banner406
banner396
19 Ekim 2014 Pazar 21:54
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKATLARI İÇİN OMBUDSMANA GİDİLEBİLİR Mİ?
 1713 yılında İsveç’te kurulan ve 1809 yılında İsveç Anayasasına girerek anayasal bir kurum niteliğine bürünen ‘ombudsman’ ancak İkinci Dünya Savaşı sonrasında diğer devletlerin dikkatini çekmeye başlamıştır. Savaş sonrası kurulan modern devletlerde, kamu hizmetlerinin yoğunlaşıp yaygınlaşması, bu işlemler yerine getirilirken yapılan yanlışlara ilişkin yakınmaların artması sonucunu doğurmuştu. Pek çok insan, işlemlerdeki bürokrasiden, ihmali ya da kasıtlı şekilde hatalı uygulamalardan, şikayet eder duruma gelmişti. İdarenin yargısal denetimi ,hukuk devletinin en büyük güvencesi olmasına rağmen, her zaman, vatandaşları tatmin edici sonuçlar doğurmamakta idi.

 

Klasik denetim yöntemlerinin, bireylerin şikâyetlerini çözmede yetersiz kalmaları başka denetim mekanizmaları bulma ihtiyacını ortaya koymuştur. Bu ihtiyacın gereği olarak, idarenin işlem ve eylemlerini araştırıp inceleyebilecek, daha az biçimsel, şikâyetin özüne yönelik çözüm arayan ve dolayısıyla daha hızlı işleyen bir kurum olarak ombudsmanlık kurumu ortaya çıkmıştır.

 

 

Ombudsmanlığın kökeninin, Osmanlı İm­paratorluğundaki adalet dizgesinden esinlendiğini ve bu esinlenmenin iki kaynağı bulunduğunu söyleyenler vardır. Bunlardan ilkinin, o tarihlerde, Osmanlılarda “Kazasker” İkincisini ise , önceleri Padişa­hın, daha sonraları ise Sadrazamın başkanlığında

Kazaskerlerin katıl­dığı Divan-ı Hümayunun bulunması olduğu savunulmaktadır.

 

Gelelim  Türk Dil Kurumunun (TDK) bu sözcüğü hangi ifadelerle açıkladığına.TDK’ya göre ‘ombudsman’  “ Parlamento tarafından görevlendirilen, vatandaşları resmî makamların keyfî ve yasa dışı davranışlarına karşı korumakla görevli kişi veya kurum.” olarak ifade edilmiştir. Ayrıca TDK bu söz için kamu denetçisi karşılığını önermiştir .

 

Ombudsmanlık ülkemizde 29 Haziran 2012 tarihli ve 28338 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere TBMM’ye bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz özel bütçeli ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’ olarak  kurulmuş olup, 29/3/2013 tarihi itibariyle şikayet başvuruları almaya başlanmıştır.

 

Ombudsmanlığın üç temel özelliği vardır.

 

1-İdari eylem ve işlemleri denetler.

2-Bağımsız bir idare organıdır , vesayet altında olamaz.

3-Kararları ilke olarak bağlayıcı değildir.

 

Ombudsmana Kimler Başvuru Yapabilir?

 

İdarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarına karşı, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kanunu ve 28 Mart 2013 tarihli ve 28601 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde menfaati ihlal edilen gerçek ve tüzel kişiler Kurumumuza şikâyet başvurusunda bulunabilir

 

Ombudsmana Hangi Konular Şikayet Edilebilir?

 


             Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarının, mahallî idarelerin, mahallî idarelerin bağlı idarelerinin, mahallî idare birliklerinin, döner sermayeli kuruluşların, kanunlarla kurulan fonların, kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin, sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait kuruluşlar ile bunlara bağlı ortaklıklar ve müesseselerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının,

 

Ombudsmana Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Dilekçe,Faks ve eposta yoluyla başvuru yapılabilir.Faks veya elektronik posta yoluyla yapılan şikâyet başvurularına ait dilekçe asılları, on beş gün içinde kuruma gönderilmedikçe başvuru geçerli sayılmaz.

 

E-başvuru yapmanız taktirinde, başvuru anı itiabiyle dilekçe aslına gerek kalmaksızın şikayet başvurusu kabul edilir. 

 

E-Başvuru Sayfası : http://ebys.ombudsman.gov.tr/eBasvuru/BasvuruGiris.aspx   

 

Kamu denetçiliği kurumu gerçek kişiler için şikâyet başvuru formu ekte olup gerekirse benzer bir başvuruyu idarenin uygulamalarından şikayetçi olan okul müdürleri de kendilerine göre düzenleyebilirler

 

 

Sonuç olarak, gelişmiş dünya ülkelerinde başarılı örnekleri olan Ombudsmanlık Kurumunun ülkemizdeki Şube Müdürlüğü Mülakatlarının İptali konusunda da katkıda bulunacağı inancındayız.

 

Saygılar

Sokak Savcısı

 


Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açıkyapılan alıntılar için  takip yapılır ve yasal işlem süreci başlatılır

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.10.2014 22:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nlfr 2014-10-19 22:40:26

Ben şube müdürlüğü için ombudsmana başvurdum. Son derece saçma bir karar çıktı. Paylaşayım istedim. Olay yargıya intikal ettiğinden incelemezlik kararı verdi. Gördüm ki don derece gereksiz bir kurum bu.