banner406
banner396
30 Aralık 2013 Pazartesi 08:42
Şube müdürlüğü sınavına katılanlar için harcırah dilekçesi - TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatı şube müdürlüğü görevde yükselme yazılı sınavı, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illerinde olmak üzere, 29 Aralık 2013 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Söz konusu sınava görev mahalli dışında katılan adaylara yol masrafı ve gündelik ödenmesi gerekmektedir.

Şöyle ki, 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 3'üncü maddesinin (g) bendinde; memuriyet mahallinin, memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri ifade ettiği belirtilmiştir.

Aynı Kanunun 18'inci maddesinde ise; "Memurlar, yardımcı hizmetler sınıfına dahil personel ve kurumlarda yalnız ödenek mukabili çalışanlardan, memuriyet mahalli dışına;

a. Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödenir." hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, söz konusu sınava görev mahalli dışında katılacak olanlara 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 18'inci maddesine göre yol masrafı ve gündelik ödenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan harcırahın beyana bağlı olarak ödendiği dikkate alındığında, söz konusu sınava görev mahalli dışında katılanların, yol masrafı ve gündelikten yararlanmak için sınavdan sonra kadrolarının bulunduğu birimlere sınava giriş evrakı ile başvurarak bu yönde beyanda bulunmaları gerekmektedir.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

GÖREVİ                                   :
 
ÜNVANI                                   :
 
ADI VE SOYADI                     :
 
BABA ADI                                :
 
DOĞUM YERİ VE TARİHİ     :
           
SİCİL NO                                 :
 
EMEKLİ SİCİL NO                  :
 
T.C.KİMLİK NO                       :
 
ÖZÜ                                          : Geçici Görev Yolluğu (Sınav Harcırahı )
                                             Ödenmesi Talebi
 
 
…………………………………………………….MÜDÜRLÜĞÜNE
 
 
         Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine ÖSYM tarafından 29 Aralık 2013 tarihinde ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yazılı Sınavı (Şube Müdürlüğü Sınavı) yapılacaktır. ÖSYM Tarafından yapılacak olan bu sınava ……………………….. il merkezinde katılacağım.
 
Diğer taraftan 6245 Sayılı Harcırah Kanunu’nun 18. maddesinin (a) fıkrasında; “Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödenir” hükmüne yer verilmiş olup yine kamu çalışanlarına yapılacak olan ödemelerin usul ve esaslarının yer aldığı Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği’nin 27. maddesinin (e) fıkrasında “Görevine ait mesleki ve sıhhi yeterliliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine sınav için gönderilenler ile yurtiçinde mesleki bilgilerini artırmak amacıyla memuriyet mahalli dışında açılan kurs veya okullara gönderilenlerin söz konusu sınav veya kursa katıldığını gösteren belgenin,” hükmüne yer verilerek sınava girmek için görev mahalli dışında görevlendirilen personellere geçici görev yoluklarının ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Aynı Yönetmeliğin 22. maddesinin (a) fıkrasında;
 
Yurtiçi geçici görev yolluklarının ödenmesinde;
- Görevlendirme yazısı veya harcama talimatı,           
- Yurtiçi / Yurtdışı Geçici Görev Yolluğu Bildirimi (Örnek : 27),
- Yatacak yer temini için ödenen ücretlere ilişkin fatura ,
 
ödeme belgesine bağlanır.” denilerek geçici görev yolluğunun ödenebilmesi için gerekli olan belgeler belirtilmiştir.
 
 
         Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 28.10.2009 tarih ve 04/6043 sayılı “Sınav Harcırahı” konulu görüş yazısında yukarıda belirttiğim kanun ve yönetmelik maddelerine atıfta bulunularak “görev mahalli dışında düzenlenen müdür ve müdür yardımcılığı sınavına katılan personele kadrosunun bulunduğu yer tarafından geçici görev yolluğunun ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.” denilerek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olan sınavlara girmiş olan personellere geçici görev yolluğunun ödenmesi gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir.
 
         Bu nedenle, yukarıdaki mevzuat hükümleri uyarınca 29.12.2013 tarihinde ………………………………….. ilinde katılacağım görevde yükselme sınavına ilişkin olarak, sınavın yapıldığı gün idari izinli sayılmamı ve sınava ilişkin olarak geçici görev yolluğunun tarafıma ödenmesini arz ederim.
 
 
 
 
Adres: ……………………… Okulu                                                           …….12.2013                            ………………./                                …………………………..
 
 
Son Güncelleme: 30.12.2013 08:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elez 2013-12-30 19:26:49

"gönderilenler " diyor...sinava kimse gönderilmedi herkes kendi isteği üzerine gitti.