banner406
banner396
09 Aralık 2014 Salı 12:47
Şube Müdürlüğü Mağdurlarından Mektup Kampanyası
 

Yargı kararlarının Milli Eğitim bakanlığı tarafından uygulanmaması nedeniyle mağduriyetleri giderilemeyen ve Sayın Bakan'ın da yaptığı açıklamalarda mülakatların tamamını iptal eden yargı kararlarından ya haberinin olmaması ya da yanlış bilgilendirilmiş olması nedeniyle Bakanlığın yeni bir yanlışın ve kısır döngünün eşiğinde olması tehlikesine karşılık Bakanın doğru bilgilendirilmesi ve aynı hataların tekrarlanmaması için Şube Müdürlüğü mağdurları tarafından sendikalara mektup kampanyası başlatılmış durumdadır. Bu mektuplarla özetle sendikaların Milli Eğitim bakanı ile bizzat görüşmeleri, mülakatların tamamını iptal eden yargı kararlarını hatırlatmaları, mevcut mülakatlarla yapılacak tüm atamaların hukuksuz olacağının bizzat söylenmesi bu yönde kamuoyu basısı yapılması talep edilmektedir.

ŞUBE MÜDÜRRLÜĞÜ MAĞDRULARINDAN SENDİKALARA MEKTUP

 

Sayın ……… Sendika Başkanlığı Yetkilileri,

 

Bilindiği üzere şu ana kadar kamuoyuna yansıdığı kadarıyla Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü mülakatlarını (Sözlü Sınav) ve bu mülakatlara göre yapılan atamaların tamamının yürütmesini durduran 11 tane yargı bulunmaktadır. Bu yargı kararlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanmaması nedeniyle Anayasamızın 2. Maddesinde yer alan “Hukuk devleti” ilkesinin ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü kanunun 28. Maddesinin gerekleri yerine getirilmemiş ayrıca yargı kararlarının uygulanmaması nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 257. Maddesi gereği “Görevi kötüye kullanma”  suçu işlenmiştir. Bu konuda bazı sendikalarımız tarafından suç duyusu yapılmış olup süreç devam etmektedir.

 

Ayrıca Bakanlığın yargı kararlarını etkisiz kılmaya yönelik torba kanunla yapmak istediği “Hukuk Hilesi” de TBMM tarafından taslaktan geri çekilmesiyle artık yargı kararlarının uygulanması kaçınılmaz hale gelmiştir.

 

Ancak ne yazık ki Bakanlık hala yargı kararlarının bir kısmını yok sayarak ikinci bir hata yapmak üzeredir. Zira Sayın Bakan hem TBMM bütçe komisyon görüşmelerinde hem de Hatay'da basın önünde yapmış olduğu açıklamalarda yargı kararları gereği Şube Müdürlüğü atamalarının % 50 yazılı % 50 sözlü sınav sonucuna göre yeniden yapılacağını açıklamış ve bu yönde çalışmaların devam ettiğini açıklamıştır. Ancak Sayın bakan ne yazık ki % 50'sini kullanmayı düşündüğü sözlü sınavlarının tamamının farklı Bölge İdare Mahkemeleri tarafından iptal edildiğini göz ardı etmektedir.

 

Bu konuda ya kendisinin yargı kararlarından haberinin olmadığın, ya bürokratları tarafından yanlış bilgilendirildiğini ya da bazı sendikaların etkisinde kalarak yanlışta ısrar ettiğini düşünmekteyiz.

 

İşte tam da bu noktada demokrasinin tüm unsurlarının devreye girerek, siz değerli eğitim sendikaları tarafından hem hukuk devleti adına hem de şube müdürlüğü mağdurları adına Türkiye Cumhuriyetinin Bakanı'nın doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

 

Kamuoyu ve eğitim camiası bu konudan ve eğer bilerek yapılıyorsa bu oyundan haberdardır ve sesini her platformda duyurmaya ve Bakanı bu yanlıştan geri çevirmeye çalışmaktadır. Ancak yeterli olmamaktadır. Bu nedenle yargı kararlarının uygulanması gerektiğine inanan ve nihayet hukuk devletine önem veren tüm sendikalarımız tarafından el birliği ile Bakanı doğru bilgilendirme çalışmaları her platformda yapılmalıdır.

