banner406
banner396
07 Nisan 2014 Pazartesi 08:10
Şube müdürlüğü atamasında ne unutuldu?
 Şube müdürlüğü atamasında ne unutuldu?...12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 6.maddesinde Görevde Yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar belirtilmiştir.
İşte Şube Müdürlüğü için gerekli olan o şartlar;

"Görevde Yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar

MADDE 6 (1) Bu Yönetmelik kapsamında görevde yükselmeye tabi kadrolara atanabilmek için;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartlar ile ikinci fıkrada kadrolar itibariyle belirtilen hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartları taşımak,

b) Görevde Yükselme sınavında başarılı olmak,

şartları aranır.
(2) Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına Görevde Yükselme suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda; diğer kadrolara Görevde Yükselme suretiyle atanacak personelin ise yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir.

(3) Görevde Yükselme yazılı sınavına katılacaklarda aranacak hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartlar şunlardır:

a) Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları için;

1) En az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

2) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak.

3) Ancak, İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı ile Bilgi İşlem Grup Başkanlığı şube müdürlüğü kadroları ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bu Grup Başkanlıklarının işlerini yürüten şube müdürlüğü kadrolarına; bu Yönetmelikte öngörülen Görevde Yükselme yazılı ve sözlü sınavlarında başarılı olmaları şartıyla Bakanlığın mimar, mühendis veya branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar arasından atama yapılır."

Bu şartlara göre;

18.11.2012 tarihli ve 28471 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İl Ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği kapsamındaki görevleri yürütmek üzere şube müdürü kadrolarından;

1- İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı Şube Müdürlüğü kadrolarına mimar, mühendis kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar ve yazılı/mülakat sınavını kazanan adaylar arasından atama yapılacaktır.

2- Bilgi İşlem Grup Başkanlığı Şube Müdürlüğü kadrolarına branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar ve yazılı/mülakat sınavını kazanan adaylar arasından atama yapılacaktır.

3- Yönetmelikte yer alan diğer hizmetleri yürütecek olan Şube Müdürlüğü kadrolarına yazılı/mülakat sınavını kazanan adaylar arasından atama yapılacaktır.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şube müdürlüğü kadroları için, 3 Nisan 2014 tarihinde, atama duyurusu yayımlanmış bu duyuruda yukarıda yer verdiğimiz "Bilgi İşlem Grup Başkanlığı Şube Müdürlüğü kadrolarına branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar ve yazılı/mülakat sınavını kazanan adaylar arasından atama yapılacaktır." açıklaması unutuldugu gibi tercihte bulunan şube müdürü adaylarına hangi kadronun "Bilgi İşlem Grup Başkanlığı Şube Müdürlüğü kadrosu" ayrı olarak açılmamıştır.

Ahmet Kandemir
memurlar.net
Son Güncelleme: 07.04.2014 08:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bakanlık 2014-04-07 08:44:59

bakanlık tan yapılan telefon açıklamasına göre mimar, mühendis, bilişim tek. sınıflarında yerleşmeleri durumunda bu bölümlere bakacakları ve buralarda görev verişeceği şeklindedir

Avatar
yönetmeliğe aykırı hususlar 2014-04-07 09:39:12

ne doğru yapıldı ki?listeler hala yok.itirazlar toplu cevap verildi farklı hususlarda.klavuz da yok.şimdi de bu çıktı.iptal olması için herşeyi yaptılar...

Avatar
Hamza ALTUN 2014-04-07 09:39:44

Sayın Ahmet Kandemir,
Konuyu ele aldığınız için teşekkürler. Yalnız, atamalar henüz yapılmadı ki! Hatadan geri dönülebilir. Başvuruda bulunan ve şartları tutan adaylar tespit edilerek, onlara yönetmelikle verilmiş olan bu hakları verilebilir. Bence bunun gerçekleşmesi için ikgm organına baskı yapılmalıdır.

Avatar
LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN 2014-04-07 12:12:26

sayin ahmet kandemir bu konuya değindiğiniz için teşekkürler. bu konuyla ilgili olan adaylarin çok olmamasi sebebiyle sesimizi bakanliğa duyuramıyoruz. sayin site yöneticileri lütfen bu konuyu bakanliğa duyurmada bizlere yardimci olun. bakanlik bu konuda sesimizi duysun ve gerekli açiklamalari yapsin.

Avatar
PARELELCİLERE DİKKAT 2014-04-07 12:13:52

arkadaşlar parelelciler kendilerini gizliyor mesala adam 89 almış ama soranlara 73 diyor.

Avatar
İSTANBUL 2014-04-07 12:19:10

bu durumda hak kaybına neden olur. yönetmeliğin verdiğini kimse kafasına göre alamaz. açıklama bekliyoruz

Avatar
ANKARA 2014-04-07 12:20:27

çok doğru bir husus. acil düzeltilmesi gerek. hâkli adam.

Avatar
murat 2014-04-07 15:26:00

şube müdürlüğünde adalet ve liyakat unutuldu.