banner374
20 Mayıs 2014 Salı 16:00
Şube Müdürlüğü Atamalarında Kritik Hafta
 Eğitimin hassas bir konu olduğunu herkesin kabul ettiği ancak çözümler konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermediğini belirten Şube Başkanı Şükrü Kolukısa örnek olarak öğretmeni şikâyet hattına dönüşen MEB'e bağlı Alo 147 hattını gösterdi.
Belki iyi niyetlerle kurulan, eğitimin ve eğitimcinin kamusal olarak denetlenmesine aracılık etmesi arzulanan “Alo 147” şikâyet hattı, birçok kişinin isimsiz, cisimsiz, imzasız bıraktığı şikâyetle “hak aramadan” daha ziyade “baş ağrıtma” niyetlerine hizmet aracı haline getirilmiş bulunmaktadır. Maarif müfettişlerine angarya niteliğinde iş, okul idaresine külfet, öğretmene gereksiz endişe ve dert yükleyen bu sistem eğitimi olumsuz etkilemektedir.
 Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen Alo 147 hattına yapılan her ihbarın, şikâyetin, soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma/cezalandırma aracı haline getirilmesine ivedilikle engel olunmalı; inceleme veya soruşturma konusu edilebilecek ihbarlar-şikâyetler ile bu sonucu doğuracak ihbar-şikâyetler için gerekli şekli şartlar yazılı bir esasa bağlanmalı ve bu keyfilik ortadan kaldırılmalıdır.
Her şikâyet edenin iddiasında ciddi olduğunu ispatlayacak, haksızlığa uğradığını ortaya koyacak mesnetler olmalı, şikâyetçiyi keyfi davranmaya gizli teşvik anlamı taşıyan belirsizlikler ortadan kaldırılmalıdır. Öğretmenlerimiz haksız yere yıpratılmamalı, manen incitilmemeli, onların moral ve motivasyonun eğitimde kalite ve verimlilik olduğu gerçeği ihmal edilmemelidir.
 
Şükrü Kolukısa
Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı
banner182
Son Güncelleme: 20.05.2014 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Çözüm 3 yıl önce

ne olur sürüncemede bırakmayın. ne olacaksa hemen olsun. atanan şube müdüleri çok mağdur durumda. başka ile gidenler evlerini taşıyamıyor. eş durumu tayini yapamıyor çünkü iptal dendiği zaman eşlerini tekrar geri getirmek çok zor olacak. lütfen biraz acele

Avatar
maydanoz 3 yıl önce

başlık ve yazı birbirinden bağımsız.bu nasıl haber böyle.