banner374
28 Ocak 2014 Salı 13:41
Şube Müdürlüğü Sınavı Puan Sıralaması Neden Yayınlanmaz?

 Bilindiği üzere Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik'in 13. Maddesinin 3. fıkrasında da “Sınav sonuç listesi puan üstünlüğüne göre oluşturulur ve ilan edilir.” Hükmü yer almaktadır. Bu zorunlu hükme göre puan sıralamasının puan üstünlüğüne göre yayınlanması gerekmektedir. Bu hüküm “ilan edilebilir” şeklinde olsaydı şayet bu durumda bir inisiyatiften bahsetmek mümkün olurdu. Ancak “ilan edilir” şeklinde kesin hüküm ifade ettiği için hukuk dilinde kesin emirdir ve zorunlu olarak yerine getirilmesi tartışmasızdır.

 
Hal böyleyken mülakata sayılı günler kalmış olmasına rağmen hala puan sıralamasının yayınlanmamış olması hem hukuki açıdan hem şeffaflık açısından hem de mülakata girecek olan adayların beklentileri açısından önem taşımaktadır.
 
Gerçi mülakata girecek olanların sıralamasının puan üstünlüğüne göre oluşturulduğu ve yüksek puanlardan başlayan bir takvim oluşturulduğu anlaşılmakta, ancak bu durum yönetmelikte belirtilen hükümle aynı değildir. Yani her aday kaçıncı sırada olduğunu bilecek şekilde bir sıralama söz konuşur. Hatta sadece adayların kendilerinin bilmesi bile yasal açıdan yeterlidir ve e-mail adreslerine yazılı olarak bildirilmesi yeterlidir. Sözün özü hem yasal zorunluluk olması, hem şeffaflık hem de beklentiler puan sıralamasının mülakatlardan önce yayınlanmasını zorunlu kılmaktadır.
 

kamuajans.com
banner182
Son Güncelleme: 28.01.2014 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol