eğitim sendikalarının tümü Şube Müdürlüğü Atamalarının haksızlığından bahsetmektedir. Peki, o zaman bu eğitim sendikaları bugün değilse ne zaman harekete geçecektir? Çok mu zordur bir yazılı sınavın(5 sorusu iptal edilmiş) iptalini talep etmek.
 
Sözün özü şube müdürlüğü atamaları biran önce iptal edilmelidir. Daha sonra ise yazılı sınav tekrarlanmalı ve torpilsiz, mülakatsız, insanların hakları yenmeden objektif bir şekilde atamalar gerçekleştirilmelidir. Hukuka ve insan haklarına saygılı bir devletten beklenen budur.
 
Mağdur edilen tüm eğitimcilerimize selam, hak ve hukuka hasret…
 
Manas Kağan
manaskagan@mynet.com
Memursesi.com/ÖZEL
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet 2015-12-16 20:47:42

ilk defa düzgün objektif bir yorum yapıldı