 

Aksi halde Bakanlığın aynı konudaki ikinci hatası ile yargı kararları uygulanmayarak hukuk devleti zedelenmeye devam edecek, yapılan atamalar için sendikalar tekrar benzer iptal davaları açacak, mahkemeler benzer yürütmeyi durdurma kararları verecek ve nihayet kısır döngü devam ederek mağdur eğitimci sayısı daha da artmış olacaktır. Daha da önemlisi bu süreçte olan yine çocuklarımıza, eğitime ve nihayet ülkemize olacaktır.

 

İşte bu nedenlerle Bakanlığın aynı konuda ikinci bir yanlış yaparak eğitim camiasına ağır bedeller ödetme lüksüne sahip olmadığına inanıyoruz ve bu konuda sağduyu sahibi tüm sendikalarımızı eğitimcilerin sesi olmaya davet ediyoruz. Hatta bunu önemle rica ediyoruz. Zira bu hatanın bir hırs uğruna kapalı kapılar ardında yapılan bir yandaş sendikanın marifeti olduğunun da farkındayız. Bu nedenle de tüm sendikaların bu konuda aynı tepki ve çabayı göstermesinin malum sendikanın hatalarına da anlamlı bir cevap olacağına inanmaktayız.   

 

Sayın …… Sendikası Yetkilileri,               

Tüm bu nedenlerle eğitim camiası ve Şube Müdürlüğü mağdurları olarak Milli Eğitim Bakanı ile bizzat görüşmenizi, resmi yazı yazmanızı, mülakatların tamamını iptal eden yargı kararlarını kendisine göndererek yada elden teslim ederek hatırlatmanızı, mevcut mülakatlarla yapılacak tüm atamaların hukuksuz olacağını ve aynı hukuk süreçlerinin yeniden yaşanarak kısır döngüden öte bir anlam ifade etmeyeceğini, mağdurların sayısını daha da artıracağını, sorunu daha da derinleştireceğini ve nihayet yargı kararlarının uygulanmamasının hukuk devletinde söz konusu bile olamayacağını kendilerine bizzat hatırlatmanızı ve bu yönde kamuoyu oluşturmanızı önemle rica ederiz.

 

Şube Müdürlüğü Mağdurları: (Lütfen tüm sendikalara gönderelim)

 (kamuajans)

Son Güncelleme: 09.12.2014 12:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
magdur 2014-12-09 13:20:30

yazık calmadıkları kapı kalmadı. yonetmelık vardı sınavın basında neden bu kadar cırpınmadınız ki. bızımde hakkımıza gırmezdınız. evımızı yurdumuzu tasımadan yapsaydınız bunları

Avatar
ali 2014-12-09 16:39:18

bakanlik yaklasik 500 adet sube müdürünü % 50 ye göre atayacak. baskada adim atmaz. mebpersonel e yonetmiyor meb i

Avatar
hakan 2014-12-09 16:51:25

bakanlik zaman kazanmaya calisiyor.ben dava acarak hakkimi arayacagim.

Avatar
Ahmet 2014-12-09 17:16:49

ne mağdurlar ama.. yalakalık yarışında önde yer aldılar diye gerçekten adil bir ortamda yarışmış kazanmış gösterme çabası.. halbu ki gerçekleri herkes biliyor.. insanlıktan vazgeçenler insanlar tarafından bir gün elbet taşlanacaktır..

Avatar
sendikalar 2014-12-09 17:48:10

siz ne ise yararsiniz gidin bakanla görüşün sadece sinavla atama yapilmssini söyleyin ey sendika baskanlari.adaletli olun.

Avatar
yeter 2014-12-09 17:50:28

mülakatlar iptal edilmemiş kendi kafanıza göre yorumlayip savma sapan haberlerinizden bıktık artık yeter ya bu yanlış haberler yaparak atanacaginizi mi sanıyorsunuz siz

Avatar
yeter 2014-12-09 17:50:40

mülakatlar iptal edilmemiş kendi kafanıza göre yorumlayip savma sapan haberlerinizden bıktık artık yeter ya bu yanlış haberler yaparak atanacaginizi mi sanıyorsunuz siz

Avatar
alperen toprakçı 2014-12-09 17:51:11

torpil sözlüleri ile atandınız. şimdi maduruz diyorsunuz.